unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Theresa May: Trump NATO'yu yüzde yüz destekliyor

Bir hafta önce göreve başlayan ABD Başkanı Donald Trump,  Beyaz Saray'da ilk yabancı lider olarak İngiltere Başbakanı Theresa May’i ağırladı.

İki liderin Cuma günü Washington'daki görüşmesinde serbest ticaret, güvenlik ve istihbarat birimleri arasındaki işbirliği ön plana çıkan konular oldu.

ABD Başkanı Trump ve İngiltere Başbakanı May, Beyaz Saray’da yaptıkları ikili görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlendi. Her iki lider de iki ülke arasındaki "özel ilişkilere' vurgu yaptı. Ancak iki lider arasındaki gündemdeki konulara ilişkin görüş ayrılıkları dikkat çekti.

İngiltere Başbakanı May, Trump'ın "NATO'nun yüzde yüzde arkasındayım" dediğini aktardı. May, Trump'ın yaptığı görüşmede bu konuda kendisine güvence verdiğini söyledi. Ancak Trump, basın toplantısında konuya ilişkin soruyu yanıtlamadı. Trump, daha önce yaptığı açıklamalarda NATO'nun "modasının geçtiğini" savunmuştu.

RUSYA'YA YAPTIRIMLAR

Rusya konusunda iki lider arasındaki görüş ayrılıkları dikkati çekti. Rusya'ya uygulanan yaptırımlar konusunda May açık ve net bir ifade kullandı. Kırım'ın ilhak edilmesi ve Ukrayna'ya müdahalesinin ardından Rusya'ya uygulanan yaptırımlara ilişkin olarak May, "önce Minsk anlaşmasının uygulanmasını görmek istiyoruz' dedi. May böylelikle, Rusya'ya yaptırımların sürmesi gerektiğine işaret etti.

Buna karşılık Trump, bu konuda konuşmak için "daha çok erken' olduğunu söyleyerek, Rusya'ya yönelik yaptırımların sürdürülüp sürdürülmemesi konusunu açık bıraktı. Trump'ın Cumartesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir bir telefon konuşması yapması bekleniyor.

İNGİLTERE-ABD TİCARİ İLİŞKİLERİ

İngiltere Başbakanı May, Kraliçe II. Elisabeth'in İngiltere'ye davetini Trump'a ilettiğini, Trump'ın da bu daveti kabul ettiğini dile getirdi.

May'in Washington ziyareti, ABD ile ikili serbest ticaret anlaşması yapmak isteyen Londra yönetiminin bir diplomatik atağı olarak değerlendirildi. Avrupa Birliği'nden çıkmaya hazırlanan İngiltere için ABD ile ikili serbest ticaret anlaşması yapmak büyük önem taşıyor.

ANKARA'YA GELECEK

İngiltere Başbakanı May, Washington'daki temaslarını tamamlamasının ardından Cumartesi günü Ankara'ya geçecek. May'in Ankara'da Başbakan Binali Yıldırım ile biraraya gelmesi bekleniyor. Bu, May'in Ankara'yı ilk ziyareti olacak.

Ankara ve Londra arasındaki ilişkilerde soğuk rüzgarlar esiyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Ankara, Londra'yı yeterince dayanışma göstermemekle suçlamıştı. Londra ise Türk hükümetinin muhaliflere ve medyaya yönelik tavrını ve darbe girişimi sonrasında binlerce kişinin işten atılmasını, uzaklaştırılmasını ve cezaevine konmasını kaygıyla izlediğini dile getirmişti.

 

Çok Okunanlar

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Temel Karamollaoğlu TELE1'E konuk oldu: 'Ak Parti'de büyük bir çözülme bekliyorum'

İlgili Haberler

Dünya

Trump: ABD bir göçmen kampı olmayacak

Dünya

BM, dünyanın en büyük sorununu açıkladı

Dünya

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Dünya

İsveç'te silahlı saldırı! Yaralılar var

Dünya

Lavrov ile Pompeo arasında kritik görüşme

Dünya

AB, Kırım yaptırımlarını 1 yıl daha uzattı

Dünya

Kanada'da mescide kundaklama girişimi

Dünya

BM'den ABD'ye çağrı

Dünya

Audi'nin CEO'su Stadler gözaltına alındığı iddiası

Dünya

CSU'dan Merkel'e iki hafta mühlet

Dünya

Yunanistan'la Makedonya anlaşmaya vardı

Dünya

İsrail Gazze'de bir aracı vurdu