unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Yalçın Akdoğan: Başkanlık vazgeçebileceğimiz bir öneri değil

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Akdoğan, başkanlık sisteminin vazgeçebilecekleri bir öneri olmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, 24'te açıklamalarda bulundu. 

Avrupa Birliği'nin 3 milyar Avro taahhütte bulunduğunu, daha sonra bunu 6 milyar Avro'ya çıkardığını söyleyen Akdoğan, Türkiye'nin şu ana kadar bu konuda 10 milyar dolar masraf yaptığını da iddia etmeden geçmedi.

"Avrupalılara, 'PKK'nın derneği var, yardım topluyor' dediğimizde 'Burası hukuk devleti biz karışamayız' diyorlar" ifadelerini kullanan Yalçın Akdoğan, "Peki Türkiye'de birtakım gazeteciler yargılandığında ortalığı ayağa kaldırıyorsunuz. Burası da bir hukuk devletidir. Bu bir samimiyetsizliktir, ikiyüzlülüktür, çifte standartlılıktır" diye konuştu. 

HDP'yi ve CHP'yi eleştiren Akdoğan, "Gelinen noktada terörün manivelası haline getirilmek isteniyorsa, Siyasi parti terör örgütünün yedeğine giriyorsa, doğrudan Kandil seni yönetmeye başlıyorsa. Sen artık siyasi bir faaliyet yapmak yerine terör örgütünün taktiklerinin gerçekleştirme birimi gibi çalışıyorsan o zaman demokrasi ve hukuk içinde kabul edilebilir bir şey olmaktan çıkmış demektir. Dokunulmazlık meclisin saygınlığını korumak için olan bir şeydir. Ama sen meclisin saygınlığına gölge düşürüyorsan, terör örgütünün amaçlarını gerçekleştirmeye çalışıyor, Kandil'den talimat alıyorsan orada bir sorun var demektir. Dokunulmazlılarda hodri meydan dedik, CHP ipe un seriyor" dedi.

YENİ ANAYASA
Yeni anayasa konusunda çalışmaların devam ettiğini hatırlatan Akdoğan, "Anayasa konusunda gerçekten çok hummalı bir çalışma var. Türkiye'nin geleceğini anayasal düzenlemelerle götüremeyiz, mutlaka anayasa yazılması gerekiyor. Bu yüzden anayasanın değişmesi ihtiyaç. O zaman burada adım atmamız lazım. En son CHP masayı devirdi. Biz de kendi çalışmamızı yaptık. Daha önce de çalışmamız vardı, bir müktesebatımız var. Sayın Başkanımız da Nisan ayı içerisinde muhtemelen yazımı tamamlıyoruz, daha sonra da meclise sevkedilebileceğini açıkladı. Madem partiler yanaşmıyor, uzlaşmak istemiyor, biz kendi taslağımızı Meclise göndeririz" diye konuştu.

BAŞKANLIK SİSTEMİ VAZGEÇMEYECEĞİZ ÖNERİLERİZDEN
Başkanlık sistemi tartışmalarına değinen Akdoğan, "Türkiye'nin geleceği için yeni anayasa ne kadar önemliyse idari sistem de çok önemli. Onun için Başkanlık sistemini bunun bir parçası olarak görüyoruz. Onun için bizim vazgeçmediğimiz önerilerimizden birisidir" dedi.

Akdoğan, "Burada toplumsal baskının oluşması önemli. Toplumun diğer siyasilere baskı yapması lazım. Bu işin millete götürülmesi konusunda milletin diğer partilere baskı yapması önemli bir husustur. Buraya yoğunlaşmamız lazım" diye konuştu.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Politika

Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye tebrik

Politika

İnce, Le Monde'un kapağında: Erdoğan'ı terleten siyasetçi

Politika

Doğu Perinçek mal varlığını açıkladı

Politika

Kani Beko'dan 'Ezik insanlar' yanıtı

Politika

Bu Düzen Değişmeli Platformu adayı Aydemir Güler: Neden devri sabık yaratmayacağız?

Politika

Şafak Pavey New York Times'a yazdı: Erdoğan'ı devirecek adam

Politika

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

Politika

ABD'li kuruluş ile Metropoll'den Erdoğan'ı üzecek anket

Politika

Erdoğan: Van depreminde paraları Kandil'e verdiler

Politika

Laf söyledi balkabağı… | Yeliz Koray yazdı...

Politika

Süleyman Soylu: Erdoğan büyük bir devrimcidir

Politika

İnce: Erdoğan artık kekin ötesinde hayali olmayan bir adam