unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Yeni KHK'nın amacı Genelkurmay Başkanını değiştirmek mi?

Genelkurmay Başkanı’nın atanma usülü ile, görev ve yetkilerini belirleyen 1324 sayılı kanunda, genelkurmay başkanı olmak için “kuvvet komutanı olma şartı'bulunuyordu. Genelkurmay başkanı, bakanlar kurulunun önerisi ile, Cumhurbaşkanı tarafından “kuvvet komutanlığı yapmış kişiler arasından' atanıyordu.

Ancak yeni KHK ile bu şart ortadan kaldırılarak, genelkurmay başkanının mevcut orgeneral ya da oramiraller arasında, Bakanlar Kurulu önerisi ile Cumhurbaşkanı tarafından atanacağı hükmü getirildi.

Ümit Dündar’ın önü mü açıldı?

AKP hükümeti daha önce yasada bulunan genelkurmay başkanlığı için kuvvet komutanlığı yapma şartını “hülle' yoluyla aşmıştı. Orgeneral Necdet Özel, kuvvet komutanlığı sayılmayan Jandarma Genel Komutanı iken, dönemin genelkurmay başkanı Işık Koşaner ve diğer kuvvet komutanları görev sürelerinin bitmesinden önce istifa etmişlerdi. Böylece Özel’in “kuvvet komutanı olmaması' nedeniyle, genelkurmay başkanlığının önü kapatılmıştı.

Ancak hükümet Orgeneral Necdet Özel’i bir günlüğüne kara kuvvetleri komutanı olarak atadı. Bu bir günlük kuvvet komutanlığı sonrasında da, yasal şartı yerine getirdiği gerekçesiyle Necdet Özel’i bu kez genelkurmay başkanı olarak atamıştı.

Sözcü'nün haberine göre, şimdi bu şartın kaldırılması Ankara kulislerinde, “Orgeneral Ümit Dündar’ın doğrudan genelkurmay başkanı olmasının önü açılıyor' yorumlarına neden oldu. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında 1. ordu komutanlığı görevinde olan Ümit Dündar’ın darbe karşıtı çıkışı, darbe girişiminin başarısızlığında büyük rol oynamıştı. Son Yüksek Askeri Şura’da Ümit Dündar Genelkurmay İkinci Başkanlığı görevine getirilmişti.

Yapılan bu yasa değişikliği ile, orgeneral rütbesinde bulunan Dündar’ın doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’na atanmasının önü de açılmış oldu. Başbakan Binali Yıldırım, basına yaptığı açıklamalarda, önümüzdeki Kasım ayında bir Yüksek Askeri Şura toplantısı yapılabileceğini açıklamıştı.

Kulislerde, hükümetin Kasım’da yapılacak bu YAŞ toplantısında yeni Genelkurmay Başkanı atayabileceği konuşuluyor.

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Güncel

TEMSA işçileri atılma tehdidiyle karşı karşıya

Güncel

Göçükten 6.5 saat sonra sağ çıktılar

Güncel

Van'da 4.7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Güncel

Muharrem İnce: FETÖ'cülerden mi öğrendiniz?

Güncel

Cumhur İttifakı'nda deprem: Bahçeli'den şok açıklamalar

Güncel

Umut Oran: Son adımları atmaya hazır olun!

Güncel

Zonguldak'ta maden ocağında göçük