unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

TSK'daki Cemaat yapılanması hakkında kitap yazan gazeteci Demirağ serbest bırakıldı

Bu sabah, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında gözaltına alınan Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ, Savcılık kararıyla serbest bırakıldı. TSK'daki Cemaat yapılanması hakkında hazırladığı araştırma kitabıyla tanınan Demirağ'ın FETÖ soruşturmasında gözaltına alınması tepki çekmişti. Demirağ serbest bırakılmasının ardından -Odatv'nin haberine göre- şunları söyledi:

"Çok acemice yapılan bir operasyon. Ben 1982 yılından beri ömrümü FETÖ ile mücadeleye adadım. Beni aldıktan sonra biraz telaşlandılar. Basının serbest bırakılmamda büyük etkisi oldu. Yani bırakmak zorunda kaldılar. Savcının talimatıyla bıraktılar. Savcının karşısına dahi çıkarılmadım. Avukatım benim için çok çaba sarf etti. Polisler, eşimin ve çocuklarımın önünde bana kelepçe takmadılar. Ama araca bindirilince ters kelepçe yaptılar. Fakat polisler kibardı. Kolum acımasın diye kelepçeyi de bol bıraktılar. Benimle birlikte alınanların yarından önce çıkmaları mümkün değil. Elazığ ve Bursa'dan getirilecekler var. Polisler beni bırakırken, 'bu kadar iş yoğunluğunun içinde yanlışlıklar oluyor' mealinde laflar söylediler."

NE OLDU?

Yeniçağ gazetesi yazarları, ülkücü kökenli Yavuz Selim Demirağ, Servet Avcı ve Adnan İslamoğulları ile eski MHP milletvekili Turan Yaldır bu sabah FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı.

Polis, Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ’ın Ankara’daki evinde sabahın erken saatlerinde arama yaptı. Demirağ'ın evindeki bazı evraklara ve bilgisayarına el konuldu. 

Yavuz Selim Demirağ, Cemaat’in TSK’daki yapılanmasını anlattığı, "İmamların Öcü" adlı kitabıyla biliniyordu. Cemaatin TSK içindeki yapılanmasını deşifre eden en önemli çalışmalardan biri olan bu kitap nedeniyle Demirağ, son dönemde sık sık televizyon proğramlarına çıkıyordu.

KIRMIZI KEDİ YAYINEVİ AÇIKLAMA YAPTI

Yavuz Selim Demirağ’ın gözaltına alınmasına, gazetecinin “İmamların Öcü' kitabını yayımlayan, cumhuriyetçi sol eğilimli Kırmızı Kedi Yayınevi de tepki gösterdi. Kırmızı Kedi Yayınevi yaptığı yazılı açıklamada, “Yazarımız Yavuz Selim Demirağ bir an önce serbest bırakılmalı, yapılan yanlıştan hızla dönülmelidir' dedi. 

Açıklama şöyle:

“Yazarımız Yavuz Selim Demirağ'ın bu sabah erken saatlerde evinin polis tarafından basıldığını ve gözaltına alındığını büyük bir şaşkınlıkla öğrendik. “İmamların Öcü - Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Cemaat Yapılanması' kitabını kaleme alan Yavuz Selim Demirağ'ın FETÖ ile mücadelede yaptığı katkılar bütün kamuoyunun malumudur. Demirağ 15 Temmuz darbe girişiminden 14 ay önce yayımlanan kitabında gelmekte olan felaketi yazmış, TSK içindeki FETÖ kadrolarını isim isim açıklamıştı. O dönemde cemaatin saldırılarına uğrayan Demirağ'ın şimdi FETÖ ile ilgili soruşturmalar kapsamında gözaltına alınması en hafif deyimle tuhaftır. Bu gözaltı, bütün söylenenlere rağmen söz konusu terör örgütüyle mücadele etme niyetinin ya da yeteneğinin olmadığını göstermektedir.

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Güncel

İş cinayeti: Elektrik akımına kapılan işçi öldü

Güncel

Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla 6 kişi tutuklandı

Güncel

At Yarışları Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı

Güncel

Koç Holding: İnce'nin mitingine destek vermedik

Güncel

YSK seçim sonuçları için saat verdi

Güncel

GSS prim borcu olanlar dikkat etsin

Güncel

Çeşme'de tatile seçim molası

Güncel

Havalimanında kalp krizi geçiren yolcudan kötü haber

Güncel

Ankara'da seçim günü 16 bin polis görev yapacak

Güncel

İtfaiye aracından anonslu tepki: Aferin minibüs!

Güncel

Alibeyköy Barajı'nda can pazarı: 3 çocuğun cansız bedeni bulundu

Güncel

Sığınmacıları taşıyan sürat teknesine ateş açıldı: Kaptan yaralandı