unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Türkiye bu kaosa neden dahil oluyor?

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Fikri Sağlar, Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması için verdiği soru önergesinde, ABD ile Rusya arasında son dönemde gerginliğe neden olan Suriye'deki kaosa Türkiye'nin neden dahil olduğunu sordu.

CHP'li Fikri Sağlar'ın söz konusu soru önergesi şöyle:

 Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus’a girmesinin üstünden yaklaşık 40 gün geçti. Resmî açıklamalar önce Karkamış’ın hemen karşısında bulunan kentteki IŞİD mevzilerini dağıtmak için bu harekâtın yapıldığını söylese de, Cumhurbaşkanı Erdoğan gün içinde yaptığı açıklamada “Artık son, bu işin burada noktalanması lazım dedik. Sabah 04.00 itibariyle DAİŞ, PYD gibi terör örgütlerine bir operasyonu ordumuz başlatmıştır' dedi. 

Ancak iddialara göre, görünürde hedef IŞİD olsa da, esasen bölgede etkinlik kazanan Kürtlere yönelik bir operasyonun varlığıdır. Dün yapmış olduğunuz grup toplantısında Amerika’nın sözünü tutmadığını ve bu çerçevede YPG’nin Membic’i terk etmeyeceğini dile getirdiniz. Anlaşılan o ki; YPG’nin Membic’i terk etmemesi ile savaş yeni bir boyut kazanacak. 

Rusya ve Amerika’nın Suriye politikasında anlaşamaması ve karşılıklı restleşmeleri savaşa yeni bir boyut kazandıracaktır. Rusya’nın Esad yönetimine olan desteğini artırmak ve ABD’nin Doğu Akdeniz’de devriye gezen savaş gemilerinden Şam’a yönelik herhangi bir saldırı durumunda cevap vermek adına Şam’a “gladyatör' lakaplı füze avcısını yerleştirmesi ile Amerika ile anlaşmazlık derinleşmiştir. Sınırlarımızın dışında yaşanan bu kaosa Türkiye’nin de dahil olması, yurtiçinde yeni çatışmalara ve olası terör faaliyetlerine neden olacaktır. 

Suriye’ye ne için, kim için girildiği kamuoyu tarafından pek anlaşılmasa da, Suriye’de TSK’nin içinde bulunduğu durum endişe ve merakla izlenmektedir. Çıkan haberlere göre, Fırat Kalkanı Harekatı’nda ortaya çıkan bilançonun çokta iyimser olmadığı öne sürülmektedir.

Bu çerçevede:

Star Gazetesinin 3.10.2016 tarihli manşet haberi; “Dabık’ta büyük savaş yaşanacak. ÖSO, on gün içinde harekete geçmek için Türkiye’nin onayını bekliyor' olarak olmuştur. Bu iddia doğru mudur?

Rusya’nın ve Amerika’nın anlaşamadığı Suriye politikasında, savaşın yeni hedefler ve silahlarla yön değiştireceği açıktır. Bu kaosa Türkiye neden dahil olmaktadır?  

24 Ağustos’tan beri Fırat Kalkanı Harekatı’nda kaç şehit verilmiştir? Kaç yaralımız vardır, yaralıların durumları nasıldır?

24 Ağustos’tan beri Fırat Kalkanı Harekatı’nda TSK’ya ait kaç tank, top, zırhlı araç kullanılmıştır? Bunların kaçında zayiat verilmiştir?

24 Ağustos’tan beri Fırat Kalkanı Harekatı’nın maddi bilançosu ne olmuştur?

24 Ağustos’tan beri Fırat Kalkanı Harekatı’nda Suriye’nin hangi bölgelerine girilmiştir?

Cumhurbaşkanı, TSK’nın 15.000 askerle bu savaşa katılacağını BM’lere gitmeden önce Hürriyet gazetesine açıkladı. TSK’nın böyle bir kararı var mıdır?

Fırat Kalkanı Harekatı’nın gerçek hedefleri nelerdir?  Türkiye’nin muhtemel kazanımları ve kaybettikleri neler olacaktır?

Seçim Bölgem Mersin’den, hemşerim, Ali Gölgeli ve diğer askerlerimiz ne uğruna şehit düşmüştür? Mehmetçikler için vicdanınız sızlamıyor mu?

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

İlgili Haberler

Politika

Bahçeli: MHP tarihi başarıya imza atmıştır

Politika

İnce'nin ne zaman açıklama yapacağı belli oldu

Politika

Erdoğan AKP'lilere seslendi

Politika

İyi Partililer Çağlayan Adliyesi'nde

Politika

İyi Parti'den sandık açıklaması

Politika

Erdoğan'dan YSK'ya talimat gibi konuşma

Politika

Ankara Barosu Başkanı: Daha hiçbir şey bitmedi, sandık başlarından ayrılmayın

Politika

İrfan Değirmenci'den kritik seçim açıklaması: 8 Temmuz'da...

Politika

Erdoğan: Milletimiz şahsıma cumhurbaşkanlığı görevini yürütme görevini tevdi etti

Politika

YSK sisteminde 'hata': İnce ve Akşener'in oyları genel toplama yansımadı!

Politika

CHP'li Haluk Pekşen: AA veri girişini durdurdu

Politika

Hakkari'de HDP'lilere polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı var