unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

TÜRGEV'in Kılıçdaroğlu'na açtığı dava reddedildi

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kullandığı “rüşvetin merkezi' sözünü yargıya taşıdı. Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi, Sevda Tepesi, 17/25 Aralık operasyonlarına ilişkin dosyayı getirtip inceleyerek, TÜRGEV’in 100 bin liralık manevi tazminat talebini reddetti.

MAHKEME BELGELERİ İNCELEDİ

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2014 yılı içerisinde farklı tarihlerde yaptığı konuşmalarda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetim kurulu üyesi olduğu TÜRGEV’in 'rüşvetin merkezi’ olduğunu iddia ederek, “...ihale veriliyor. Rüşvet de TÜRGEV’e ödeniyor. İhale alanların rüşvet verdikleri bir yer daha var. Adı TÜRGEV...' sözlerini sarf etti. Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri nedeniyle TÜRGEV, Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 100 bin liralık tazminat talebiyle dava açtı. TÜRGEV avukatı dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu’nun asılsız, hukuki mesnetten uzak iddialarla müvekkilinin kişilik haklarına, saygınlığına, onuruna ağır saldırıda bulunduğun iddia etti.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik de mahkemeye verdiği cevap dilekçesinde, müvekkilinin açıklamalarının tamamının doğru olgulara dayalı olduğunu, kamu yararı çerçevesinde toplumu aydınlatma güdüsüyle hareket edildiğini belirtti. Avukat Çelik, Kılıçdaroğlu’nun “TÜRGEV rüşvetin merkezi' ifadesini doğruluğunu ispatlama adına, 'Sevda Tepesi’ olarak adlandırılan Üsküdar’daki taşınmaza ait tapu kaydının, 17/25 Aralık yolsuzluk operasyona ilişkin dosyaların, ses kayıtlarının getirtilmesini istedi. Avukatın talebi üzerine mahkeme, söz konusu tapu kaydı ve soruşturmaların dosyalarını getirterek inceledi.

turgev-in-kilicdaroglu-na-actigi-dava-reddedildi-157698-1.jpg

'BELGELER DOĞRULUYOR’

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Avukat Celal Çelik, esasa ilişkin son beyanında, mahkemenin getirip incelediği Sevda Tepesi ve yolsuzluk operasyonuna ilişkin belgelerin Kılıçdaroğlu’nu haklı çıkardığını savunarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Zira gelen tapu kaydında malik olarak yazılı Abdullah Bin Abdulaziz’in; Suudi Arabistan’ın 23 Ocak 2015 tarihinde vefat eden Kralı olduğu sabittir. Öte yandan 99.999.990 USD’lik usulsüz aktarımın, (Kraliyete ait) Royal Protokol tarafından (Kral henüz ölmeden önce) 26 Nisan 2012 tarihinde yapıldığı, önceden Vakıfbank tarafından mahkemenize gönderilen yazı ile anlaşılmıştı. Dünyanın hiçbir ülkesinde bir vakfa karşılıksız olarak 99.999.990 USD’lik para aktarımı yapılmadığı ve yapılmayacağı gerçeği de gözetildiğinde haklılığımız daha da pekişmiş olmaktadır. Soruşturma dosyasında, Genel Başkanımızın dava konusu eleştirilerini doğrulayan ve haklı kılan binlerce veri bulunmaktadır.'

DAVA REDDEDİLDİ

Davanın karar duruşması 30 Haziran’da yapıldı. TÜRGEV’in avukatı Selma Yıldız dosyaya gelen belgeler ve müzekkere cevaplarının Kılıçdaroğlu’nun iddialarını ispatlar nitelikte olmadığını savundu. Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik de dava dosyasına gelen belgelere dikkat çekerek, “Fezlekelerde birçok kez TÜRGEV adı geçmektir. Vakıflar Bankası’ndan gelen yazıda ve Sevda Tepesi tapu kayıtları dikkate alındığında gönderilen paraların bağış olmadığı anlaşılmıştır. Bütün bunlar müvekkilin iddialarını doğrulamaktadır' dedi. Mahkeme savunmalarının ardından TÜRGEV’in açtığı davanın reddine karar verdi.

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

İlgili Haberler

Güncel

Ahmet Şık, yürüyemeyen kadını sandığa taşıdı

Güncel

Bu mahallede oy verme işlemi 30 dakika sürdü

Güncel

Bakırköy'de seçim günü elektrik kesintisi

Güncel

HDP adaylarından Suruç çağrısı

Güncel

Olası internet sansürünü aşmak için yöntemler

Güncel

Sandık başındaki baba oğul gözaltına alındı

Güncel

Deniz Baykal oyunu kullandı

Güncel

Seçim usulsüzlüğü: Listelere 3200 kişi eklendi

Güncel

Muş'ta bir kişi AKP'ye iki oy birden attı, videosunu paylaştı

Güncel

AA: 10 yabancı hakkında yasal işlem başlatıldı

Güncel

HDP'li Garo Paylan'dan 'mühürlü 1000 oy' açıklaması

Güncel

AKP'li başkandan sandık görevilerine tehdit