unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Ve başkanlık planının perde arkası ortaya çıktı!

AKP’nin, 15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından bir süre rafa kaldırdığı “Başkanlık sistemi' tartışmaları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamaları ile yeniden hız kazandı. ANKA Ajansı’ndan Besti Karalar’ın iddiasına göre, AKP daha önce hazırladığı,“başkanlık sistemi' formülünden vazgeçiliyor. AKP “partili cumhurbaşkanı' ya da “yarı başkanlık' formülünü masaya yatıracak. Karar ise Pazartesi toplanacak olan AKP MKYK’da verilecek.

AKP’nin gündemi değişti. Mini Anayasa çalışmaları devam ederken başkanlık sistemi tartışmaları yeniden başladı.

BAHÇELİ RAHATLATTI

ANKA’nın edindiği bilgilere göre, 15 Temmuz’un ardından başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere partililere, “Böyle bir süreçte başkanlık sistemi gündeme gelmemeli sonra halka ne deriz' talimatının ardından, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamaları siyasette yeniden başkanlık sistemi tartışmalarını başlattı. AKP’li kurmayların, “Beklenmedik anda geldi ama rahatlattı' şeklinde yorumladıkları Bahçeli’nin açıklamaları şimdi siyasette yeni bir gündem oluşturdu.

AKP içerisinde, çok benimsenmeyen “Başkanlık sistemi' metni şimdi yeniden yazılacak. Partili hukukçular, “elimizde bulunan mevcut başkanlık sistemi Türkiye ihtiyaçlarını karşılamıyor. Uzun süreden beri bu formülü değiştirmeyi düşünüyorduk. Türkiye’ye en uygun formül partili cumhurbaşkanı ya da yarı başkanlık sistemi' şeklinde yorumluyorlar.

ÖNCE CUMHURBAŞKANI ARDINDAN MKYK VE LİDERLER

ANKA’ya verilen bilgilere göre, hafta sonu çok sayıda AKP’li hukukçu milletvekilinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya gelmesi bekleniyor. Başkanlık sistemi ile ilgili formüllerin konuşulacağı toplantının ardından, Pazartesi günü AKP’nin en yetkili organı olan Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK)’da masaya yatırılacak. Ardından Başbakan Binali Yıldırım, CHP ve MHP liderlerinden randevu isteyecek. Başkanlık sistemi ile ilgili görüşlerini soracak.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI FORMÜLÜ OLASILIĞI

AKP’li kurmaylara göre; Türkiye şartlarında en uyu formülün, partili cumhurbaşkanlığı formülü olduğunu dile getiriyorlar. Hukukçu milletvekillerine göre partili cumhurbaşkanı ya da yarı başkanlık sistemi arasında bir fark olmadığını belirtiyorlar. Kurmaylara göre; partili cumhurbaşkanlığı formülü olasılıklar arasında en güçlü formül. AKP’nin daha önce hazırladığı başkanlık sistemi formülünden ise vazgeçildi görüşü ağırlık kazanıyor. Başkanlık sistemi ile ilgili metin Pazartesi toplanacak MKYK’dan sonra yeniden yazılacak.

MİNİ ANAYASA PAKETİ DE ŞİMDİLİK BEKLEYECEK

Öte yandan başkanlık sistemi ile ilgili AKP’li kurmaylar, MHP’li kurmaylarla resmi olmasa da temaslara bugünden itibaren başlayacak. Kulislerde yeniden yapılacak başkanlık sistemi ile ilgili anayasa değişikliği AKP ile MHP arasında yürüyecek. Öte yandan, 15 Temmuz askeri darbe girişiminden sonra, AKP, CHP ve MHP’nin ortak metin üzerinde anlaştığı yaklaşık 7 maddelik mini anayasa paketi de şimdilik bekleyecek.

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

İlgili Haberler

Politika

Selvi'den AKP'lilere uyarı: En büyük tuzak bu

Politika

Erdoğan'dan koalisyon açıklaması

Politika

Başbakan Yıldırım'dan Kandil açıklaması!

Politika

TSK'dan Menbiç açıklaması

Politika

Erdoğan: Parlamenter demokrasi diye bir şey söz konusu değil

Politika

Çevirmene ‘terör propagandası' davası

Politika

Karamollaoğlu'ndan AKP'ye: İstifa için adaylarımıza baskı var, acınacak haldesiniz

Politika

HDP'den Diyarbakır'da büyük miting

Politika

Ahmet Şık'tan Erdoğan'a: 'Hiç utanmadan “çözüm sürecini HDP bitirdi” diyor

Politika

Meral Akşener: Bunları onlara yedireceğiz!

Politika

Kılıçdaroğlu: Muharrem İnce iktidarın dengesini bozdu

Politika

Erdoğan ses kaydıyla oy istiyor!