unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Umut Oran: AKP bir ayda yıkılır!

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP’li Umut Oran, muhalefet partilerinin sürekli olarak AKP’den bahsetmekten acilen vazgeçmesi gerektiğini, bu durumun AKP’yi ayakta tuttuğunu, ona güç kattığını vurguladı.

Umut Oran, “AKP’yi yenmek için öncelikle AKP’yi değil mensup olunan partiyi hayatın merkezine koymak kaçınılmazdır. AKP, muhalefet tarafından yeniden üretilmediği andan itibaren bir ay içinde yıkılacaktır. Çünkü AKP propaganda makinesi 'sürekli gündem’ esasına dayalıdır. Gündemin merkezinden düşen AKP, iktidardan da düşecektir. AKP’yi konuşmayan muhalefetse yeniden 'siyaset’ yapmaya başlayacaktır. Muhalefet unsurları geçen 14 yıldan ders alarak bir ay boyunca AKP’yi konuşmaktan vazgeçmeli ve kendilerine dönmelidir' dedi.

MUHALEFET AKP’YE YARDIM EDER HALDE

Umut Oran yaptığı yazılı açıklamada konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

Muhalefet partileri, Türkiye’nin kronik sorunu haline gelen AKP’ye bilerek ya da bilmeyerek yardım eder hale gelmiştir. Yaşanan süreçlerden ders almak ve “Ne Yapmalı? Nasıl Yapmalı?' sorularına cevap aramak yerine AKP’nin takipçiliğini yapmak politik olarak büyük bir yanlıştır.

Hiçbir siyasi parti mesaisinin büyük kısmını rakibini takip etmeye ve onun yaptıklarını anlamaya harcayarak iktidar olamaz. Böyle bir yöntem, AKP gibi partilerin yaygın fikirlerini tekrar tekrar üretmek ve hak etmediği halde AKP’ye güç ve ciddiyet atfetmek anlamına gelmektedir.

KENDİ PARTİMİZİ MERKEZE KOYALIM

Tecrübeyle sabit olduğu şekilde, her konuyu AKP üzerinden açıklamaya kalkmak, her meseleyi AKP’nin durduğu yerden başlayarak ele almak siyaseti kısırlaştırmaktadır. AKP’yi yenmek için öncelikle AKP’yi değil mensup olunan partiyi hayatın merkezine koymak kaçınılmazdır. Her seçim sonrasında “AKP Neden Seçimi Kazandı?' sorusuna cevaplar üretmek yerine “Benim partim neden iktidar olamadı?' sorusunu sormak sanılandan daha büyük bir adımdır.

Günlük siyasetin konusu da bu anlamda aynıdır. AKP’ye göre, AKP’ye karşı, AKP’yle beraber, AKP’ye rağmen gibi cümlelere değil her muhalif partinin kendi cümlelerine, kendi gerekçelerine, kendi fikirlerine ihtiyaç vardır. Aksi her durumda her cümle AKP’yle başlamak ve AKP’yle bitirilmek durumunda kalacaktır. Hayatın merkezinde yer almak AKP’nin alışık olduğu bir durumdur ancak muhalefet partileri tarafından göz ardı edilmek hiç tatmadığı bir duygudur.

MUHALEFET SADECE KENDİ SORUNLARINI, POLİTİKALARINI KONUŞMALI

Bu anlamda en büyük ezberin bozulma zamanı gelmiştir. Muhalefet partileri sadece bir ay boyunca hayatın merkezine kendi partilerini, kendi sorunlarını, kendi örgütlenmelerini, kendi seçmenlerini koyarak tüm alışkanlıkları ters yüz edebilir. AKP, siyaset gündeminden uzaklaştığı anda bütün makyajı dökülecektir. Çünkü böyle bir durumda ilk kez muhalefet partilerinin kendi gündemleri ve kendi hedefleri ortaya çıkacak ve tüm örgütlü unsurlar dinamizm kazanacaktır.

AKP PROPAGANDA MAKİNESİ "SÜREKLİ GÜNDEM'LE ÇALIŞIYOR

AKP, muhalefet tarafından yeniden üretilmediği andan itibaren bir ay içinde yıkılacaktır. Çünkü AKP propaganda makinesi “sürekli gündem' esasına dayalıdır. Gündemin merkezinden düşen AKP, iktidardan da düşecektir. AKP’yi konuşmayan muhalefetse yeniden “siyaset' yapmaya başlayacaktır.

Üstelik bunu yapmak 19 Mayıs 2016 sonrasında çok daha kolaydır. Getirilmek istenen yasağa ve katılımı düşük tutmaya dönük sahte güvenlik uyarılarına rağmen yüzbinler sel oldu Anıtkabir’e aktı Ata’sıyla kucaklaştı. 19 Mayıs, uyanış, silkinme, ayağa kalkma günü olmalıdır.

GÜNDEMDE OLMAYINCA AKP TÖKEZLİYOR

Bu uyanışı Haziran Direnişinde de yaşadık ve AKP’nin gündemin merkezinde olmadığı anda nasıl tökezlediğinin canlı örneğini gördük. Muhalefet unsurları geçen 14 yıldan ders alarak “Bir ay boyunca AKP’yi konuşmaktan vazgeçmeli' ve kendilerine dönmelidir. Bugünün ihtiyacı budur!

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

İlgili Haberler

Politika

CHP'li İbrahim Kaboğlu: Cumhuriyetin 100. yılında demokratik, laik anayasa için çalışacağız

Politika

6 siyasi partiden Muharrem İnce'ye destek

Politika

Bakanlıktan oy kullanamama riski olan 12 bin kadınla ilgili açıklama

Politika

MHP'li Usta: Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi kurulmuştur

Politika

Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Politika

Muharrem İnce'nin İstanbul mitinginin detayları belli oldu

Politika

Bakan Arslan'dan şaşırtmayan havalimanı çıkışı: Niye Erdoğan olmasın?

Politika

İyi Parti'de flaş istifa

Politika

RTÜK üyesi TRT'nin seçim karnesini açıkladı

Politika

RTÜK Başkanı'ndan CHP'li üyelere 'tarafsızlık' çağrısı

Politika

HDP Eş Genel Başkanı Buldan: AKP'nin lale devri bitecek

Politika

YSK'dan telefon uyarısı