unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Ücreti ödenmeyen işçi çalışmayabilir

İyi günler Hüseyin Bey,

22 gündür maaşım ödenmiyor haklarım nelerdir. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba sayın okuyucumuz

Uygulamada sıkça karşılaştığımız sorunlardan biriyle ilgili soru sormuşsunuz. Gerçekten de çalışanların çok sık karşılaştıkları olumsuzluklardan biri de ücretlerinin geç ve/veya eksik ödenmesidir. Oysaki iş ilişkisinin temel unsurları işçinin iş görme edimini yerine getirmesi, işverenin de bunun karşılığında işçiye ücretini ödemesidir. Ancak işverenler çeşitli gerekçelerle bu temel borçlarını yerine getirmemektedirler.

1475 sayılı yasa döneminde durum daha vahimdi

Eski yasa (1475 sayılı İş yasası) döneminde işçiler ücretlerinin ödenmemesi koşulunda çaresizdiler. Şayet ücretleri ödenmediği için çalışmaktan kaçınırsalar bu kanun dışı grev anlamına geldiğinden tazminatsız olarak işten çıkarılabiliyorlardı. Yani hem ücretlerini alamıyorlar hem de işlerinden olabiliyorlardı. Bu çok sıkça karşılaşılan bir durum olduğundan 2003 yılında çıkarılan 4857 sayılı yasaya ücreti ödenmeyen işçiler bakımından bir iş görmekten kaçınma hakkı getirildi.

İşçinin iş görmekten kaçınma hakkı  

Konuya düzenleme getiren İş kanununun ilgili maddesi aynen aşağıdaki gibidir;

“MADDE 34

Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır. Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.'

Madde metninden de açıkça anlaşılabileceği gibi ücreti belirli bir süre ödenmeyen işçi iş görme borcunu yerine getirmeyebilir yani çalışmayabilir. Bu nedenle de iş sözleşmesi işverence sona erdirilemez.

Yargıtayın görüşü de bu doğrultudadır

Yüksek mahkeme de verdiği birçok kararında ilgili maddeyi referans göstererek gecikme nedeniyle iş görme borcunu yerine getirmeyen işçiyi haklı bulmuştur. Üstelik sadece ücret değil iş yeri uygulaması haline gelen prim için dahi aynı durum söz konusudur. Aşağıda özetini sunduğum karar bunlardan biridir.

“Primlerin gününde ödenmemesi halinde işçinin 4857 sayılı Yasanın 24/II-e maddesi uyarınca iş sözleşmesini haklı olarak feshetmesi mümkündür. Prim ödemelerinin yirmi gün ve daha fazla süreyle ödenmemiş olması halinde, işçinin aynı Yasanın 34 ncü maddesine göre iş görmekten kaçınma hakkı vardır.' ( Y.7.H.D. E.2014/1192 K.2014/4670 T.26.02.2014)

İşçi iş sözleşmesini haklı nedenle sona erdirebilir

Bunun dışında ücreti düzenli aralıklarla ödenmeyen işçi iş sözleşmesini haklı nedene dayanarak derhal sona erdirebilir. Haklı nedenle iş sözleşmesini sona erdiren bir işçi kıdem tazminatına ve işsizlik ödeneğine de hak kazanır. 

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

İlgili Haberler

Ekonomi

İşte doların ilk tepkisi

Ekonomi

Soma Katliamı davasında karar seçim sonrasına bırakıldı

Ekonomi

Bakan Zeybekci'den 'kur' açıklaması

Ekonomi

Dolar haftanın son gününe 4.74'ten başladı

Ekonomi

IMF, Türkiye için teyakkuzda

Ekonomi

Fiyapı-Dumankaya inşaatları için Almanlarla anlaşıldı

Ekonomi

AKP'li Elitaş: Verdiğimiz ikramiye ekonomiye büyük katkı sağladı

Ekonomi

Zeybekci: ABD'ye ek vergi bugün başlayacak

Ekonomi

400 işçi ücretleri için fabrikada direnişe geçti

Ekonomi

Deutsche Bank'a 205 milyon dolar ceza

Ekonomi

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

Ekonomi

Bakan Şimşek: TL diğer para birimlerine göre dirençli