unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Türklerin korkusu terör, Batılıların korkusu göçmen

Uluslararası araştırma ve analiz şirketi Nielsen, 2-25 Kasım 2015 tarijleri arasında 61 ülkeden 30 bin kişinin katılımıyla yaptığı online anketle, farklı ülkelerin son dönemdeki toplumsal korkularını araştırdı. 

'Terör korkusu'nun en fazla olduğu ülke, yüzde 56 ile Türkiye oldu. Ankette, terörizm korkusunun birçok ülkede arttığı da gözlendi.

AVRUPALI GÖÇMENDEN, AFRİKALI İŞSİZLİKTEN KORKUYOR

ABD'lilerin yüzde 29'unun Avrupalıların yüzde 22'sinin de en büyük korkusu terör. Merkez Avrupa'da ve İskandinav ülkelerinde ise 'göçmen korkusu' yükselişte. İş güvenliği kaygısında Ortadoğu ve Afrika ülkeleri ilk sıralarda.

2015’in dördüncü çeyreğinde Türkiye’de tüketici güveni 2015’in üçüncü çeyreğine kıyasla 5 endeks puanı ve 2014’ün aynı çeyreğine kıyasla 7 endeks puanı artış gösterdi. Görünüşe göre Türkiye’de tüketici güveni 2015’in dördüncü çeyreğinde gerçekleşen Türkiye Genel Seçimleri sonrasında düzelme kaydetti. ''Terörizm’’ hala en büyük endişe olmakla birlikte, terörizm endişesi bir önceki çeyreğe kıyasla gerileme gösterdi. Seçimlerden sonra ''siyasi istikrara’’ yönelik endişeler gerilemeye başlarken, ''ekonomi’’ ikinci en büyük endişe oldu. Tüketici endişeleri gerilerken, iş konusundaki olumlu tutum, kişisel mali durum ve harcama niyeti gibi tüketici güvenini etkileyen faktörler bu çeyrekte düzelme kaydetti.

Terörizm ve savaş endişelerinin yanı sıra, Türkiye’nin bir ekonomik durgunluk döneminde olduğuna inanan katılımcıların yüzdesi 2015’in dördüncü çeyreğinde önemli ölçüde bir düşüşle yüzde 84’ten yüzde 76’ya geriledi. 

TERÖRİZM VE GÖÇMENLİK ENDİŞELERİ KUZEY AMERİKA VE AVRUPA’YI CAN EVİNDEN VURUYOR

2015’in dördüncü çeyreğinde terörizmle ilgili korkular Kuzey Amerika’da yüzde 27 ve Avrupa’da yüzde 22 ile yeni yüksek değerlere doğru tırmanarak, her iki bölgede de ekonomiden daha büyük bir endişe haline geldi. ABD’de çevrimiçi katılımcıların yüzde 29’u - üçüncü çeyreğe kıyasla 15 yüzde puanlık bir artışla - terörizmin en büyük ya da ikinci en büyük endişeleri olduğunu belirtti. Avrupa’da da endişe yüksek seviyelerde kaydedildi ve üçüncü çeyrekten dördüncü çeyreğe geçerken İsrail (yüzde 43, +24 yüzde puanı), Birleşik Krallık (yüzde 32, +11 yüzde puanı) ve Hollanda’da (yüzde 26, +8 yüzde puanı) önemli ölçüde artış gösterdi. Seviyeler bir önceki döneme göre Türkiye (yüzde 56, -2 yüzde puanı), Fransa (yüzde 25, -1 yüzde puanı), Çek Cumhuriyeti (yüzde 24, +1 yüzde puanı), İsviçre (yüzde 23, +1 yüzde puanı) ve Almanya’da (yüzde 23, değişim yok) ya artış gösterdi ya da yüksek olan değerini muhafaza etti.

DÜNYANIN YARISINDAN FAZLASI EKONOMİK DURGUNLUK OLDUĞU GÖRÜŞÜNDE

Dünya genelinde katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 55), 2015’in dördüncü çeyreğinde - sene başından (yüzde 53) bu yana hafif bir artışla - ekonomik durgunluk içinde olduğuna inanıyordu. Ekonomik durgunluk duyarlılığı Venezuela (yüzde 96), Ukrayna (yüzde 95), Brezilya (yüzde 93) ve Güney Kore’de (yüzde 91) en yüksek değerlerde yer aldı ve yüzde 90’ın üzerinde kaydedildi. Duyarlılık Çin (yüzde 29), Çek Cumhuriyeti (yüzde 33), Danimarka (yüzde 34), Yeni Zelanda (yüzde 37) ve Almanya’da (yüzde 38) en düşük değerlerde yer aldı ve yüzde 40’ın altında kaydedildi.

Ekonomik durgunluk duyarlılığı üçüncü çeyreğe göre en fazla Letonya (yüzde 59, -11 yüzde puanı), Estonya (yüzde 46, -10 yüzde puanı), İtalya (yüzde 80, -9 yüzde puanı) ve ABD’de (yüzde 47, -8 yüzde puanı) gelişme gösterdi. Buna karşılık dördünü çeyrekte ekonomik durgunluk duyarlılığı en fazla İsveç (yüzde 62, +13 yüzde puanı), Singapur (yüzde 40, +10 yüzde puanı), Birleşik Arap Emirlikleri (yüzde 53, +10 yüzde puanı) ve Norveç’te (yüzde 63, +10 yüzde puanı) geriledi.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Güncel

'Gerçek cani saklanıyor'

Güncel

Ali Koç tartışma yaratan o videoyu yayından kaldırttı 

Güncel

HDP standına saldırı: Suruç gibi yapacağız

Güncel

İstanbul'da yavru kediye tecavüz eden sapık tutuklandı!

Güncel

Ataşehir'de Halk Arenası'na saldırı girişimi

Güncel

Petrol boru hattında patlama

Güncel

Söylediği şarkıda 'Kürdistan' sözcüğü yer aldığı için tutuklandı

Güncel

Erdoğan bir anda hayvansever oldu çıktı | Nahit Duru yazdı...

Güncel

MHP'nin önemli isminden İnce'ye destek

Güncel

Oyların geçersiz sayılmaması için seçim günü bunlara dikkat!

Güncel

Seçmeni, ''ezik insanlar'' diyerek aşağılayan AKP adayı özür diledi

Güncel

Demirtaş'ın seslendirdiği şarkıyı bu kez eşi Başak Demirtaş seslendirdi