unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Suriye'de cihatçılara karşı savaşan Acilcilerin lideri Mihraç Ural'ın öldürüldüğü iddia edildi

Arap Al Jazeera (El Cezire) Televizyonu, Suriye'de rejim için savaşan Türkiye'nin ünlü devrimci sol örgütlerinden THKP-C kökenli Acilciler Grubu'nun lideri Mihraç Ural'ın öldürüldüğünü iddia etti.

Mihraç Ural, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Suriye'ye geçmiş, örgütünü uzun süre buradan yönetmişti. THKP-C Acilvciler örgütü 1990'ların ortasında dağılmış, Mihraç Ural ve yöneticilerin bir bölümü Suriye'de kalmıştı. Ural, Acilciler örgütünü sembolik olarak yaşatıyordu.

DİRENİŞ ÖRGÜTÜ KURDU SAVAŞTI

Suriye iç savaşı başladıktan sonra Mihraç Ural ve arkadaşları El Mukavme-i Suriye (Suriye Direnişi) adlı, gönüllülerden oluşan bir direniş örgütü kurarak cihatçılara karşı savaşmaya başladı. İçinde Suriyeli Türkmenlerin de bulunduğu El Mukavme örgütü iç savaşta başarılar göstermiş, özellikle Lazkiye'nin kuzey bölgelerinin cihatçılardan temizlenmesinde önemli bir rol oynamıştı. Savata büyük prestij ve ün kazanan Mihraç Ural, komuta ettiği birliklerinin başında doğrudan çatışmalarda yer alıyordu.

HATAYLI BİR TÜRK

Hatay doğumlu olan, eğitimini Ankara, Antalya ve İstanbul'da sürdüren Ural, 1976-77 döneminde Devrimci Yol grubundaki ayrılıklar sırasında daha radikal eğilimde olan Acilciler içinde yer almıştı. Dar ve militan bir örgütsel yapıya sahip olan Acilciler, silahlı mücadeleyi esas alan bir çizgi izliyordu. 

HABER HENÜZ DOĞRULANMADI

Mihraç Ural'ın öldürüldüğü haberi henüz farklı kaynaklarca doğrulanmadı. El Cezire, Ural'ın nerede ve nasıl öldürüldüğüne ilişkin ayrıntı vermedi. Lazkiye yakınlarında top ateşi sonucu şarapnelle vurulduğu ileri sürüldü. Ahrar-üş Şam adlı islamcı örgüt iddiayı destekleyen bir açıklama yaptı.

YANDAŞ VE GERİCİ YALAN

Yandaş ve dinci Türk basını, Mihraç Ural haberini verirken, "Reyhanlı katliamının sorumlusu" olduğu yalanını tekrarladı. Oysa Mihraç Ural, yaptığı açıklamada, "kendisinin devrimci ve sosyalist olduğunu" belirterek, "Sivilleri hedef alan terör eylemlerini insanlığa karşı işlenmiş suç saydığını" belirtmiş, "Böyle bir eylem benim ahlakıma, devrimcilerin ahlakına aykırıdır" demişti.

Suçlamaları kesin bir dille reddeden Ural, Reyhanlı saldırısı nedeniyle aralarında MİT'in de olduğu, Türkiye'yi savaşa sokmak isteyen istihbarat örgütlerini işaret etmişti.

'CİHATÇI TERÖRE KARŞI SAVAŞ'

Mihraç Ural, Twitter hesabından artığı son mesajlarda Palmira'nın (Tedmur) dinci terör örgütü IŞİD'den kuruluşunu duyurdu ve her zaman olduğu gibi Türkiye'de AKP hükümetine sert eleştireler yöneltti.

İşte o Twitter mesajları:

 1. Hangi ağdalı Osmanlıca kelimelerle suratınıza tükürmek gerek bilmem ama sesiniz soluğunuz kesildi ? Suriye ordusu muzafzafer Tedmur özgür

 2.  

  Ey terör şebekleri ey yandaş tekfirciler ey Ensar livatacıları, soytarı diktatör ve hırsızlar çetesi, İŞİD hezimet halinde Tedmur özgür

 3.  

  Putin Rus askerlerinin Suriye'den çekileceğini açıkladığı an terör şebekelerinin sevincini hatırlıyorum. Bir de şu an Tedmur'dan sonra...

 4.  

  Suriye Halk Ordusu teröre karşı tüm insanlık adına savaşıyor. Soytarı diktatör ise tüm insanlığa karşı terörü destekliyor. iki farklı ülke

 5.  

  Suriye'nin dört bir yanında sevinç gösterileri sürüyor. Zenubiya'nın memleketi TEDMUR (Palmira) artık özgür. Teröre karşı zafer Suriye'nin

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

İlgili Haberler

Politika

Üsküdar Belediyesi'nden İyi Parti mitingine engelleme

Politika

Pazar günü göreceğiz, “TAMAM” mı, “devam” mı | Nahit Duru yazdı...

Politika

Kemal Kılıçdaroğlu TELE1'de konuştu: İlk kez demokratik yollarla diktatör devrilecek

Politika

Muharrem İnce CHP'yi ikiye katladı: Dip dalga geliyor

Politika

İnce'nin mitingine İnternet sansürü! 

Politika

İnce'nin İzmir mitingine büyük katılım: Kaç kişi oradaydı?

Politika

Erdoğan'ın seçim şovu: Bitmeyen havalimanına indi

Politika

Demirtaş'tan Twitter'da e-miting

Politika

Bakan Soylu'dan CHP'lilere tehdit

Politika

Muharrem İnce: Düşünüyorum, Erdoğan ortaokul diploması var mı?

Politika

Reza Zarrab sokakta böyle görüntülendi

Politika

Bülent Arınç'ın damadına bir şok daha