unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Türkiye, Dünya’da en mutlu 5’inci ülkeymiş!

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı (TİTCK) Doç Dr. Osman Arıkan Nacar Türkiye’de antidepresan tüketimin arttığına yönelik, kamuoyunda yer alan haberlere açıklık getirdi.

OECD’nin (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü)  2015 yılında yayımladığı son rapora atıfta bulunan Osman Nacar, “Antidepresan tüketim rakamlarını baz alırsak, Türkiye, Dünya’da en mutlu 5’inci ülkedir' ifadelerini kullandı.

ANTİDEPRESAN TÜKETİMİ EN ÇOK İZLANDA’DA
Nacar, Türkiye’nin; Şili, Kore, Estonya ve Macaristan’dan sonra antidepresan kullanımının en düşük olduğu 5’inci ülke olduğunu açıkladı. OECD’nin 'Antidepresan Raporu’na göre, en fazla antidepresan tüketiminin İzlanda’da olduğunu ve OECD ortalamasının tam 2 katı oranında olduğunu belirten Nacar, bu yüksek tüketimi Avustralya, Portekiz ve Kanada’nın takip ettiğini bildirdi.

Rapora göre, antidepresan ilaç tüketimi pek çok OECD ülkesinde 2000 yılından beri belirgin şekilde arttı. Türkiye’de ise anlamlı bir farklılık görülmedi. Nacar, şöyle açıkladı:
“Dünya Sağlık Örgütü’nün, ilaç tüketim istatistiklerinin karşılaştırılmasına imkan sağlamak için geliştirdiği metoda göre, ilaç tüketimi, '1000 kişi başına düşen tanımlanmış doz’ olarak hesaplanıyor. Yani, veriler hesaplanırken, tüketilen 'ilaç kutuları’ değil; 'tüketilen doz’ dikkate alınıyor.'

NÜFUS ARTIŞI DA ÇOK ETKİLİ
TİTCK Başkanı, ilaç kullanımı artışında, değişen nüfusun da etkili olduğunu hatırlattı. TÜİK verilerine göre 2000 yılında 67 milyon 803 bin 927 kişi olan Türkiye nüfusunun 2015 yılında 78 milyon 741 bin 53’e çıktığını kaydetti. Nacar, bu kritere rağmen, Türkiye’de antidepresan tüketimi 35 birimken, bu rakamın İzlanda’da 118, İngiltere’de 82, Almanya’da 53, Norveç’te ise 56 birim olduğunu vurguladı. 

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

İlgili Haberler

Sağlık

Corona virüsü 23 kişiyi öldürdü

Sağlık

Migren aşısına onay verildi

Sağlık

Kurdaki artış ilaçları da etkiledi

Sağlık

Şişli Etfal hastanesi taşınıyor

Sağlık

Canan Karatay: Et alamıyorsanız kemik alın kardeşim

Sağlık

SGK, 18 kanser ilacını geri ödeme listesine aldı

Sağlık

Depresyona girdi, 6 dil öğrendi

Sağlık

Doktorlardan mezar taşlı kampanya

Sağlık

Canan Karatay'dan ramazan tavsiyeleri

Sağlık

Konya'da insanlık ayıbı... Yakarak öldürdüler!

Sağlık

Yine hayvan cinayeti... Aç kedilere zehirli balık yedirerek öldürdüler!

Sağlık

Bu bakteri psikolojinizi bozuyor