unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Umut Oran'dan SPD'ye 'soykırım tasarısı' mektubu

Sosyalist Enternasyonal (SE) Başkan Yardımcısı Umut Oran, Federal Almanya Parlamentosu Bundestag’ın, 2 Haziran 2016 tarihinde görüşeceği  'Ermenilere ve Diğer Hıristiyan Azınlıklara 101 Yıl Önce Yapılan Soykırımı Anma ve Saygı' başlıklı önergenin hukuk tanımazlığın yeni bir ifadesi olduğunu belirterek bu ülke nezdinde girişimde bulundu.

SE üyesi olan SPD’nin Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısına mektup yazan Umut Oran, “Türkiye’nin kurucu partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi, kaynağı neresi olursa olsun 'tarihi tersyüz eden ve düşmanlık yaratan’ her türlü hukuksuzluğun karşısında olacaktır. Gerek ulusal düzeyde gerekse de uluslararası arenada 'Türkiye’nin haklarını savunmak’ her birimiz için vazifedir. CHP, tarihin siyasallaştırılmasına asla izin vermeyecektir' dedi.

AİHM VE FRANSIZ MAHKEMESİ KARARI VAR

Konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamasında Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP’li Umut Oran şunları kaydetti:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairenin 15 Ekim 2015’te verdiği tarihi kararın mürekkebi dahi kurumamışken Avrupa’nın ortasında bir parlamentonun kendini “mahkeme' yerine koyması ve hukuki bir olayı “siyasileştirme' çabası iyi niyetle bağdaşmamaktadır. Üstelik Fransız Yüksek Mahkemesi de 8 Ocak 2016 tarihinde aldığı bir kararla parlamentoların soykırım iddialarıyla ilgili hüküm vermeye yetkili olmadıklarını belirtmiştir.

1948 tarihli Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesi’nde yetkili mahkemeler sayılmıştır ve sayılan kurumlar arasında “Ulusal ya da Yerel Parlamentolar' yoktur. Bir başka deyişle parlamentoların “hüküm tesisi etme' hevesi tam anlamıyla “yetki gaspı' anlamına gelecektir.

ALTERNATİF TARİH ÇABASIYLA DÜŞMANLIĞI KÖRÜKLÜYORLAR

Ancak görünen o ki “soykırım iddiaları', Türkiye ve bölge üzerinde planları olan ülkeler tarafından dün olduğu gibi bugün de bir “tehdit unsuru' olarak kullanılmak istenmektedir. Tarihi gerçekler ortada olmasına rağmen parlamentolar eliyle “alternatif tarih' yaratma çabaları aynı zamanda “düşmanlıkları körüklemeye' yöneliktir. Halkların birbirine düşman edilmesinin kimseye faydası olmamasına rağmen bazı ülkelerin her konuyu “ötekileştirme, ayrıştırma, düşmanlaştırma ve çatıştırma' gerekçesi olarak görmesi emperyalist yıkıcılığa örnek olması anlamında dikkat çekicidir.

TARİHİN TERSYÜZ EDİLMESİNE KARŞIYIZ

Türkiye’nin kurucu partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi, kaynağı neresi olursa olsun “tarihi tersyüz eden ve düşmanlık yaratan' her türlü hukuksuzluğun karşısında olacaktır. Gerek ulusal düzeyde gerekse de uluslararası arenada “Türkiye’nin haklarını savunmak' her birimiz için vazifedir. Bu anlamda Aralık 2014’te Ermenistan’ın çabası ile Nisan 2015 öncesinde Sosyalist Enternasyonal’in açıklama yapması girişiminde bulunulduğunu, ancak CHP olarak hukuki gerekçeleri öne sürmemiz üzerine konunun 6 Temmuz 2015 tarihinde BM Genel Merkezindeki toplantıya ertelendiğini açıklamak isterim. Nitekim BM’de yapılan 6 Temmuz 2015 tarihli Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısında da 2 ülke arasında uzlaşmayı teşvik etmek ve dayanışma zemini yaratmak amacıyla üye ülkelerden isteyenlerin de katılabileceği 2 ülke arasından tarihçi, aydın ve akademisyenler ile ST֒lerin katılacağı bir “yuvarlak masa dinleme toplantıları" yapılması ve çıkan sonuçların SE konseyinde ele alınması kararı alınmıştır.

MERKEL BİR YILDA 6 KEZ GELDİ TEK KELİME ETTİ Mİ?

Alman Şansölyesi Merkel son bir yılda 6 kez Türkiye’ye gelmesine rağmen bu konuda Türk hükümetine, Cumhurbaşkanına tek kelime etti mi bilmiyoruz çünkü basına sadece geri kabul anlaşması, vize serbestisi girişimi ve para pazarlığı yansımaktadır. Türk hükümeti ulusal çıkarlarımız konusunda başarılı olamamıştır zira bir kısmı AB üyesi olmak üzere son 1 yılda 20’ye yakın ülkenin parlamentosunda ülkemiz aleyhine kararlar alınmış, AKP hükümetleri ise sadece izlemiştir!

TARİHİN SİYASALLAŞMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ!

CHP ise bu konuda gerekli çalışmaları yapmış belki de uluslararası kurumlarda bir ilk adımı atarak, oldubittiye izin vermeden bir yuvarlak masa diyalog ve dinleme toplantıları kararı aldırmıştır. Ayrıca 2 Haziran görüşmesi öncesinde Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı olarak Alman SPD Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı ile iletişime geçilmiştir. Çünkü CHP, tarihin siyasallaştırılmasına asla izin vermeyecektir.

Çok Okunanlar

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

İlgili Haberler

Politika

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Politika

CHP'den TRT'ye suç duyurusu

Politika

ABD'de kullanılan oylar Türkiye'ye gönderildi

Politika

Seçime 5 gün kala İyi Parti'de istifa depremi

Politika

CHP'li Sezgin Tanrıkulu hakkında fezleke hazırlandı

Politika

HDP'nin seçim bürosuna silahlı saldırı

Politika

Kılıçdaroğlu: Hakkımı helal etmek için oy istiyorum

Politika

Tekin: Mutlaka bir başkan yardımcısı Kürt olacak

Politika

Hükümetten Menbiç açıklaması

Politika

Ahmet Şık: AKP çok pişman

Politika

Guardian'a konuşan Karamollaoğlu: İngiliz tipi sekülerizm istiyoruz

Politika

Hangi oylar geçerli, hangi oylar geçersiz sayılacak?