unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Tarık Toros: Kaçmadım, Türkiye'deki yaşamımı sonlandırdım

Koza İpek Grubu'na kayyum atanmasıyla Bugün TV Genel Yayın Yönetmenliği'nden alınan Cemaat’in gazetecisi Tarık Toros, TSK'nın Kara Harp Okulu imamı olduğu iddialarına ve yurtdışına kaçmasıyla ilgili RS FM'den Yavuz Oğhan’a konuştu. "Kaçmadım. Türkiye’deki yaşamımızı sonlandırma kararı aldık" diyen Tarık Toros, ifade vermek için Türkiye’ye gelmeyeceğini belirterek, “Yıllar geçecek, iddianame yazılacak, duruşmalar olacak. Hayatımı böyle çürütemem. Ben Türkiye’deki yaşamımı sonlandırdım.' dedi.

TSK içindeki Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında aralarında doktor, öğretmen, öğretim üyesi, gazeteci ve kamu görevlilerinin bulunduğu 22 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmış, gözaltı kararı çıkartılanlardan 8 kişi yakalanırken, 14’ünün operasyonu önceden haber alarak kaçtığı tespit edilmişti. Soruşturma dosyasına göre gazeteci Tarık Toros da TSK imamlardan biri ve örgüt yöneticisi konumunda olduğu öne sürülüyor. Soruşturma dosyasındaki iddialara göre, TSK içinde FETÖ mensubu olmayan ve bu yapılanmayı eleştiren subaylar hakkında asılsız çeşitli ihbar mektupları düzenleniyor, soruşturma geçirmeleri sağlanıyor, sicilleri bozuluyordu. İstanbul, İzmir Askeri Casusluk soruşturmalarında da aynı yöntem uygulanmıştı.

Şu an İngiltere'de bulunan gazeteci, RS FM'de Yavuz Oğhan'ın hazırlayıp sunduğu 'Bidebunudinle' programında konuştu. Avukatlarının dosyaya gizlilik gerekçesiyle ulaşamadığını, suçlamaları da basından öğrendiğini söyleyen Toros, durumunu da bir espriyle özetledi: "Türkiye'nin ahvalini sorarlarsa Tarık Toros imam oldu dersiniz."

'TSK'DA TERFİLERİ BEN BELİRLİYORSAM TÜRKİYE BİTMİŞ'

Toros, "21 senedir gazeteciyim. Başka bir iş bilmiyorum. İşkolik bir adamım. Evden ofise, ofisten eve giderim. Ben gazetecilikte askeri konuları hiç takip etmedim. 10 senedir kuvvet komutanlarını bile bilmiyorum. Kara Harp Okulu’nun hiçbir komutanını bilmem. Bir tek Talat Aydemir’i bilirim. Onu da herkes bilir. Eğer TSK’da terfileri ben belirliyorsam Türkiye bitmiş. Kiminle nerede toplantı yapmışım, neyi servis etmişim? Deli saçması bir şey. İnsaf. Bütün telefon konuşmalarımız ellerinde. Peşimizde zaman zaman hafiyeler vardı, arabalarımız takip edilirdi.  Yıllardır didik didik ettiler bir şey bulamadılar. Bunlar milleti korkutma amaçlı" dedi.

'SADECE 150 BİN TL'LİK BİRİKMİŞİMİZ VAR'

İngiltere'ye kaçmasıyla ilgili Tarık Toros, "Kaçmadım. Türkiye’deki yaşamımızı sonlandırma kararı aldık" dedi. Yurt dışına nasıl çıktığını anlatan Toros, Akın İpek ile bağlantısının bulunmadığını da belirterek şöyle devam etti:

"Yurt dışına dört ay önce 4 Mart 2016’da çıktım. Yurt dışını gitmeyi kafasına koyan bir adam iki buçuk sene Türkiye’de gazetecilik mücadelesi vermez. Ben buraya gelirken hakkımda ne bir soruşturma ne bir inceleme vardı. İki buçuk yıl risk altında çalışık. Eğer kaçmayı düşünsem 2014’te kaçardım. Eşimle birlikte belki 100 gece polisler gelecek diye üzerimizdeki kıyafetlerle salonda uyuyakalırdık. Pasaportlarımızı yeniledik, vizelerimizi aldık, normal koşullarda gittik. Türkiye’de geçinemez, iş yapamaz hale gelmiştim. Hesaplarımızı, telefonlarımızı kapattık. Emeklilik hesaplarımızı bozdurduk. 150 bin TL paramız var. Burada bir sene yaşamımıza ya yeter ya yetmez. Sonrası Allah Kerim."

'ZİNDAN KÖŞELERİNDE UNUTULMAYI DÜŞÜNMÜYORUM'

"Ben kendimi ne kaçak, ne sürgün, ne de hasretlik hissediyorum" diyen Tarık Toros, bundan sonraki hayatını bu şekilde kurguladığını, zamanla insanlar tarafından anlaşılacağını söyledi.

İfade vermek için geri dönmeyeceğini de ifade eden Toros, "Bir savcı çıkmış sen Kara Harp Okulu imamısın ifadeye gel dediğinde dört ay sonra gidip bir zindanın köşesinde unutulmayı düşünmüyorum. Yıllar geçecek, iddianame yazılacak, duruşmalar olacak. Hayatımı böyle çürütemem. Ben Türkiye’deki yaşamımı sonlandırdım. Şimdi burada evrensel dille gazetecilik yapmanın yollarını arayacağım" diye konuştu.

İNSANLARIN HAYATINI ÇÜRÜTTÜLER

"Hayatımı böyle çürütemem" diyen Tarık Toros'un da aralarında olduğu cemaat kalemşörleri, Ergenekon,, Balyoz, Odatv gibi kumpaslarda, aralarında milletvekili, gazeteci ve askerlerin de olduğu yüzlerce kişinin yıllarca Silivri ve çeşitli askeri cezaevlerinde yıllarca hayatlarının çürütülmesine ve kimilerinin de ölümüne neden oldular. Bugün hala 'Ali Tatar gururu yüzünden intihar etmedi' yalanını sürdüren cemaat kalemşörleri, yaptıklarının bedelini ödemeye gelince, suç ortakları AKP'yi suçlayarak bir bir yurt dışına kaçtılar.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Medya

Gazeteci Çiğdem Toker'in davası ertelendi

Medya

Twitter'a yeni özellik

Medya

Gazeteci Ece Sevim Öztürk'ün gözaltı süresi uzatıldı

Medya

TELE1 Kanalı'na "Basın Özgürlüğü Ödülü!"

Medya

Gözaltına alınan gazeteci Berzan Güneş tutuklandı

Medya

Hürriyet Okur Temsilcisi Bildirici'den Selvi'ye 'anket' eleştirisi

Medya

Vefat eden Erdoğan Demirören son yolcuğuna uğurlanıyor

Medya

Ahmet Hakan: Arapça da dünya dilidir Muharrem Bey

Medya

Zaman gazetesi davasında karar

Medya

TELE1'in borçları gerekçe gösterilerek yayını kesilmişti: D-Smart yayınları yeniden açıldı!

Medya

D-Smart TELE1'in yayınlarını durdurdu

Medya

Facebook'ta skandal hata