unnamed-010.gif

24257314_145708686196461_1413277131_n.png

darbeicindedarbegif.gif

unnamed-011.gif

Çok Okunanlar

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

The Guardian: Erdoğan kaybederse meclisi feshedebilir

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

‘Yerli ve milli' kripto para Turcoin'de vurgun

Diyanet İşleri Başkanı: Kıraathane, bizim medeniyetimizin en önemli müesseselerindendir

Taahhütlü telefon sözleşmelerinde değişiklik

2015 yılının sonunda yürürlüğe giren 6502 Sayılı Tüketicilerin Korunmasına ilişkin kanun sonrası, ilgili makamlar tarafından şirketlerin tüketicilere sunduğu birçok sözleşme ve taahütnameler gözden geçirilmiş ve tüketici aleyhinde olan maddelerin revize edilmesi istenmişti.

İlgili Bakanlıklar şirketleri ve müşterilerine sundukları birçok sözleşmeyi tek tek gözden geçirirken, GSM operatörleri adına bir inceleme Bilgi Teknolojileri Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca gerçekleştirdi. 

Yapılan incelemeler sonucunda Turkcell, Türk Telekom (Avea) ve Vodafone'un cihaz taahhütnamelerindeki bazı maddelerde değişiklik yapması talep edilmişti. Bu üç GSM operatöründen Turkcell ve Türk Telekom, Bakanlık'ın kendilerinden talep ettiği düzenlemeleri gerçekleştirdi. Vodafone ise bu konuda herhangi bir düzenlemeye ilişkin açıklama ya da duyuru yapmadı. 

İŞTE O DÜZENLEME

Yapılan düzenleme ile Turkcell ve Türk Telekom kullanıcılarının imzalamış olduğu cihaz taahhütnamesinde bulunan bazı maddelerde tüketiciler lehine değişiklik yapıldı, bazı maddeler ise iptal edildi.

Turkcell, hafta başında cihaz taahhütnamesi imzalamış olan binlerce kullanıcısına SMS ile bildirimde bulunurken, Türk Telekom'dan da müşterilerine benzer bir bildirim yapıldı.

İki şirket sitelerinde yayınladıkları resmi açıklamalar ile iptal edilen veya değiştirilen maddeleri resmen açıkladı. İşte Turkcell ve Türk Telekom ve Vodafone'un cihaz taahhütnamelerinde yaptıkları ve sözleşme karşılığında yüz binlerce tüketiciyi ilgilendiren değişiklikler: 

 • "Kampanya kapsamında, marka, model ve IMEI numarası Özel Şartlar’da belirtilen cihazı KAPALI HALDE teslim aldığımı, kutusunu açıp muayene etmek suretiyle ÇALIŞIR DURUMDA ve EKSİKSİZ olduğunu kontrol ve tespit etmiş olduğumu' hükmü tamamen kaldırılmıştır. 
 • “Kampanya kapsamındaki cihaz(lar)ın tümünün, cihaz(lar)ın üretici firması tarafından düzenlenen garanti belgesi koşulları gereğince garanti kapsamında olduğunu, bu anlamda garanti kapsamındaki taleplerimi, cihazı sağlayacak olan bayi tarafından cihaz tesliminde verilen irsaliye ile birlikte öncelikle cihazların üretici firmasına ait yetkili servislere yapacağımı ve garanti kapsamındaki hizmetleri öncelikle üretici firma yetkili servislerinden de alabileceğimi' hükmü şu şekilde revize edilmiştir: “Kampanya kapsamındaki cihaz(lar)ın tümünün, cihaz(lar)ın üretici firması tarafından düzenlenen garanti belgesi koşulları gereğince garanti kapsamında olduğunu, bu anlamda garanti kapsamındaki taleplerimi, cihazı sağlayacak olan bayi tarafından cihaz tesliminde verilen fatura ile birlikte Avea bayisine ya da cihazların üretici firmasına ait yetkili servislere yapacağımı ve garanti kapsamındaki hizmetleri üretici firma yetkili servislerinden de alabileceğimi..."
 • “Kampanya süresi içerisinde Kampanya ile ilgili güncel bilgileri Avea’nın Resmi internet sitesinde yer alacağını ve söz konusunu bilgileri tarih ve güncel bilgileri takip etmekle yükümlü olduğumu' hükmü tamamen kaldırılmıştır.
 • “İşbu taahhütnamenin abone tarafından … tarihinden itibaren Kampanya süresi sonuna kadar herhangi bir tarihte imzalanarak Kampanya’ya dahil edilmesi halinde, bu talep aynı zamanda Kampanyaya dahil edilme tarihinden itibaren 3 fatura dönemi boyunca ücretsiz, kalan Taahhüt süresi boyunca ve sonrasında ise KDV ve ÖİV dahil… TL olarak ücretlendirilecek olan …. B internet paketinden yararlanma talebi anlamına gelecektir' hükmü tamamen kaldırılmıştır. 
 • “… 3 fatura dönemi sonunda, …. 'lik internet paketi yukarıda belirtilen şekilde ücretlendirilecek olup … MB internet paketini iptal için İPTAL … yazarak 5101’e SMS gönderilmesi gerekmektedir" hükmü tamamen kaldırılmıştır. 
 • “Avea’nın… cihaz kampanyalarından yararlanan aboneler Aveamüzik Müzikçalar paketinden ilk .. ay ücretsiz olarak fydalanabileceklerdir. Avea abonelerine Aveamüzik MüzikÇalar Paketi, cihaz ve hat Aktivasyon işlemlerinin ardından en geç 3 iş günü içerisimde tanımlanır. Aboneler, kampanya active edildikten sınra gelecek Aktivasyon mesajındaki link üzerinden Avea Müzik uygulamasını indirerek veya "aveamuzik.com" web adresini ziyaret ederek kullanmaya başlayabilirler. Avea MüzikÇalar paketi kapsamında AveaMüzik’te yer alan tüm yerli şarkılar ücretsiz olarak dinlenebilir.Müzikçalar, AveaMüzik portalında yer alan milyonlarca yerli şarkıyı bilgisayara ya da cep telefonu ve tabletlere indirmeden, şarkı başına ücret ödemeden dinlenmesini sağlayan bir pakettir. PAket fiyatı … TL olup, aylık otomatik yenilenir. AveaMüzik’teki sayfalar arası dolaşımda, uygulama ve web sayfası üzerinden müzik dinlenirken internet paketi varsa internet paketinden;paket yoksa standart internet tarifeleri üzerinden ücretlendirilir. Üyelik iptal edilmediği sürece her ay otomatik olarak yenilenir. Üyeliği iptal etmek için İPTAL boşluk MUZIKCALAR yazılıp 5555’e SMS gönderilmesi yeterlidir' hükmü tamamen kaldırılmıştır. 
 • “Yukarıda yazılanlar ile sınırlı olmamak kaydıyla Taahhütname’den doğan yükümlülüklerimi herhangi bir sebeple ihlal etmem durumunda Kampanya ile tarafıma sağlanan haklardan yararlanamayacağımı, Cihaz’a ilişkin kalan taksit bedellerinin faturama yansıtılacağını; seçmiş olduğum pakete ilişkin cayma bedelinin; işbu Taahhütname’de yer alan hükümlere aykırılığın gerçekleştiği tarihe kadar sağlanan tüm indirimlerin toplamı ile Taahhüt Süresi sonuna kadar Taahhütname kapsamında tahsil edileceği belirtilen fakat henüz tahakkuk etmemiş aylık ücretlerin toplamının kıyas edilerek bunlar arasından düşük olanın son faturama yansıtılacağını ve söz konusu tutarı ödeyeceğimi..." hükmü, şu şekilde revize edilmiştir: "Taahhütname’den doğan yükümlülüklerimi ihlal etmem durumunda Kampanya ile tarafıma sağlanan haklardan yararlanamayacağımı, Cihaz’a ilişkin kalan taksit bedellerinin faturama yansıtılacağını; seçmiş olduğum pakete ilişkin cayma bedelinin; işbu Taahhütname’de yer alan hükümlere aykırılığın gerçekleştiği tarihe kadar sağlanan tüm indirimlerin toplamı ile Taahhüt Süresi sonuna kadar Taahhütname kapsamında tahsil edileceği belirtilen fakat henüz tahakkuk etmemiş aylık ücretlerin toplamının kıyas edilerek bunlar arasından düşük olanın son faturama yansıtılacağını ve söz konusu tutarı ödeyeceğimi...' 

Turkcell ise taahhütnamedeki bazı maddeleri hükümsüz sayarak kullanıcıların sorumluluğunu çıkardı. İmza atmış olsa bile Turkcell kullanıcılarının sorumlu tutulmayacağı maddeler şöyle:

 • “Turkcell'in adil kullanım politikası gereği Paket kapsamında 3G ve EDGE/GSM altyapısı üzerinden sunulan hizmetin hızını düşürebileceğini, adil kullanım politikasının kapsam, şart ve istisnalarının neler olduğunu bildiğimi, bunlara ilişkin bunlara ilişkin turkcell web adresinde yer alan düzenlemeler ile bağlı olduğumu, Turkcell'in adil kullanım politikasının kapsam, şart ve istisnalarının tarafıma ayrıca bildirim zorunluluğu olmaksızın değiştirme hakkının saklı olduğunu ve bu nedenle değişiklikleri söz konusu web sitesinden takip etmekle yükümlü olduğumu ....' hükmü.
 • “İnternet üzerinden mesajlaşma, ses iletimi (IM ve VOIP), internet paylaşımı (Tethering) ve doğrudan dosya paylaşım (P2P) programları vb. hizmetlerinin işbu Kampanya konusu Paketler kapsamındaki mobil internet ile kullanımlarında Turkcell'in değişiklik yapabileceğini bildiğimi…' hükmü.
 • “İşbu Taahhütnameyi imzalamamla beraber Kampanya kapsamında almaya hak kazandığım Cihazı, kutusu hiç açılmamış, yırtılmamış, kullanılmamış ve/veya hasar görmemiş halde, tam, kusursuz ve hasarsız olarak teslim aldığımı…' hükmü.
 • “Turkcell'in işbu Kampanya kapsamındaki yükümlülüklerinin işbu madde kapsamı ile sınırlı olduğunu…' hükmü.
 • “Kampanya kapsamındaki paketlerin/servislerin kapsam, şart ve istisnalarının neler olduğunu bildiğimi, bunlara ilişkin turkcell web adresinde yer alan güncel düzenlemeler ile bağlı olduğumu' hükmü.
 • “İşbu maddede ve aşağıdaki tabloda bildirilen bedellerin/ücretlerin taahhüt kapsamında olmadığını, başka bir ifadeyle Turkcell'in bu maddede belirtilen bedellerin taahhüt süresi boyunca değişmeyeceği hususunda tarafıma taahhütte bulunmadığını bildiğimi, “Turkcell'in aşım bedellerini makul bir süre önceden bilgi vermek kaydıyla değiştirme hakkının saklı olduğunu bildiğimi" hükmü haksız şart olarak değerlendirilmesi sebebi ile tüketicilerimiz açısından kesin olarak hükümsüzdür. 

VODAFONE

Vodafone Türkiye yetkililerinden Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın talep ettiği taahhütname değişikliğine ilişkin bir açıklama yapılmadı. 

İlgili Haberler

Ekonomi

‘Yerli ve milli' kripto para Turcoin'de vurgun

Ekonomi

Dolar 4.70'in üzerinde

Ekonomi

İngiliz Economist dergisi: Erdoğan'ın tavsiyesine uyanlar şimdi pişman

Ekonomi

Dolar yeniden yükselişte

Ekonomi

Bitcoin'in çöküşü: Çöküş nasıl başladı?

Ekonomi

Altın fiyatlarında yükseliş devam ediyor

Ekonomi

Sanayi üretim rakamları açıklandı

Ekonomi

Dolar yine yükselişte

Ekonomi

Tavukçuluk devi Keskinoğlu için konkordato kararı

Ekonomi

AKP'den TÜSİAD'la yapılan toplantıya ilişkin açıklama

Ekonomi

Altının gramı yükseliyor

Ekonomi

Bakan Zeybek'ten ekonomi yorumu: Açıkça saldırıyorlar