unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Trabzon'da özel üniversitede şarap tartışması

Bir grup öğrencinin ’Din ve vicdan hürriyeti ile kişilik haklarımıza saldırdı’ diyerek suç duyurusu yaptığı, üniversitenin de hakkında soruşturma başlattığı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur istifa etti. İstifa sonrası bölüm öğrencilerinden bir başka grup basın açıklaması yaptı, Sungur'un zorla içki içirmesi gibi bir olay olmadığını söyledi.
TRABZON'DAKİ ÖZEL ÜNİVERSİTEDE ŞARAP TARTIŞMASI
Olay, Özel Avrasya Üniversitesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde iddiaya göre geçen 8 Mart günü meydana geldi. ’Alkollü ve Alkolsüz İçecekler’ dersinde kendilerine zorla şarap tattırılmak istendiğini ancak karşı çıkmaları üzerine de dersten atıldıklarını iddia eden bir grup öğrenci, Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur’un, "Alkol bir ilimdir. Dini, vicdani kararlarınız beni ilgilendirmez. Tatmak zorundasınız" dediğini ileri sürdü. Aynı öğrenciler, Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur’un türbanlı öğrencilere karşı da tavır takındığını iddia etti. Bu gelişme sonrasında okul yönetimine şik?ayette bulunduklarını ancak sonuç alamadıklarını söyleyen öğrenciler, bu kez avukatlarıyla birlikte savcılığa giderek ’din ve vicdan hürriyeti ile kişilik haklarına saldırıldığı’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Olayın adliyeye yansımasının ardından üniversite yönetimi de soruşturma başlatınca, Yrd. Doç. Dr. Sungur da görevinden istifa etti.

"BU DERSİ KENDİLERİ SEÇTİ" 
Yrd. Doç.Dr. Sungur’un istifası sonrasında bölüm öğrencilerinden bir başka grup bugün Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde konuyla ilgili açıklamada bulundu. Olayla ilgili konuşan öğrencilerden Akın Bektaş, Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur’un zorla içki içirmesi diye bir olay olmadığını belirterek şunları söyledi:
"Bu ders YÖK tarafından verilmiş zorunlu bir derstir. Dersin adı, 'Alkollü ve alkolsüz içecekler.’ Bu dersi arkadaşlar kendileri seçti. Dersi alacaklarından hepsinin haberi vardı. Hocamız bu derste bizi her zaman özgür bırakmıştır. 'İsteyen istediği gibi yapsın’ der. 'İç, içmiyorsan çık’ gibi bir söylem kesinlikle olmamıştır. Burada bir tadım yapma ortamı vardır. Ama bu tadımı yapmayanlara dersten çıkabilecekleri yönünde bir öneri olmuştur. Ayrıca türbanlı öğrencilere ayrımcılık yaptığı iddiası da kesinlikle doğru değildir. İddiaları ortaya atan öğrenci grubu haricinde tüm üniversite ve bizler Başak Sungur’un arkasındayız."

"YUTULMAYACAĞINI SÖYLEDİ"
Bir başka öğrenci Serpil Bekar da kendisinin o gün derste olduğunu belirterek şunları anlattı: "O gün sınıfta 30 kişi bile yoktu. Hocamız derste hiçbir şekilde öyle bir telkinde bulunmadı. Bir hafta önce, 'Böyle bir ders var. İsteyen katılır, isteyen katılmaz’ demişti. O gün şarap tadımı için ortam hazırlandı. Hocamız şarabın nasıl tadılacağını izah etti. Yutulmayacağını özellikle ve üzerine basa basa söyledi. Tadım yapmak istemeyenler oldu. Hocamız onlara, 'İstemiyorsanız dışarı çıkabilirsiniz çocuklar’ dedi. O sırada bir öğrencinin, 'İsabet olur hocam’ demesi üzerine Başak Sungur hoca, 'Ben burada kimsenin siyasi durumuyla veya diniyle ilgilenmiyorum. Benim yaptığım iş bilimdir, ilimdir’ dedi. Zorla atma ya da şarap içirme söz konusu olmadı."

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

İlgili Haberler

Eğitim

ÖSYM'den sınav açıklaması

Eğitim

Bakan Yılmaz'dan tam gün eğitim açıklaması

Eğitim

MEB Müsteşarına 'yandaş yönetici' tepkisi

Eğitim

Atama bekleyen öğretmenlerden destek çağrısı

Eğitim

AKP iktidarının eğitimde bıraktığı enkaz

Eğitim

Öğretim elemanı atama kriterleri değişti

Eğitim

İşte okulların açılacağı tarih...

Eğitim

YKS aday puanlarının hesaplarında değişikliğe gidildi

Eğitim

Öğrencilerden tepki: Müşteri değil, öğrenciyiz

Eğitim

10 soruda LGS! Sınav iptal olur mu?

Eğitim

LGS başladı

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı, atanacak öğretmen sayısını açıkladı