unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Varlık Fonu Başkanı neden görevden alındı?

AKP’nin Cumhuriyet’in bütün birikimini dahil ettiği ve ekonomideki kötü gidişi durdurmak için bel bağladığı Türkiye Varlık Fonu(TVF)’nun Başkanı Mehmet Bostan’ın görevinden alınması gündeme bomba gibi düşmüştü. Olayla ilgili kulislerden ise önemli bir takım iddialar kamuoyuna yansıdı.

Hürriyet Yazarı Ertuğrul Özkök, bir süredir kulağına, “Varlık Fonu’nun başkanının başını yemek istiyorlar' gibi söylentilerin geldiğini yazdı.

Ertuğrul Özkök’ün aktardığı kulis iddialarına göre “Külliye danışmanları', Mehmet Bostan’ın görevden alınması için çaba sarf etmiş. Bir takım vakıf yöneticileri de ABD standartlarında maaş almak istediklerini belirtmiş fakat Başbakan Binali Yıldırım buna karşı çıkmış.

Özkök’ün “en eğlenceli söylenti' olarak adlandırdığı iddia ise bir kısım vakıf yöneticisinin de Audi 8 marka araba istedikleri. Bu arabalar ise bir türlü gelmiyormuş. Bu isimler hakkında, “A8 lobisi' ifadesini kullanan Özkök konuyla ilgili olarak, “Bu 'A8 lobisinin’ başını çeken kişinin adı da Ankara kulislerinde herkesin dilinde. Ama dediğim gibi bunların hepsi söylenti...O nedenle kimsenin adını verip günahını almak istemem' ifadelerini kullandı.

VAKIF YÖNETİMİ İLE ŞİRKET YÖNETİMLERİ ARASINDA SÜRTÜŞME
Fakat Ertuğrul Özkök’ün aktardığı söylentilere bakılırsa esas sorun yukarıda anlatılanlar değil. Özkök’ün yazısında “fonun desteğini yukarıdan alan' şeklinde tarif edilen bir Vakıf yöneticisinin fona dahil olan şirketlerin bütçelerine birlikte karar verme ısrarı nedeniyle fona dahil olan şirketlerle Vakıf yönetimi arasında bir sürtüşme yaşanıyormuş.

Özkök bir Vakıf yöneticisi hakkında, “Hele içlerinden biri varmış ki, orada burada, 'EBIDTA hedeflerini biz tayin edeceğiz’ diye bağıra bağıra konuşuyormuş' şeklinde bir kulis bilgisini de köşesine taşıdı.

 

 

 

 

 

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Ekonomi

Soma Katliamı davasında karar seçim sonrasına bırakıldı

Ekonomi

Bakan Zeybekci'den 'kur' açıklaması

Ekonomi

Dolar haftanın son gününe 4.74'ten başladı

Ekonomi

IMF, Türkiye için teyakkuzda

Ekonomi

Fiyapı-Dumankaya inşaatları için Almanlarla anlaşıldı

Ekonomi

AKP'li Elitaş: Verdiğimiz ikramiye ekonomiye büyük katkı sağladı

Ekonomi

Zeybekci: ABD'ye ek vergi bugün başlayacak

Ekonomi

400 işçi ücretleri için fabrikada direnişe geçti

Ekonomi

Deutsche Bank'a 205 milyon dolar ceza

Ekonomi

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

Ekonomi

Bakan Şimşek: TL diğer para birimlerine göre dirençli

Ekonomi

Emeklinin maaşı, patates ve soğan kadar artış göstermedi