unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Toplu taşıma araçlarına imdat butonu takılacak mı?

CHP  İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması için verdiği soru önergesinde,  "Özel Halk Otobüsleri, belediye otobüsleri, dolmuşlar ve diğer toplu taşıma araçlarında fiziksel saldırı, cinsel taciz ve tecavüz olaylarına karşı doğrudan güvenlik birimleriyle bağlantılı “imdat butonları' taktırılacak mı? Ve bu uygulamanın zorunlu kılınması sağlanacak mıdır?" diye sordu.

İşte Tanrıkulu'nun Başbakan'a konuyla ilgili yönelttiği sorular:

4 Ocak gecesi saat 23:30’da Ankara’nın Etimesgut ilçesinde Özel Halk Otobüsü yolcusu 37 yaşındaki iki çocuk annesi S.’nin, otobüs şoförü tarafından tecavüze uğradığı ortaya çıkmıştır. Tecavüze uğrayan ve özel bir okulda İngilizce öğretmenliği yapan S.’nin şikayeti sonucu 530 hat numaralı özel halk otobüsünün şoförü İbrahim T, gözaltına alınıp tutuklanmıştır. 

Bu bağlamda,

1.    Özel Halk Otobüsleri, belediye otobüsleri, dolmuşlar ve diğer toplu taşıma araçlarında fiziksel saldırı, cinsel taciz ve tecavüz olaylarına karşı doğrudan güvenlik birimleriyle bağlantılı “imdat butonları' taktırılacak mı? Ve bu uygulamanın zorunlu kılınması sağlanacak mıdır?

2.    Toplu taşıma araçlarında gerçekleşen saldırılara karşı tüm araçlarda 24 saat boyunca aktif olacak kamera sistemlerinin zorunla hale getirilmesi düşünülmekte midir?

3.    İki yıl önce dolmuş şoförü tarafından tecavüz edilip daha sonra vahşice katledilen Özgecan Aslan olayı tüm Türkiye’de infial yaratmıştı. Benzer olayların yaşanmaması için ne tür tedbirler alınmıştır? 

4.    2016 yılı boyunca özel halk otobüsleri, belediye otobüsleri, şehirler arası otobüsler, gemiler, vapurlar, taksiler, dolmuşlar, tren, metro, metrobüs dahil toplu taşıma araçlarında toplam kaç fiziksel saldırı, cinsel taciz, tecavüz veya cinayet olayı gerçekleşmiştir? İllere göre dağılımı nedir?

5.    2015-2016 yılları arasında toplu taşıma araçlarında yaşanan cinsel taciz, tecavüz, fiziksel saldırı ve cinayetler hakkında toplam kaç kişi mağdur olmuş? İllere göre dağılımı nedir?

6.     Mağdurların kaçı kadın? Kaçı erkek? Kaçı çocuk? Kaçı yaşlıdır? İllere göre dağılımı nedir?

7.     Kaç saldırgan hakkında soruşturma başlatılmış? Kaç kişi gözaltına alınmış veya tutuklanmıştır? İllere göre dağılımı nedir?

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

İlgili Haberler

Güncel

Eskişehir'de trafik kazası: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Sınır birliklerine tank sevkiyatı

Güncel

Bozcaada Belediyesi'nden 'İnce bir fırtına' mesajı

Güncel

İnce'nin Çorlu mitinginde bir kişi gözaltına alındı

Güncel

Ahmet Şık, Demirtaş'ın 'Seher' kitabını imzaladı

Güncel

TSK'dan Kandil operasyonu açıklaması

Güncel

Boğaz Köprüsü'nde Akşener pankartı

Güncel

Gazeteci Sedat Sur'a 'Suruç' soruşturması

Güncel

Bekir Coşkun: 'HDP'ye oy vereceğim' diyenlere kızmayın

Güncel

DİSK'in 'TAMAM' broşürüne YSK engeli

Güncel

Erdoğan: Şu anda Kandil'e biniyoruz

Güncel

Tonlarca çayı kimyasal boya ile piyasaya süreceklerdi