unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Tutanağa 'arz' yerine 'rica' yazdı hakkında soruşturma başlatıldı

Batman 112 Komuta Kontrol Merkezi'nde 2 yıldan bu yana ekip sorumlusu olarak görev yapan Dr. Mahir Turhallı, 27 Nisan günü saat 06.55 sıralarında 72.35 kod nolu ambulansı telsizden anons ederek, bir vaka bildirdi. Ekibin telsize cevap vermemesi üzerine vakayı telefonla bildiren Dr. Turhallı, saat 07.01'de ambulansın çıkış yapmadığını görünce yeniden telsiz anonsu yaptı. Ekibin 7 dakika sonra çıkış yapması üzerine Komuta Kontrol Merkezi'nde görevli Dr. Turhallı ve Ersin Kudat ile 2 Acil Tıp Teknisyeni olayla ilgili tutanak tutarak, işlem yapılması için İl Ambulans Servisi Başhekimliği'ne bildirdi.

DİLEKÇENİN SONUNA 'ARZ' YERİNE 'RİCA OLUNUR' YAZDI

Dr. Turhallı, ambulans sürücüsü hakkında işlem yapılmaması üzerine, olaydan 35 gün sonra İl Ambulans Servisi Başhekimliği'ne dilekçe yazarak, tutanağın sonucunu sordu. Vakaya geç çıkma, doğru beyanda bulunmama ve görevi ihmale ilişkin tutulan tutanakla ilgili bir işlem yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi isteyen Dr. Turhallı, dilekçenin sonuna "Arz" yerine "Rica olunur" yazdı. 1 Haziran günü yazdığı dilekçeyi, "Batman Komuta Kontrol Merkezi'nde sorumlu Hekim" olarak imzalayan Dr. Turhallı, evrağın işleme konulmasından emin olmak için de sayı numarası istedi.

'ARZ YERİNE RİCA ETMEK KÜÇÜMSEYİCİ BİR İFADE'

Dilekçenin işleme konulmasından 2 gün sonra, Dr. Turhallı hakkında İl Ambulans Servisi Başhekimi Doktor Ümit Acar tarafından idari soruşturma başlatıldı. Başhekim Ümit Acar imzasıyla Dr. Turhallı'ya gönderilen ve 7 gün içinde savunması istenen soruşturma yazısında, "Talep yazınız incelenmiş olup, yazışma kurallarına uymadığınızdan dolayı tarafınıza cevap verilmeyecektir. Talep yazınızda başhekimlik makamına kati suretle 'arz' etmeniz gerekirken, küçümseyici bir ifadeyle 'rica' ettiğiniz, dosyanızda sorumlu hekim olarak atandığınıza dair bir görev belgesi bulunmamasına rağmen 'sorumlu hekim' ifadesi kullandığınız görülmüştür. Bu konularla ilgili hakkınızda idari işlem başlatılmıştır" denildi.

'SEHVEN' YAZILMIŞ

Başhekimliğe yazılı savunma gönderen Dr. Turhallı, vakaların sağlıklı koordinesi için çalışanların görevlerini zamanında yerine getirmesi, ihmallerden kaynaklı sorunların önlenmesi ve koordinasyon konusunda sorumluluğu olduğunu belirtti. Bu amaçla yapılan başvuruda 'rica' kelimesinin kullanılmış olmasının idari soruşturmaya dönüştürüldüğünü belirten Dr. Turhallı kendini şöyle savundu:

"Rica kelimesi tamamen sehven yapılan bir hatadan kaynaklanmaktadır. Bunun neden bir soruşturma konusuna dönüştürüldüğünü anlamış değilim. Öte yandan sorumlu hekim ifadesinin kullanılması, ekip sorumlusu olmamdan kaynaklı yazılmıştır. Ekip sorumlularının imzaladığı tutanakların tümünde imzamıza açılan kısımda adımız sorumlu hekim olarak geçmiş ve imza atılmıştır" dediği görüldü.

SÖZLÜ UYARI

İdari soruşturmanın ardından Dr. Mahir Turhallı'ya sözlü uyarı yapılmasına karar verildi. Başhekim Ümit Acar'ın gönderdiği yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Savunmanızda rica kelimesini 'sehven' yapılan hata olarak belirtmiş olsanız bile, tahsil hayatınız ve yürüttüğünüz görev daha özenli ve dikkatli davranmanızı gerektirir. Savunmanız idari amir olmam hasebiyle iyi niyet çerçevesinde değerlendirilmiş ve herhangi bir disiplin soruşturmasına çevrilmeyecektir. Ancak tekrarı halinde mevcut durum ile birlikte değerlendirilecektir. Yaptığınız tanımlamalar için sözlü olarak uyarıldınız."

2 KEZ GÖREV YERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Uyarı cezasının ardından Dr. Mahir Turhallı 2 yıldan bu yana görev yaptığı Batman 112 Komuta Kontrol Merkezi'ndeki görevinden alınarak, hizmet puanı yüksek olmasına rağmen Kadın Doğum Hastanesi Acil Servisi'nde geçici olarak görevlendirildi. Dr. Turhallı'nın, en yüksek zorunlu geçici görev süresi olan 2 aylık sürenin dolmasından bir gün sonra da, kendi kadrosunun dışında olan ve hakkında yasal işlem yaptığı personelin çalıştığı 3 nolu istasyona yine geçici görevle gönderildiği belirtildi.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Güncel

Hakkari'de seçim öncesi 30 bölge 'yasaklı' ilan edildi

Güncel

Ankara'da AKP'liler sahte seçim broşürleri dağıttı

Güncel

ÖSYM 'Allah rızası için' gözetmen arıyor

Güncel

Bozdağ'dan Anadolu Ajansı skandalına ilişkin açıklama

Güncel

Kadın yolcuyu taciz eden 2 kişi, tornavidayla saldırdı

Güncel

Ankara'da iki belediye otobüsü çarpıştı: 1 ölü, 15 yaralı

Güncel

İktidar cephesinden bedelli askerlik açıklaması

Güncel

Danıştay üyesinin ardından şimdi de Yargıtay üyesinden skandal paylaşım

Güncel

Halk ve ötesi

Güncel

FT: Erdoğan bu kadar zayıf nadiren görüldü

Güncel

TBMM'den Mimar Sinan açıklaması

Güncel

AKP'li yazardan sürpriz seçim kararı