unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

TGS: Metal işçilerinin yanındayız

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi 2 bin 200 işçinin, Bakanlar Kurulu kararıyla getirilen grev yasağını tanımayarak fabrikalarında sürdürdüğü grevi selamladı, “Metal işçilerinin yanındayız' açıklaması yaptı.

TGS’den yapılan açıklama şöyle:

Gazeteciler metal işçilerinin yanında

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye 2 bin 200 işçinin 4 ilde kurulu 13 fabrikada başlattığı grev, Bakanlar Kurulu’nun kararıyla 'milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu’ gerekçesiyle 60 gün süreyle ertelendi. 18 Ocak’ta da yaklaşık 700 metal işçisinin Asil Çelik fabrikasında başlattığı grev ertelenmişti.

Bu grev erteleme kararlarının, aslında 'erteleme' değil, 'yasaklama' anlamına geldiği artık kamuoyunca da biliniyor. AKP hükümetinin, işçilerin en temel haklarından olan grev hakkını bu yolla gasp etmeyi alışkanlık haline getirdiği de… EMİS bünyesindeki fabrikalarda 20 Ocak’ta başlatılan ve aynı gün ertelenen metal grevi, AKP iktidarları döneminde yasaklanan 10’uncu grev.

Grev hakkı, geçmişi yüzyıllara dayanan, hem anayasal hem de evrensel bir haktır. Türkiye’de bu hakkın 'milli güvenlik’, 'genel sağlık’ gibi soyut gerekçelerle tamamen keyfi biçimde hükümet eliyle gasp edilmesi kabul edilemez!

Metal işçileri de bunu kabul etmedi ve “AKP’nin grev yasağını tanımıyoruz, greve devam ediyoruz' dedi. Haftasonu işbaşı yapmayan işçiler, bugün de grevin ilan edildiği fabrikalarda makineleri çalıştırmayarak grevi sürdürüyor. Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu diğer fabrikalarda ise dayanışma eylemleri yapılıyor.

Metal işçilerinin almış olduğu bu karar tarihi bir karardır. Kavel greviyle Türkiye işçi sınıfına grev hakkını hediye eden metal işçisi, bu hakkın kullanılamaz hale getirilmesi karşısında bir kez daha elini taşın altına koymuş, üstelik OHAL koşullarında tüm riskleri göze alarak bu mücadeleyi başlatmıştır.

Bu noktada tüm emek ve demokrasi güçlerine, emek dostlarına düşen; yalnızca kendi talepleri için değil, hepimiz için bu mücadeleyi başlatan metal işçisini yalnız bırakmamak, bu mücadeleyi hep birlikte büyütmektir.

Bizler siyasi iktidarın baskısının en yoğun hissedildiği; işsizliğin, güvencesizliğin en yoğun olduğu medya sektöründe çalışan emekçiler olarak, metal işçilerinin yasaklara meydan okuyarak sürdürdüğü bu grevin, verdikleri onurlu mücadelenin yanında olduğumuzu kamuoyuna duyuruyor, emekçilerin grevlerini selamlıyoruz. Grevdeki işçilerle dayanışma içinde olacağımızı ilan ediyoruz.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Güncel

MHP'nin önemli isminden İnce'ye destek

Güncel

Oyların geçersiz sayılmaması için seçim günü bunlara dikkat!

Güncel

Seçmeni, ''ezik insanlar'' diyerek aşağılayan AKP adayı özür diledi

Güncel

Demirtaş'ın seslendirdiği şarkıyı eşi Demirtaş da seslendirdi

Güncel

Sosyal medya operasyonu: 21 gözaltı

Güncel

Tutuklu Yunan askerler hakkında karar

Güncel

Bakan Veysel Eroğlu: Özal'ı limonatayla zehirlediler

Güncel

Erdoğan E-5'te bile propaganda yapıyor

Güncel

Meteoroloji'den İstanbul için uyarı geldi

Güncel

Köpeği öldüren müezzin hakkında yeni gelişme

Güncel

Tutuklanan Şenyaşar'ın amcası Suruç'ta yaşananları anlattı

Güncel

Demirtaş'tan Erdoğan'a: Sanırsınız kendi maaşıyla yaptı