unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Ürdün Kralı: Erdoğan radikal İslamcıları destekliyor

Kral Abdullah’ın 11 Ocak’ta aralarında Kongre ve Senato üyelerinin de olduğu ABD’li üst düzey yetkililerle yaptığı bir toplantıya dair bilgileri yayınlayan Middle East Eye sitesinden David Hearst’ın haberine göre, Ürdün Kralı toplantıda AB’ye sığınmacı akınının ve teröristlerin sayısındaki artışın Türkiye’nin siyasi tutumundan kaynaklandığını söyledi.

Kral Abdullah, IŞİD'in Türkiye'ye petrol sattığı iddialarını ise, "kesinlikle, bu herkesin bildiği bir gerçeklik" diyerek cevapladı. Kral, Erdoğan'ın İslamcı teröristleri desteklemesinin sebebini de kendisinin de bir radikal olmasına ve radikalizme inanmasına bağladı. Ürdün Kralı Abdullah, Erdoğan yönetiminin sadece Suriye'de değil, Libya'da ve Somali'de de İslamcı teröristleri desteklediğini ifade etti.

Ürdün Kralı Abdullah, Erdoğan yönetiminin Türkiye'yi bir "radikaleştirme merkezi" haline getirdiğini söyledi ve ABD'li senatörlere neden Türkiye'nin Somali Ordusu'na eğtim vererek redika İslamcılığı yaymasına izin verdiklerini sordu!

Ürdün Kralı,Erdoğan'dan önce Arnavutluk ve Kosova'nın Avrupalılaşmakta olduğunu ancak şimdi radika İslamın pençesine düştüklerini ifade etti. Kral Abdullah,Rusya'nın Suriye müdahalesinin İSlamcılarına zarar vermesiyle Erdoğan'ın sınırları açarak göçmenleri AB'ye yolladığını söyledi.

Kral Abdullah,Erdoğan'ın Libya'da radiklleri destekleyerek El-Kaide,Boka Haram,el Şebab gibi kollarını da büyüttüğünü söyledi. Ürdün Kralı Abdullah,Türkiye'nin Kürtlerle yaşadığı sorunu Suriye'de radikalleri desteklemenin üzerini örtmak için kullandığını da belirtti.

'IŞİD KESİNLİKLE TÜRKİYE’YE PETROL İHRAÇ EDİYOR’

“Teröristlerin Avrupa’ya gitmesi Türkiye siyasetinin bir parçası' diye konuşan Kral Abdullah, Türkiye hükümetinin Suriye’deki planlarını hayata geçirmek için Kürtleri bahane olarak kullandığına da dikkat çekti. Ürdün Kralı, ABD’li bir Kongre üyesinin IŞİD’in Türkiye’ye petrol ihraç edip etmediği yönündeki sorusuna da “Kesinlikle ihraç ediyor' yanıtını veriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ortadoğu’da radikal İslam’ı desteklediğini söyleyen Ürdün Kralı, “Türkiye Suriye’de dini çözümden yana. Biz ise daha ılımlı unsurları destekliyoruz ve dini seçeneğe karşı üçüncü bir seçeneği zorluyoruz' dedi.

'RUSYA’NIN OPERASYONLARI SONRASI TÜRKİYE SIĞINMACI AKININI KIŞKIRTTI’

"Türkler IŞİD'le savaşta stratejik olarak bizim yanımızda değil" diye konuşan Kral Abdullah, Türkiye’nin sadece Suriye'de değil, Libya ve Somali'de de radikal İslamcılara yardım ettiğini belirtti.

Toplantıya katılan Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Judeh de, Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarının Türkiye’nin güvenli bölge planını suya düşürdüğünü, bunun üzerine Türkiye’nin Avrupa’ya sığınmacı akınını kışkırttığını kaydetti.

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

Erdoğan, İnce'ye cevap vereyim derken kendisini yalancı çıkardı

MHP'de toplu istifa: Bu bozuk çarkta yer almayacağız

İlgili Haberler

Dünya

Kanada'da mescide kundaklama girişimi

Dünya

BM'den ABD'ye çağrı

Dünya

Audi'nin CEO'su Stadler gözaltına alındığı iddiası

Dünya

CSU'dan Merkel'e iki hafta mühlet

Dünya

Yunanistan'la Makedonya anlaşmaya vardı

Dünya

İsrail Gazze'de bir aracı vurdu

Dünya

ABD'den Rusya'ya terör uyarısı

Dünya

Telegraph: YPG, IŞİD'le anlaşıp Avrupalı cihatçıları serbest bıraktı

Dünya

Afganistan'da intihar saldırısı: 26 ölü

Dünya

Trump'ın eski kampanya menajeri hapse girecek

Dünya

Tarihi bina alevler altında kaldı

Dünya

Koalisyon, Husiler'in kontrolündeki Hudeyde Havalimanı'nı ele geçirdi