unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Yeni Şafak, Facebook’un sayfasını “sansürlediğini' söylüyor, ama...

Yeni Şafak, bugün akşam yaptığı haberde Facebook yönetiminin Yeni Şafak'ın Facebook'taki 10 milyondan fazla 'beğeni'li Türkçe, Arapça ve spor sayfalarını 'hiçbir gerekçe sunmaksızın kapattığını' yazdı. İddialar ise Yeni Şafak'ın başka çok 'beğeni'li sayfalar satın alarak bunları birleştirme yoluyla Yeni Şafak sayfalarına dahil ettiği ve bu usulsüzlük sebebiyle Facebook'un sayfaları kapattığı yönünde. Yeni Şafak ise Facebook'a dava açacağını duyurdu.

Zete'de yer alan habere göre, Yeni Şafak’ın Facebook’taki 10 milyondan fazla takipçili sayfaları dün akşam kapatıldı. Yeni Şafak’ın sayfalarının kapatılmasına dair geçtiği haberde şu ifadelere yer verildi:

“Facebook, Yeni Şafak’ın Türkçe, Arapça ve spor sayfalarını kapatarak görülmemiş bir sansüre imza attı. Yeni Şafak’ın görüştüğü Facebook yöneticileri herhangi bir çözüm üretmediği gibi sayfalarımızın açılması yönündeki başvuruları da dikkate almadı.

Yeni Şafak’ın, Facebook tarafından sansürlenmesi, son günlerde ülkemizde yaşanan terör olayları ile ele alındığında kafalarda bir takım soru işaretleri de oluşturdu. Terör örgütü PKK yanlısı hesaplar, 'Yeni Şafak’ın sayfalarını biz kapattırdık’ bildirisi yayınlayarak, Facebook’un uyguladığı sansürde pay sahibi olduklarını ilan etti.

Yeni Şafak, her fırsatta sözde 'ifade özgürlüğü’ savunuculuğu yapan ve bu uğurda devletlere bile kafa tutan Facebook’un Türk basına vurduğu bu darbeyi yerel ve uluslararası düzeydeki hukuki platformlarda sürdürmek için çalışma başlattı.'

İDDİALAR FARKLI  

Ancak Twitter’da başta @senccr hesabı ve diğer birçok kişi, Yeni Şafak’ın Facebook’u ve kullanıcılarını aldatma yoluna gittiğini iddia ediyor. Yeni Şafak’ın “iddia edilen' usulsüzlüğü şu şekilde işliyor: Facebook’ta çok takipçili sayfalar satın alınıyor. Bu sayfalar daha sonra birleştiriliyor ve hepsi Yeni Şafak sayfasına dahil ediliyor. Dolayısıyla alakasız başka sayfaları takip eden birçok kişi bir anda kendilerini Yeni Şafak’ın sayfasını 'beğen’medikleri halde 'beğenmiş’ halde buluyor.

Facebook’un bu kullanıcılardan bu yönde onbinlerce şikayet aldığı ve bu şikayetleri değerlendirerek Yeni Şafak’ın sayfasını “usulsüzlük yaptığı' gerekçesiyle kapattığı söyleniyor.

BU İLK DEĞİL 

Yeni Şafak’ın cinlikleri bununla da sınırlı değil. İnternetin önde gelen platformlarından buzzfeed’in alan adını bir harf değişikliğiyle almak gibi yöntemleri de kullandıkları söylenen gazete yönetimi, bu sayede site trafiğini artırıyor. buzzfeed.com yerine yanlışlıkla buzfeed.com yazdığınızda kendinizi bir anda Yeni Şafak’ın İngilizce sitesinde buluyorsunuz.

Öte yandan Yeni Şafak Facebook sayfasının geçen aylarda aniden büyüdüğünü yazan reklamcı Cemal Sevindik gibi kişiler de mevcut.

Reklamcı Sevindik Twitter'da yaptığı paylaşımında, 'Yeni Şafak facebook sayfası 1 günde 5 milyon büyümüş. Ve tamamı yabancı bot hesaplar. Medya patronları medyadan bu kadar mı anlamaz?' ifadeleri kullanmış.

FACEBOOK'TA TWİTTER'IN 19 KATI TAKİPÇİSİ VAR  

Yeni medya üzerine araştırmalar yapan Dağhan Irak ise yaşanan olaya farklı bir açıdan bakıyor. Türkiye’nin basılı bazı gazetelerinin Facebook ve Twitter’daki takipçi sayılarını karşılaştıran Irak, bu gazetelerin hükümete karşıtlığı arttıkça Facebook beğenilerinin Twitter beğenilerine oranla azaldığını gösterir bir derleme yapmış. Ancak Irak’a göre Yeni Şafak’ın Twitter takipçi sayısına göre Facebook beğenisinin 19 kat fazla olması oldukça çarpıcı ve diğer AKP yanlısı yayın yapan gazetelerden dahi ayrışıyor.

 

Çok Okunanlar

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Medya

Twitter'a yeni özellik

Medya

Gazeteci Ece Sevim Öztürk'ün gözaltı süresi uzatıldı

Medya

TELE1 Kanalı'na "Basın Özgürlüğü Ödülü!"

Medya

Gözaltına alınan gazeteci Berzan Güneş tutuklandı

Medya

Hürriyet Okur Temsilcisi Bildirici'den Selvi'ye 'anket' eleştirisi

Medya

Vefat eden Erdoğan Demirören son yolcuğuna uğurlanıyor

Medya

Ahmet Hakan: Arapça da dünya dilidir Muharrem Bey

Medya

Zaman gazetesi davasında karar

Medya

TELE1'in borçları gerekçe gösterilerek yayını kesilmişti: D-Smart yayınları yeniden açıldı!

Medya

D-Smart TELE1'in yayınlarını durdurdu

Medya

Facebook'ta skandal hata

Medya

Doğan Medya'nın ismi değişti