unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Ülkenin en köklü liselerinden Ankara Atatürk Lisesi de karanlığa sırtını döndü!

İstanbul Erkek Lisesi öğrencileri ile başlayan ve kısa süre içerisinde ülkedeki liselilerin AKP'nin dayattığı gerici ve baskıcı diktatörlük atmosferine bir başkaldırı hareketi halini alan 'Liseli isyanı'na bir destek de Türkiye'nin en önemli liselerinden birisi olan Ankara Atatürk Lisesi mezunlarından geldi. 

Can Yücel'den Orhan Veli'ye dek ülke sanat, siyaset ve entelektüel hayatının köşe taşı isimleri mezun eden Ankara Atatürk Lisesi mezunlarının yayınladığı bildiri şu şekilde:

LAİK, DEMOKRAT, AYDIN MEZUNLARIMIZIN İZİNDEYİZ…

1886 yılında kurulmuş, Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Ankara Atatürk Lisesi öğrencileri olarak her gün bir başka örneği ile karşılaştığımız, gerici yapılanmaya karşı bizler de sesimizi yükseltiyoruz.  Disiplini, eğitim kalitesi, Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış başarılı mezunları ile tanınan AAL; Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Veli, Oktay Rıfat, Prof. Dr. Gazi Yaşargil, Can Dündar, Tayfun Talipoğlu, Hasan Cemal, Sinan Çetin, Kenan Işık, Mustafa Bumin, Mehmet Barlas, Can Yücel, İlber Ortaylı gibi isimlerin yetiştiği; sadece derslerin işlenmeyip hayata, ülkenin gidişatına dair her zaman söyleyecek sözü olan, her görüşten bilim insanı, sanatçı ve siyasetçinin yetişmesini sağlayan bir yuvadır. Bundan dolayıdır ki ülkemizi ilgilendiren her mesele bizim de meselemizdir. Geleneğimiz ve donanımımız haksızlık gördüğümüzde sesimizi yükseltmemizi söyler.
Görüyor, duyuyor ve yaşıyoruz ki;
Liseler bu yönde bir ihtiyaç olmamasına rağmen İmam Hatipleştiriliyor.
Ders kitaplarında çağdaş yaşama aykırı olan modellemeler yerleştiriliyor; kadınları ikinci sınıf gören,  medeni hukuk yerine din ve töreleri referans alan bir üslup yerleştirilmeye çalışılıyor.
Hükümet yanlısı okul yönetimleri öğrencileri ve öğretmenleri muhbirliğe teşvik ediyor, muhbirlik ödüllendirilerek dayanışma ruhu öldürülerek her alanda iktidar tarafından izlendiğimiz tedirginliği verilmek isteniyor.
Eğitim kalitemiz giderek düşüyor. Sorgulama kültürü olmayan ve tek referansı kutsal kitaplar olan kişiler bilim kurumlarının başına getiriliyor. Kimsenin hiçbir işine yaramayacak gülünç işler bilimsel proje gibi sergilenerek bilim itibarsızlaştırılıyor.
Liseler de üniversiteler de sorgulayan, tartışan, yeni fikirlere açık bilim kurumları olmaktan uzaklaştırılıp ezbere dayalı eğitim veren, yaratıcılıktan uzak birer fabrikaya dönüştürülmek isteniyor.
AAL öğrencileri olarak, gerici, bilimsellikten uzak, cinsiyetçi ve dayatmacı bu eğitim sistemini kabul etmiyoruz, onlar bize ne dayatırsa dayatsın, bizler dünyanın kalanı ile buluşacak her alanda var olmaya devam edecek ve bu karanlıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. 
Ankara Atatürk Liseli Demokrat Öğrenciler

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

İlgili Haberler

Güncel

24 Haziran seçimlerini izlemeye gelen gözlemci gözaltına alındı

Güncel

Ankara'da 'Vikingler' operasyonu

Güncel

İstanbul'da otele terör operasyonu

Güncel

İyi Parti milletvekili adayı hayatını kaybetti

Güncel

Yaralı askerden acı haber geldi!

Güncel

Erdoğan posteri sosyal medyanın diline düşünce kayyum yazıyı kaldırdı

Güncel

Kamyon, mescide girdi: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Türkiye ilk F-35'ini teslim aldı

Güncel

Athena Gökhan'dan 'İnce' açıklaması

Güncel

Erciyesspor'dan Erdoğan'a seçim otobüsü

Güncel

İddiaya göre IMF Türkiye için acil durum grubu oluşturdu

Güncel

Ayı saldırdığı kişiyle uçurumdan düşüp öldü