unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAŞ'da 800 subay ve astsubay TSK'dan atılıyor

Gazeteci Can Ataklı, Orduda büyük tasfiye hazırlığı yapıldığını yazdı. Korkusuz Gazetesi yazarı Ataklı, yaklaşık 800 subay ve astsubayın bu Ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında TSK'dan atılacağını ileri sürdü. Ataklı, atılacak kişilerin büyük çoğunluğunun Cemaat yapılanması içinde olduğunu da belirtti.

Can Ataklı'nın Korkusuz Gazetesi'ndeki yazısı şöyle:

"Bu hafta başı, pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan harp Akademileri Komutanlığı’nı ziyaret etti. Askerlerin çok sıcak karşıladığı Erdoğan burada yaptığı konuşmada tek vatan, tek bayrak, tek millet kavramlarına bir de “'ek komutan' tanımını eklemişti.

Genelkurmay Cumhurbaşkanı’na karşı sorumlu ve Cumhurbaşkanı sembolik olarak Başkomutan olarak anılıyor ya, herhalde ordunun da tek komutanının kendisi olduğunu vurgulamak istedi. Erdoğan bu ziyaretinde konuşma yapmasının ötesinde yemek de yedi, üst düzey komutanlarla sohbet de etti. Size bu ziyaretin perde arkasını ve aldığım bazı bilgileri aktarmak istiyorum.

Erdoğan’ın bu ziyaretinin ana konusu ordu içindeki Fethullahçı yapılanmaydı. Genelkurmay’daki bazı kaynaklarımdan aldığım bilgiye göre Erdoğan görüşmeler sırasında Fethullahçı yapılanmanın ülke güvenliği için tehdit oluşturduğunu belirterek “'çinizdeki hainlerin bir an önce temizlenmesi gerek' dedi.

Komuta kademesi aslında Erdoğan gibi düşünüyor. Ama nedense 'Fethullah Gülen cemaati' demeye bir türlü cesaret edemiyorlar. Üst rütbeli komutanlar içinde Fethullah Gülen cemaatine yakınlık gösterdiği bilinen bir isim yok. Tam tersine özellikle Hüseyin Kıvrıkoğlu döneminden beri cemaate karşı adeta bir nefret bile var. Kıvrıkoğlu’nun '28 Şubat 1000 yıl sürecek' sözleri o dönemde cemaat yapılanmasına karşı söylenmişti. Zaten daha sonra ortaya çıkan Ergenekon ve Balyoz operasyonları bunun intikamı olarak başlatılmıştı.

Aldığım bilgilere göre 2016 YAŞ toplantısı gelmiş geçmiş en büyük tasfiyelerden birine sahne olacak. Ordu içinde yuvalandığı saptanan 800’e yakın subay ve astsubayın bu Şura’da ordu ile ilişkisi kesilecek. Üst rütbeli subaylar da bu sayıyı doğrulamakla birlikte 'Bu kadar büyük tasfiye sonunda orduda binbaşı ve altındaki rütbelerde subay sıkıntısı çekileceği' endişesi taşıyorlar. Bu da milli güvenlik konusunda zaaf oluşturabilir.

Aslına bakarsanız Kıvrıkoğlu döneminde başlatılan uygulama sürdürülebilseydi ordu şimdi bu cemaatçi işgali ile karşı karşıya kalmayacaktı. Ancak iktidar cemaate pis işlerini yaptırırken, mecburen askerdeki yapılanmaya da göz yumdu. Asker öyle ya da böyle her yıl 'dinci faaliyetler içinde olduğu' gerekçesiyle özellikle cemaatçi unsurları içinden atıyordu. Erdoğan yönetimi ise o sıralar cemaatle iş tuttuğu için bu tasfiyeyi 'orduda Müslüman tasfiyesi' olarak görüyor ve engel oluyordu.

Silahlı Kuvvetler Erdoğan’dan önce her yıl yüze yakın subay ve astsubayı bu gerekçeyle ordudan çıkarıyordu. Ama son 12 yılda bu hiç yapılamadı. Bunun sonucunda da Silahlı Kuvvetler’deki en büyük 'dinci' subay tasfiyesini yapmak Erdoğan’a düştü. Ordudan uzaklaştırmalara daha önce 'Müslüman oldukları için ordudan atılıyor' diyerek muhalefet şerhi koyan, sonra da bunlara tamamen engel olan Erdoğan’ın 'dinci' çevrelerden gelecek 'Müslümanları mı atıyorsun?' tepkilerine ne diyeceğini de merak ediyorum. Gerçi Erdoğan için fark etmez; 'Onlar zaten şeytandı''der geçer, kitlesi inanmaya hazır zaten."

*Can Ataklı'nın Korkusuz Gazetesi'nde yayımlanan 3 Nisan 2016 tarihli yazısından alınmıştır

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

Erdoğan, İnce'ye cevap vereyim derken kendisini yalancı çıkardı

MHP'de toplu istifa: Bu bozuk çarkta yer almayacağız

İlgili Haberler

Politika

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu: Adalet için ne gerekiyorsa yapacağım

Politika

İnce: Sağcı kazanacak, solcu kazanacak

Politika

YSK, yurt dışında oy kullanan seçmen sayısını açıkladı

Politika

Ankara-Isparta hattı 'Millet İttifakı' diyor

Politika

AKP'li yazardan seçim itirafı: Bıçak sırtı

Politika

Temelli TRT'de konuştu: 1 oy hiçbir zaman bu kadar önemli olmamıştı

Politika

Erdoğan'dan Menbiç açıklaması

Politika

Binali Yıldırım'dan Menbiç açıklaması

Politika

Bıçaklanan CHP'li genç hayati tehlikeyi atlattı

Politika

Bakan Elvan: Muz cumhuriyeti idare etmiyoruz

Politika

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?