unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Yandaş medya masal anlatırken, Türkiye 15 Temmuz gerçeğini o kanaldan izledi!

ABC Haber Merkezi

Türkiye'deki tüm yayın organları, dün 15 Temmuz etkinliklerine kilitlendi. Ancak hiçbir kanal 15 Temmuz darbe girişimine giden süreci deşifre etmeye, bunu tartıştırmaya yanaşmadı. Türkiye halkı, yandaş medya tarafından gerçeklerden kopuk, masallaştırılarak  anlatılan 15 Temmuz darbe girişimini dün TELE1'den takip etti. 

Gün boyunca TELE1 ekranlarında, diğer tüm kanallarda olduğu gibi 15 Temmuz darbe girişimi anlatıldı, ama bir farkla; "Türkiye'nin yolunu aydınlatacağız" sloganıyla yayın hayatına başlayan TELE1, iktidarın yeni ve sahte bir tarih yazma girişimine karşı gerçekleri ekranlara getirdi. TELE 1 bu ilkeli yayıncılık anlayışıyla medya kuruluşları arasında neredeyse 'tek' televizyon oldu. Sabah saatlerinden itibaren, haberleri, yorumları, telefon bağlantıları, stüdyo konukları ve yetkin programcıları ile seyircilere gerçek 15 Temmuz'u anlatan TELE1, AKP-Cemaat ilişkisini, ortaklığın nasıl bozulduğunu, önceden bilinen darbeyi ve OHAL ilanının gerekçesini deşifre etti. AKP'nin 15 Temmuz krizini fırsata çevirerek kendi darbesini nasıl yaptığını ortaya koydu.

İzleyiciler, bir yandan 15 Temmuz etkinliklerini canlı yayınlayıp, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere yapılan konuşmaları canlı veren, diğer yandan bu konuşmaları yorumcuları, stüdyo konukları ve telefon bağlantıları ile değerlendiren Tele 1'in ekranlarına kilitlendi. Canlı yayınları yoğun ilgi gören Tele 1'de CHP Genel Başkan Yardımcıları Aykut Erdoğdu ve Öztürk Yılmaz'dan Balyoz kumpası mağduru emekli Tümamiral Semih Çetin'e, Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'dan gazeteci yazar Mehmet Ali Güller'e kadar çok sayıda isim konuk oldu.

'KORKUYORSAM ŞEREFSİZİM, HADDİNİ BİL ERDOĞAN'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Tele1 ekranlarında Evren Özalkuş’un sunduğu 15 Temmuz özel yayınına konuk oldu. Öztürk Yılmaz, TBMM’deki darbe girişimi anma programı ve gündemdeki diğer konular hakkında değerlendirmeler yaptı. Yılmaz, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve muhalif kesimlere yönelik tehditleri konusunda da haddini bilmesi gerektiğini söyledi.

Öztürk Yılmaz şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanı şunu bilsin: Biz burada korkak değiliz. Bu ülkenin öz evladıyız ve açıkçası ölümden öteye de köy yok, korkan da şerefsizdir. Şahsım adına söylüyorum: Cumhurbaşkanı’ndan korkuyorsam şerefsizim. Cumhurbaşkanı haddini bilecek. Ortalığa her zaman tehdit savurduğunda farklı konuşuruz biz de. Arkasına polisi alıp, devleti alıp, yargıyı alıp üst perdeden konuştuğu anda biz de farklı konuşuruz. Ne yani? Bizim karşımıza çeteleri mi çıkaracak? Ne yani? Bizim karşımıza silahlı başka grupları mı çıkaracak? Ne demek istiyor? Bir kere orada kendi sınırını bilecek."

Tele 1'de yayınlanan bir başka programın, Gündem Özel'in sunucusu Musa Özuğurlu'nun konukları ise, kanalın Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ile gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller'di. Özuğurlu, Yanadarğ ve Güller ile birlikte 15 Temmuz'un şifrelerini deşifre ederken, telefon konuklarıyla da gündemi değerlendirdi.  

Programa telefonla bağlanan isimlerden biri de CHP Genel başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'ydu. Özuğurlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın konuşmasıyla ilgili görüşünü sorduğu Erdoğdu'ya "Konuşmayı izleme şansınız oldu mu" dedi. Erdoğdu ise "Vallahi şans mı, şanssızlık mı bilmiyorum ama" yanıtını verdi. 

'TALİMATI KILIÇDAROĞLU VERDİ'
"AKP Genel Başkanı o kadar tehlikeli işler yapıyor, o kadar tehlikeli sözler sarf ediyor ki, bu ülkenin kurucu partisinin bir neferi olarak bize düşen aklı selim davranmak" diyen Erdoğdu, "Çünkü ülke gerçekten bir milli güvenlik riskiyle karşı karşıya. Dışarıdaki tehlikelerden çok içerideki tehlikelerle karşı karşıya kalmaya başladık" ifadelerini kullandı.

Bir yıl önce darbe girişimi haberini aldıklarında Meclis'e koştuklarını söyleyen Erdoğdu, "Öyle uçağın içinde, havada beklemedik. Başbakan gibi Ilgaz Tüneli'ne girmedik. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı gibi gecekonduya saklanmadık. Genel Başkan'ın talimatıyla Meclis'e gittik ve Meclis bombalanırken de o Meclis'ten çıkmadık" dedi.

'O GECE KAÇMADINIZ MI HEPİNİZ?
Düzenli olarak, AKP'lilerin Kılıçdaroğlu'na saldırmak için kullandığı "15 Temmuz'da neredeydi" sorusuna yanıt veren Erdoğdu, "Şimdi diyorlar ki, Kılıçdaroğlu Bakırköy Belediye Başkanı'nın evine gitmiş. Yahu siz tankın üstüne mi çıktınız, kaçmadınız mı hepiniz? O havada, diğeri daha inşaat halindeki tünelde. İçişleri Bakanı, MİT Müsteşarı ortada yok. İnsanın sinirlerini bozacak şekilde, aklımızla dalga geçiyorlar. Neredeydiniz..." dedii.

'GİTTİK VURUŞTUK MECLİS'TE'
15 Temmzu gecesi nerede olduklarını ve ne yaptıklarını açıklayan Erdoğdu, şunları söyledi: 

"Gittik vuruştuk Meclis'te. Ölüyorduk az daha. Elinde silahla bekleyen benim o Meclis'te. Teslim olmayacağız diyen benim o Meclis'te. Bunun şahidi de AKP'li ve MHP'li milletvekilleri. Biriniz tünelde, diğeriniz uçakta bekleyin. İnsanlar orada vuruşsun çatışsın, milletvekilleri Meclis'te canını riske atsın. Ondan sonra da gelin kahraman olun. Bir de gelin, canını riske atmış milletvekilleri olan partinin genel başkanına ağız dolusu hakaretler edin. İlkel çağda bile böylesine kaba bir barbarlık yoktur."

'YETER BE... KABUS GİBİ...'
Gece yarısını geçtikten sonra Turkcell operatör hizmeti kullananların, telefonla arama yaptıklarında karşısına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan çıktı. Duruma isyan eden CHP'li Aykut Erdoğdu "Tüm Turkcell hatlarımı iptal ettiriyorum" dedi.

Gün  boyunca yapılan etkili yayın nedeniyle yurttaşlar TELE1'i mesaj yağmuruna tuttu. İzleyicilerden kanalın hatlarına yüzlerce destek mesajı geldi.

 

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

İlgili Haberler

Güncel

Urfa'dan sonra Erzurum'da da toplu oy kullanımı

Güncel

AKP sahte müşahit kartları hazırlamış

Güncel

Ahmet Şık, yürüyemeyen kadını sandığa taşıdı

Güncel

Bu mahallede oy verme işlemi 30 dakika sürdü

Güncel

Bakırköy'de seçim günü elektrik kesintisi

Güncel

HDP adaylarından Suruç çağrısı

Güncel

Olası internet sansürünü aşmak için yöntemler

Güncel

Sandık başındaki baba oğul gözaltına alındı

Güncel

Deniz Baykal oyunu kullandı

Güncel

Seçim usulsüzlüğü: Listelere 3200 kişi eklendi

Güncel

Muş'ta bir kişi AKP'ye iki oy birden attı, videosunu paylaştı

Güncel

AA: 10 yabancı hakkında yasal işlem başlatıldı