unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Tekerlekli sandalyedeki mahkum kaçma şüphesi nedeniyle tahliye edilmiyor

Çapraz, sokağa çıkma yasağı ilan edilen Hakkari Yüksekova’da 27 Kasım 2015’te yaralanmıştı. 15 ameliyat geçiren Çapraz, tedavisi sürerken 3 Mart’ta “örgüt üyeliği' ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' suçlamalarıyla tutuklanmıştı. Çapraz’ın üç ameliyat daha olması gerekiyor.

Bianet’ten Rosida Koyuncu’nun haberine göre, Çapraz’ın kardeşiKendi Çapraz’ın yaşananlara dair açıklaması şöyle:

"Kardeşim sokak ortasında vuruldu. Sivil ve seçilmiş biriydi. Zırhlı araçtan 'A-4 mermisi' denilen bir mermiyle vuruldu. Bu mermi vücuda girince parçalanıyormuş. Bunu hastanede öğrendim. Bağırsakları dışarıdaydı ve ellerinde büyük hasar vardı. 27 gün Van 100. Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi gördü. Daha sonra Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

“Sibel'e 15 ameliyat yaptılar. Baltalimanı Başhekimi, 'Bu teröristin burada ne işi var' diyerek bize hakaret etti. Polis bir gün odaya gelip beni çıkarmaya çalıştı. Başında 'Biz bekleyeceğiz' dediler. Ben de yazılı savcılık kararı istedim. Sonra Sibel'i de alıp hastane odasından çıktım. Doktor gelince, polis Sibel'in başında bekleme ısrarından vazgeçti. Odaya dinleyici koyduklarını da öğrendim.

“3 ameliyat daha olması gerekirken, tutuklandı. Hakkari Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya görüntülü olarak katıldı. Formalite bir mahkemeden sonra tutuklayarak, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'ne getirdiler.

“Daha tam iyileşmeden, ağrıları varken, üstelik tekerlekli sandalyedeyken tutuklandı. Tekerlekli sandalyeli birini kaçma şüphesi olduğu iddiasıyla cezaevinde tutuyorlar. Onu ilk gün cezaevinde böceklerin olduğu bir odada tek başına tuttular.'

 

Çapraz’ın avukatı Banu Güveren de müvekkilinin tedaviye devam etmesi gerekirken cezaevinde tutulmasını eleştirdi ve şöyle konuştu:

“Çapraz hakkında bazı kişilerinin ifade verdiği söyleniyor. O kişiler duruşmaya geldi ve 'Bizim böyle bir ifademiz yok' dediler. Bu davada polis bilirkişiye oynuyor. Polis, kendince ifade ve tutanaklar yazmış. Polis tutanakları çelişkilidir. Yüksekova'da sokağa çıkma yasağı nedeniyle zaten devlet kurumları çalışmıyor. Yüksekova gibi bir yerde her gün çatışma varken Sulh Ceza Mahkemesi nasıl çalışıyor? Duruşmanın nasıl yapıldığı belli değil. Sibel görüntülü olarak İstanbul'dan duruşmaya katıldı. Formalite bir duruşmadan sonra tutuklanıyor.

 

“İki defa tutukluluğunun incelenmesi ve tutukluluğun kaldırılması için Yüksekova Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvuruyoruz. Klişe aynı söylemler duyuyoruz, bazen de cevap verme tenezzülünde bile bulmuyorlar. Bu durum kesinlikle hukuk ile izah edilemez, siyasi bir karardır.'

 

Esra Mungan: Tedavisi bitmemiş birisinin burada ne işi var?

 

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nden tahliye olan akademisyenEsra Mungan, havalandırma esnasında Sibel Çapraz’la biraraya gelmişti. Mungan, tedavisi devam eden bir kişinin cezaevi koşullarında yaşadığı zorluklara dikkat çekti ve şöyle konuştu:

"Ortak sohbette Sibel ile tanıştık. İnsan onu görünce şaşırıyor. 'Tedavisi bitmemiş ve tekerlekli sandalyeli birinin burada ne işi var?' diye düşünüyorsun. Bu durum insanın vicdanını yaralıyor. Merdivenlerden çıkarmak zor. Bir asansör var cezaevinde, o da bozuk. Bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. İçinde rehin kalabiliyorsun. Nitekim Sibel'in de başına geldi bu.'

Mungan, Çapraz'ın durumundaki bir hasta için cezaevinde uzman doktor dahi olmadığına da dikkat çekti ve şu ifadelere yer verdi:

“Akşam acil bir durum olsa nöbetçi doktor yok. Başka bir arkadaşımıza rahim biyopsisi yapılması gerekiyor. Ama bunun için sıra ve hasta yoğunluğu gerekçesiyle hastaneye götürülmüyor. Hastaların sevki ring araçlarında yapılıyor. Asker de güvenlik gerekçesiyle götürmeyebiliyor. İçeride sağlık durumları ciddi olan insanlar var ancak tedavi olanaklarından yoksunlar." 

Çok Okunanlar

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İnce'nin mitingini sindiremediler: İzmir'de 'Erdoğan'a hakaret' gözaltıları

Merdan Yanardağ: Erdoğan ve Cumhur İttifakı kaybetti

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul'da sandık başında kavga

Güncel

Ülkenin gözü Şanlıurfa'da: Seçim hilelerle başladı

Güncel

Libya'da kaçırılan 3 Türk mühendis serbest bırakıldı

Güncel

AKP'li belediye Erdoğan'ın afişlerini indirmedi

Güncel

Soylu: Oy kullanma sorunsuz başladı

Güncel

Oy kabininde çift oy zarfı ile yakalandı

Güncel

İçişleri Bakanlığı'ndan seçim açıklaması

Güncel

Diyarbakır'da 1000 adet mühürlü pusulayla yakalandılar

Güncel

HDP Eş Başkanı Temelli oyunu kullandı

Güncel

Yandaş medya seçim yasaklarına uymuyor

Güncel

Ankara'dan ilk usulsüzlük haberi geldi

Güncel

Bağcılar'da bir okulda plakasız araçlar görüldü