unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Suriye Güreş milli takımı cihatçıların tehditleri üzerine Almanya'ya sığındı

ABC Gazetesi/Dış Haberler
Almanya’ya neden ve nasıl geldiklerini, neler yaşadıklarını güreşçiler adına Safvan Lazikani anlattı.

Tam bir yıl evvel el Nusra teröristleri, İdlib'te iki kardeş sporcuyu kaçırıp boğazlarına bıçak dayayıp ölümle tehdit ettiler. Lazikani "Boğazımıza bıçak dayayıp 'eğer bir daha Suriye için güreşir ve Suriye bayrağını dalgalandırırsanız kafanızı gövdenizden ayırırız' diye tehdit edildiklerini açıkladı. Vatanını seven bayrağına sadık olan bu iki sporcu Tüm tehditlere rağmen  Suriye bayrağı altında güreşmeye başladılar. Bu güreşçilerden önce de pek çok sporcu ve ailelerinin İslamcı Terör örgütleri ve ÖSO tarafından ölümle tehdit edildikleri belirtildi. Tehdidi alan bu sporcuların bir kısmı Suriye adına müsabakalarda yer almayı bırakırken bir kısmı ise başka ülkelere sığınarak yaşamlarını idame ettirmeyi ve sportif faaliyetlerine devam etmeyi seçtiler.

ALMANYA'YA SIĞINDILAR

5 yıl süren ölüm tehditleri ve baskılardan sonra Suriye’den ayrılmaya karar veren güreş milli takımının tümü, antrenör ve hakemlerle beraber 2015 yılının ağustos ayının sonunda İtalya’nın Pescara sahil kentinde düzenlenen Akdeniz Sahil Güreşlerini fırsat bilerek Almanya'ya sığındılar. Yeni yaşamlarını Güney Almanya'da sürdürmeye başladılar.

unnamed-047.jpg

Bugün kaçışlarının yıl dönümü ve Suriyeli güreşçiler hep beraber Güreş minderi üstünde omuz omuza duruyorlar. Yıllarca yaşanan tehdit ve zorluklar sonrasında terlemiş vücutları ve geleceğe umutla bakan gözleriyle Almanya’nın Güneyinde TSG Backnang Güreş Kulübünde yeni bir ev, yeni bir yaşam bulmanın sevincini yaşıyorlar.

Stuttgart Şehrinden 35 kilometre uzakta olan bu güreş kulübü Suriyeli güreşçileri müsabakalar için üç günlüğüne davet etti. Sporcuların masrafını karşılayan ve yeniden spor yapmaları olanağını sağlayan kişi ise, Almanya'nın Neus Şehrinde yaşayan İnşaat mühendisi Nihat Nalça isimli bir Türkiyeli olduğu belirtiliyor.

unnamed-(3)-014.jpg

TSG Güreş Takımı Antrenörü, Mili Hakem ve Avrupa ABA Güreşi Başkan'ı Hamdan İflazoğlu ise yaptığı açıklamada; “Biz bu insanları bu sporcuları korumalı ve desteklemeliyiz sporcular barış elçisidir sporcuları onurlandırmak gerekir' dedi. İflazoğlu; “Bu güreşçilere burada güzel bir iş ve spor imkânları sunacağım. Onları yanız bırakmayacağım. Sporla birlikte Almanca öğrenmelerini ve iş edinmelerini de sağlayarak, kulübümüze çok dada fazla katkı sağlamalarının önünü açacağım. TSG Backnang Güreş Kulübü ilticacı Suriye güreş Takımı ile daha da kuvvetlenecektir. Suriyeli sporcular uluslar arası arenada çok başarılı ve tecrübeli güreşçiler. Biz onların başarılarını devam ettirmelerine katkı sunacağız. Bu sporcular sadece sporla kalmamış hepsi okumuş kültürlü insanlar. kimi mühendis kimi öğretmen. Bu sporcular bana 'Biz Suriye’den ayrılmak istemedik ama başka seçeneğimiz yoktu. Biz Almanya'ya can güvenliğimiz olmadığı için geldik. Suriye'de çok güzel bir hayatımız vardı, her şeyimiz vardı ve mutluyduk. Suriye’yi çok özlüyoruz Bir gün her şey yoluna girer ve Suriye istikrara kavuşursa gene Suriye'de yaşayacağız,  vatanımıza geri döneceğiz. Biz ülkemizi seviyoruz diyorlar.' diye konuştu.

(27 Ağustos 2016 Almanya  Die Welt gazetesi)

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

İlgili Haberler

Dünya

SPD Sözcüsü Dr. Nils Schmid ABC'ye konuştu: Türkiye'nin seçimleri ve AB üyeliği

Dünya

Dünya Sağlık Örgütü trans kimlikleri ‘ruhsal bozukluk' kategorisinden çıkardı

Dünya

Papa Francis'ten Trump'a 'sıfır hoşgörü' eleştirisi

Dünya

AP'den Brexit çağrısı: Uzlaşın

Dünya

Walt Disney, 21st Century Fox'u satın alıyor

Dünya

Kongre binasında Trump'a küfürlü protesto

Dünya

Makedonya'nın ismi bizi de ilgilendiriyor... | Sait Yılmaz

Dünya

Makedonya parlamentosundan 'isim değişikliği' kararı

Dünya

Başbakan sözümü tuttum dedi: Eğlence amaçlı esrar yasallaştı

Dünya

Taliban en az 30 Afgan askerini öldürüp askeri üssü ele geçirdi

Dünya

İsrail Gazze'de 25 hedefi vurdu

Dünya

Pentagon'dan Türkiye açıklaması