unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Yandaş holdinge AYM kararları uygulanmıyor!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Seydişehir Eti Alüminyum fabrikası ve Oymapınar Barajı’nın geri alınmaması için Danıştay ve Anayasa Mahkemesi kararlarının AKP eliyle baypas edildiğini belirterek, “AKP, Cengiz Holding'e kalkan olmuş, yandaş müteahhitlere hukuk işlemiyor. Milyarlarca liralık kamu zararının hesabını mutlaka soracağız' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın, Seydişehir Eti Alüminyum'un özelleştirilmesi ve Anayasa Mahkemesi kararıyla ilgili soru önergesini Maliye Bakanı Naci Ağbal yanıtladı.

Özelleştirme işlemleri ile ilgili yargı kararları konusunda 2012 yılında 6300 sayılı Kanun ve 2014 yılında da 6552 sayılı Kanunla düzenleme yapıldığını kaydeden Ağbal,  2014 yılında yapılan düzenlemenin ardından Cengiz Holding'e, söz konusu tesislerin geri alınmayacağının bildirildiğini söyledi.

Ağbal, “Düzenleme uyarınca alıcıya yazı yazılarak, 4046 sayılı Kanun’un Geçici 26’ncı maddesi uyarınca, hisselerin geri alınmasına yönelik herhangi bir işlem tesis edilmeyeceği ve bu kapsamda geri almaya dönük dava açılmayacağı bildirilmiştir. Söz konusu geçici 26’ncı madde, bu işlemler tamamlandıktan sonra Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Ancak Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye yürümemesi nedeniyle, yukarıda belirtilen Kanun hükümlerinin iptal edilmesinden önce alınmış olan Bakanlar Kurulu ve ÖYK kararları uyarınca söz konusu kuruluşun geri alınması yönünde yapılmış olan işlemler hukuken geçerli bulunmaktadır' dedi.

"YANDAŞ MÜTEAHHİTLER İÇİN HUKUK SIFIRLANDI"

Bakan Ağbal’ın yanıtını değerlendiren Budak, “Bu yanıt, AKP’nin Cengiz İnşaat’a kalkan olduğunun, yandaş müteahhitlere hukukun işlemediğinin yazılı kanıtıdır. 305 milyon dolarlık Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. özelleştirmesi kapsamında, yaklaşık değeri 2 milyar doları aşan Oymapınar HES, Cengiz İnşaat’a bedava verilmiştir ve Cengiz İnşaat bedava aldığı baraj üzerinden özelleştirme bedelinin 3-4 katı gelir elde etmiştir. Danıştay bu hukuksuzluğu 2010 yılında kesin olarak tespit etmiştir. AKP, bu hukuksuzluğa kılıf uydurmak için iki kez kanun çıkarmış, iki kanun da Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir" dedi. 

MİLYARLARCA LİRALIK KAMU ZARARI

Budak şöyle konuştu: "Ortada büyük bir hukuksuzluk ve milyarlarca liralık kamu zararı var. Seydişehir özelleştirmesi ve sonrasındaki yargı kararları ile ilgili süreç, Türkiye’de hukukun, hukuk devletinin sıfırlanmasının, Anayasa’nın yok sayılmasının belgesel tarihi gibidir. Sadece Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. satışı değil, dağıtım özelleştirmelerinde de İstanbul’daki arsa satışı işlemlerinde de  şaibe var. Bu hukuksuzlukların peşini bırakmayacağız.'

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Güncel

Muharrem İnce: FETÖ'cülerden mi öğrendiniz?

Güncel

Cumhur İttifakı'nda deprem: Bahçeli'den şok açıklamalar

Güncel

Umut Oran: Son adımları atmaya hazır olun!

Güncel

Zonguldak'ta maden ocağında göçük

Güncel

Süleyman Soylu: Siz bizi 24 Haziran'dan sonra görün

Güncel

Meral Akşener'den 'TİKA' iddiası

Güncel

'Demirtaş Ketıl Sohbeti' başladı: Seven alsın seveni