unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Yakıcı gerçeklerimiz kolay kolay gündeme gelmiyor

Prof. Dr. Coşkun Özdemir

Türkiye halkının, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı yeterince tanımadığı kanısındayım. Onun öncekilerden farklı bir insan olduğunu anlıyor. Başlıca dayanağı islam dini ve inançlar olan ve çoğunluğu biyolojik yaşam sürdüren milyonlar, yıllarca uzak bırakıldığını düşündüğü kutsal inançların onun tarafından ve onun marifeti ile yeniden topluma mal edildiğini gördüğünden ona büyük bir sevgi ile bağlanıyor. İyi anlamadığı İslam, halkımızın, çaresizlikler, haksızlıklar ,yoksunluklar karşısında başlıca umudu ve güvencesidir. AKP iktidarının islam tutkunluğu büyük bir tarihi ulusun varlığını, çağdaş ve laik Türkiye cumhuriyetini ikinci plana düşürmektedir. Bunu bilge kişi Doğan Kuban, Bilim Teknoloji dergisindeki yazılarında çok detaylı anlatıyor. Türkler İslam'ıın doğuşundan çok önce devlet kurmuşlar, İslam dünyasında çağdaşlığı laikliği benimseyen ilk ve tek ülkeyi yaratmışlardır.

Boğaziçi Üniversitesinde konuşan Erdoğan bu üniversiteyi yerli ve milli olmaya davet ediyor. Bunu yapmadıkları için onları eksik buluyor. Üniversitelerin evrensel niteliğini, fiziğin, kimyanın matematiğin yerli ve millisi olamayacağını unutuyor. Ya da bunu hiç öğrenmemiş. Boğaziçi Fikir Klubü öğrencileri, 'TÜRKİYE SİZ DEĞİLSİNİZ' başlığı ile çok çarpıcı bir cevap yazıyorlar:"Göreve çağırdığınız Boğaziçililer yani bizler Cumhuriyet çocuklarıyız. Üniversite tarihinde olduğu gibi bugün ve gelecekte de cumhuriyet kazanımlarının, eşit yurttaşlık mücadelesinin ve laiklik ve bilimin öncüsü olmaya devam edeceğiz"

Türkiye halkının % 50 civarında oyunu alan Erdoğanı daha yakından tanımalıyız. Cumhurbaşkanı dindar ve kindar gençler yetiştirmek istiyor. Dindarı anlıyoruz ama neye karşı kindar? Açıkca bu kin, cumhuriyete ve laikliğe karşı olmaktır . Emine Erdoğan 90 yıllık enkazı kaldırmakta olduklarını söylemiştir. Erdoğan eşi kadar açık konuşamayan yandaşlar kininizi içinizde saklayın demişlerdir. Bakınız Erdoğanın gönlünde yatan nedir? Bunu şöyle ifade ediyor: 'İçimize sütü bozuklar, kanı bozuklar sızdı. 1923 de 650 yıllık çınara darbe yaptılar, cumhuriyet kuruldu. Koskoca imparatorluk (18 milyon km kareli) yerine itibarsız cumhuriyet kuruldu. İzzet Begoviç de Atatürk üçüncü sınıf bir ülke yarattı demiştir. Şunu bilinki 6 asır 3 kıta, yedi iklime nasıl hükmetti isek Allahın izniyle yeniden 3 kıta 7 iklime hükmedeceğiz. Bunalımın temelinde islamsız inşa edilmiş bir dünya düzeni var. Yeniden ve İslamcı olarak inşası için insanlık yeni fetihlere muhtaçtır, bütün ders kitaplarının kurana göre bir daha yazılması gerekir. Türkiye cumhuriyetinde eğitim modeli maneviyatçı değil, materyalist ve batıcı niteliği ile bir bir bölmek ve yok etmek için dayatma özelliği taşır.'

Tayyip bey büyük bir inanç insanı.  Bütün dünyayı gezip görmesi uygar dünya ile bilim dünyası ile temasları onu inanca bağlı ütopyalarından vazgeçirmiyor. Halkın desteği onu neredeyse kutsallaştırması gücünü azmini arttırıyor. Aslında en büyük engel Atatürk'ü gözüne kestirmişti. Onu aşacaktı.İki ayyaş, ne ördünüz ne ördünüz, sizin kutsalınız hiç olmazsa canlı, bizim kutsalımız ölü sözleri bu döneme aittir. Fakat yanıldığını anladı. Belki darül harp sevdasındaki bir yüzde 10 dışında Atatürk'ü görmezden gelecek bir halk bir millet değildi. Bu ideallerinden geri dönmeyen Erdoğan'ın gücünün nelere yeteceğini birlikte göreceğiz.

Bu günlerde yolları ayrılan liderlerden Abdullah Gül de İslamcılıkta Tayyip Erdoğan'dan geri kalmaz. “Cumhuriyet miadını doldurmuştur. Artık islami esaslar getirilecek islama aykırı yasalar değiştirilecektir' onun sözleridir. Bakınız cumhuriyet düşmanı padişahçı Necip Fazıl'a nasıl sesleniyor: "İslam dünyasının zerre tavizsiz müdafii üstadımıza islam davasının agora meydanlarında, sağırların kulağını patlatacak gür seslilikle aksiyoner Büyük Doğu gençliğinin ruh gıdası mecmuanızı tekrar çıkarmanızdan dolayı size minnettarlıklarımızı arzeder, hangi şartlar altında olursa olsun hal neyi icap ettitirse ettirsin yüzde yüz emrinizde olduğumuzu bildirir, hürmetlerimizi sunarız. Yarın elbet bizim elbet bizimdir. Gün doğmuş, gün batmış, elbet bizimdir."

Demek ki Laik Cumhuriyet Atatürk çağdaşlığını, laikliği aydınlanmayı koruyamamış, arka arkaya iki cumhuriyet laiklik karşıtı inancını akla bilime üstün bulan iki politikacı lider, halkın oyları ile cumhurbaşkanı olmuşlardır.Türkiyenin AKP iktidarı ile nerelere sürükleneceğini cumhuriyetçi güçlerin ne kadar nasıl karşı koyacağını görüp yaşayacağız. Kayıplarımız büyük... Onları telafi etme yeniden uygar çağdaş aydınlanmacı, akla bilime öncelik veren bir ülke olabilir miyiz ? Yaşayanlar görecekler.

 

 

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

ABC Kritik

53 yurttaşın katili dediklerinizle neden pazarlık yaptınız?

ABC Kritik

Kandil hamlesi: Terör değil algı operasyonu

ABC Kritik

AKP'nin son seçim hamlesi: Membiç ve Kandil

ABC Kritik

Mesajı Aldığınız İçin Teşekkür Ediyorum Sayın İnce

ABC Kritik

Ürdün domino etkisini bekliyor...

ABC Kritik

24 Haziran'da hemen demokrasi

ABC Kritik

Yeni sınav sisteminin diğer adı: Adaletsizlik!

ABC Kritik

Erdoğan neden sakin

ABC Kritik

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs... Geleceğin körfezi

ABC Kritik

27 Mayıs darbe mi yoksa bir devrim midir?

ABC Kritik

Hain arıyorsan aynaya bak polis telsizcisi Hayko!

ABC Kritik

Demokrat Parti ve 27 Mayıs