unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Üniversitede soru hırsızlığı soruşturması

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meslek Yüksekokulu'nda görevli memurun çıkar karşılığı sınav sorularını öğrencilere verdiği ihbarı üzerine Rektörlük 2 ay önce çalışma başlattı. Konunun savcılığa bildirilmesinin ardından savcılık talimatıyla Alanya Emniyet Müdürlüğü ekipleri memur ve soruları alan öğrencileri takibe aldı. Teknik ve fiziki takibin ardından sınav sorularını verdiği iddia edilen memur ile 14 öğrenci polis tarafından geçen cuma ve cumartesi günü gözaltına alındı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 15 şüpheli, cumartesi günü nöbetçi savcı tarafından denetimli serbestlik şartıyla bırakılırken, soruşturmayı yürüten hakim karara itiraz etti. Bunun üzerine 15 şüphelinin yeniden ifadesinin alınması için çalışma başlatıldığı belirtildi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, "Yapılan ihbar ve iddia üzerine Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı ile irtibata geçerek gerekli takibat ve incelemenin yapılması için talepte bulunduk. Yapılan ihbarın ardından Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı soruşturmayı tamamlayarak, ilgili memuru ve bu memur ile sınav sorusu alışverişi yaptığı tespit edilen 14 öğrenciyi gözaltına aldı ve bununla ilgili adli süreç devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

Üniversite yönetimi olarak bu ve benzeri konulara karşı tavırlarının net olacağını ve asla örtbas edilmesine izin vermeyeceklerini kaydeden Rektör Pınarbaşı, şöyle dedi:

"Bu yüzden ihbar rektörlüğümüze ulaşır ulaşmaz gerekli adımlar atılarak olay adli makamlara derhal tevdi edilmiştir. Üniversitemiz, adli makamlarla gerekli bilgi paylaşımı ve işbirliği içerisinde hareket etmiştir. Bahse konu olaya karışan memur ve öğrenciler hakkındaki gerekli disiplin işlemleri ve diğer yasal işlemler üniversitemizce yürütülmektedir."

Engin ANAK/ALANYA Antalya, DHA
 

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

İlgili Haberler

Eğitim

Akademisyenler Tartışıyor(6): Yükseköğretimin Güncel Sorunları

Eğitim

Akademisyenler tartışıyor(5): Üniversitelerde Akademik Personel ve Özerklik

Eğitim

ÖSYM'den sınav açıklaması

Eğitim

Bakan Yılmaz'dan tam gün eğitim açıklaması

Eğitim

MEB Müsteşarına 'yandaş yönetici' tepkisi

Eğitim

Atama bekleyen öğretmenlerden destek çağrısı

Eğitim

AKP iktidarının eğitimde bıraktığı enkaz

Eğitim

Öğretim elemanı atama kriterleri değişti

Eğitim

İşte okulların açılacağı tarih...

Eğitim

YKS aday puanlarının hesaplarında değişikliğe gidildi

Eğitim

Öğrencilerden tepki: Müşteri değil, öğrenciyiz

Eğitim

10 soruda LGS! Sınav iptal olur mu?