unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Venezuela'da devrim ve darbe karşı karşıya!

Venezuela’da siyasi ve toplumsal kutuplaşma derinleşiyor, gerginlik artıyor. Dün başkentte hem hükümete muhalif ABD destekli kesimler hem de sosyalist hükümet yanlıları yürüyüş yaptı. İki gösteriye de yüz binlerce Venezuelalı katıldı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkede Chevez döneminde yapılan ancak başarısızlıkla sonuçlanana benzer bir şekilde ABD destekli bir darbe hazırlığı yapıldığını ileri sürüyor.

İki dev gösteri

Venezuela’nın başkenti Caracas, dün iki dev gösteriye ev sahipliği yaptı. Bir tarafta Devlet Başkanı sosyalist Nicolas Maduro’nun istifası için yüz binlerce kişi yürürken, diğer tarafta Maduro’nun destekçileri karşı gösteri yaptı.

Maduro karşıtlarının mitingine 1 milyondan fazla kişinin katıldığı belirtiyor. Öğrenciler, meslek sahipleri ve profesyonellerden oluşan göstericilerin 'beyaz’ giyindiği mitingde Devlet Başkanı Maduro’nun Brezilya'da gerçekleşen sivil darbe benzeri bir yöntemle görevden alınması talebi bir kez daha dile getirildi. Ulusal Seçim Konseyi, referandumun en erken 2017’de yapılabileceğini duyurmuştu. Geleneksel sağ, neoliberal partilerin liderliğini yaptığı muhalefete ABD ve Avrupa hükümetleri ve medyası da büyük destek veriyor. Ayrıca Venezuela muhalefetine maddi destek sağladığını ABD de reddetmiyor.

Muhalefet, ülkenin kötü giden ekonomisinden hükümeti sorumlu tutuyor ve seçim kurulunu Maduro’nun görev süresini kısaltmak için yapılacak olan referandumu geciktirmekle suçluyor. Ancak kurula sunulan imzaların önemli bir kısmının hayatını kaybetmiş insanlar adına düzenlenmesi yasal olarak bu süreci zora soksa da kurulda muhalefetin ağırlıklı olduğu biliniyor. 

Mitingde konuşan muhalif liderlerden Jesus Torrealba gösterilere devam edeceklerini söyledi, “Bugün mücadelemizin son aşamasının başlangıcı ve Venezuelalılar barışçıl ve demokratik bir anayasa değişikliği yapılana kadar anayasal haklarımıza saygı duyarak barışçıl bir şekilde protesto gösterisi düzenleme sözü verdi' diye konuştu.

Aynı saatlerde Caracas’ın merkezinde Devlet Başkanı Maduro’nun katıldığı mitingde de yüz binlerce kişi vardı. Bu mitingin katılımcılarını ise işçiler, çeşitli sendikalar, mahalle örgütleri ve yoksul mahallelerden gelenler ile hükümetle ittifak yapan siyasi partilerin üyeleri oluşturdu. Burada konuşan Maduro, “Muhalefet halkı korkutmak istedi, ama insanlar buraya gelmeyi tercih etti' diye seslendi.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro ise siyasi darbe yapmaya çalışmakla suçladığı muhalefeti eleştirdi, “Bir darbe yapmak, ellerindeki bombaları yerleştirmek isteyen, silahları bulunan ve kendi halkını hedef alacak saldırılar düzenlemeyi planlayan sağ kanadın üst düzey üyelerini yakaladık' diye konuştu.

Gösteriler sırasında muhalifler ile Maduro’nun destekçileri arasında zaman zaman arbede yaşandığı öğrenildi.

Muhalefet güç kazanıyor

Son genel seçimlerde zaferle çıkan sağ muhalefet, parlamentoda da çoğunluğu ele geçirerek önemli bir kazanım elde etmişti. Görev süresi 2019’da sona erecek olan Nicolas Maduro’nun ise halk desteğini giderek kaybettiği yorumları yapılıyor.

Petrol ihracatçısı olan Venezuela’da petrol fiyatlarının düşmesi var olan ekonomik sorunları daha da büyüttü. Ülkede bazı temel tüketim maddelerine ulaşımda güçlük çekiliyor. Enflasyon ise giderek yükseliyor.

Maduro hükümeti asgari ücrete sık sık yüzde 30-50 arasında zam yapsa da emekçilerin alım gücü yüksek enflasyonla baş edemiyor. Maduro, ekonomideki bu krizi “ekonomik savaş' olarak nitelendiriyor ve ABD iş birlikçisi Venezuela burjuvazisinin 'sabotajı’ olduğunu belirtiyor.

Venezuela'da 2002 yılında Maduro'dan önceki Devlet Başkanı ve efsaneleşen lider Hugo Chavez'e karşı ABD destekli bir darbe girişimi gerçekleşmiş ancak 3 gün içerisinde bastırılmıştı. 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Dünya

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun eşine yolsuzluk soruşturması

Dünya

İsrail askerleri Batı Şeria'da patlayıcı mermiyle ateş açtı

Dünya

Seçim gözlemcisinin Türkiye'ye girişine izin verilmedi

Dünya

IMF, Türkiye için acil durum grubu oluşturdu

Dünya

AİHM, 77 kişiyi katleden Breivik'in başvurusunu reddetti

Dünya

Başbakan Modi 50 bin kişiyle yoga yaptı

Dünya

Lavrov: Rusya, BM'nin Doğu Guta raporuna şüpheyle yaklaşıyor

Dünya

Trump: Kuzey Kore 200 ABD askerinin geri kalanını gönderdi

Dünya

Dünya Kupası'nda kadın muhabire canlı yayında taciz!

Dünya

Pekin, ABD'ye rağmen İran ile ticaret yapmaya devam edecek

Dünya

Suriye'den çalınan tarihi eserler Türkiye ve İsrail'de mi?

Dünya

Kıbrıs Dışişleri Bakanı: Doğalgaz bela değil lütuftur