unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Türkiye 'Kürdistan'ın davetiyle katılacağız' dedi ama IKBY doğrulamadı!

Musul'un 25 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Başika bölgesinde Türk askerinin varlığı, son günlerde Irak ve Türkiye arasındaki ilişkilerin tekrar gerilmesine yol açtı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) savunma gücü olan Peşmerge denetimindeki Başika bölgesinde 600 civarında Türk askeri bulunuyor. Ezidilerin daha önce yoğunlukta olduğu Başika'ya IŞİD zaman zaman havan toplarıyla saldırıyor. ABD de yaptığı açıklama ile Türkiye'nin blgede bulunan askerlerinin illegal olduğunu belirtti. Irak Parlamentosu da dün aldığı kararla Türk askerlerinin ülkeden çıkartılması için karar almıştı. Bu kararın üzerine Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayınlayarak kararı kınamış bugün sabah saatlerinde de Irak'ın Ankara Büyükelçisi'ni Dışişlerine çağırmıştı.

'BAŞİKA'DA ABD ASKERİ YOK, SADECE TÜRK ASKERİ VAR'

Öte yandan ABD'nin de Başika bölgesinde bir askeri üs kurmak için çalışma yapmaya başladığı iddia edildi. Konuyla ilgili Sputnik'ten Hikmet Durgun'a konuşan Başika Cephesi Peşmerge Komutanı Livan Nurettin, Sputnik'e özel açıklamalarda bulundu. Başika bölgesinde ABD'nin bir askeri üs kurduğu iddialarının yalan olduğunu belirten Nurrettin, bölgede herhangi bir ABD askeri ve yetkilisinin bulunmadığını söyledi. Başika bölgesine şimdiye kadar herhangi bir ABD askerinin gelmediğini ifade eden Nurettin, Başika'da sadece Türk askerinin bulunduğunu kaydetti.

'TÜRK ASKERİ SAYISI DA HALA AYNI'

Türkiye'nin Başika bölgesine askeri takviye yaptığı iddialarının da gerçeği yansıtmadığını ifade eden Nurettin, Türk askeri sayısının hala aynı olduğunu dile getirdi. Nurettin, Türk askerinin sayısının bölgede ne kadar olduğu yönündeki soruyu ise güvenlik ve askeri bir mesele olduğu gerekçesiyle söyleyemeyeceklerini kaydetti. 

BAŞİKA'DAKİ TÜRK ASKERİ MUSUL OPERASYONUNA KATILACAK MI?

Başika bölgesinde bulunan Türk askerinin Musul operasyonuna katılıp katılmayacağının henüz netleşmediğini aktaran Nurettin, bu sorunun ülkeler arası sorun olduğunu ve yakında netleşeceğini kaydetti. Musul operasyonu için Peşmerge'nin son hazırlıklarını yaptığını ifade eden Nurettin, operasyonun yakın zamanda başlayacağını da sözlerine ekledi.
 

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

İlgili Haberler

Dünya

Esad: Rus askerler Suriye'de kalacak

Dünya

Dünya basını ilk sonuçları böyle gördü

Dünya

Mısır'da OHAL 3 ay daha uzatıldı

Dünya

Almanya'da patlama: Çok sayıda yaralı var

Dünya

Esad: Cihatçılar yenilince Batı, 'kimyasal' yalanlarına başvuruyor

Dünya

İsrail'den Suriye'ye Patriot füzesi!

Dünya

Suudi Arabistanlı kadınlar ilk defa trafiğe çıktı

Dünya

Suriye'nin İdlib'deki insani koridoru için duyuru

Dünya

'Trump için çalışıyorsun' deyip restorandan kovdular

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan tehdit: İran'a umarım askeri müdahale gerekmez

Dünya

Kendisiyle dalga geçen kocasını ve akrabalarını zehirledi!

Dünya

Etiyopya Başbakanı'na miting sırasında el bombası attılar