unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Yetmez ama evetçi Baskın Oran, Erdoğan'a dava açtı: Onur diye bir şey var!

Önceki hafta iktidarın uygulamalarını eleştiren "Akademisyenler Bildirisi" ne imza atan öğretim üyelerinden Esra Mungan, Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy'un tutuklanmasıyla  imza polemiği tekrar gündeme geldi. Tutuklamaların ardından, 'Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı yeni bildiriye imza atan emekli profesör Baskın Oran, “Onur diye bir şey var' diyerek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a dava açtı.

“Bu ağır hakaretleri ne bir şahıs olarak kaldırabilirim, ne de bir bilim insanı olarak' diyen Oran dava açmasının nedenini, “Erdoğan imzacıları terörizme destek vermekle suçladı, Yargı başta olmak üzere çeşitli yerlere hedef gösterdi ve değil bir cumhurbaşkanının ağzına, hiç kimsenin ağzına yakışmayacak laflar kullandı' şeklinde açıkladı.

Dava dilekçesinde de "Erdoğan’ın, hukuka aykırı sözleri ve imzacı akademisyenlere yönelik idari ve cezai yaptırımlar uygulanması konusundaki talimatlarının davacının ifade özgürlüğü ve kişisel özerklik hakkının ihlal edildiği, kişilik haklarına haksız saldırıda bulunulduğu" savunuldu.

Oran, tazminat olarak Erdoğan’ın dört konuşmasının her biri için 2 bin 500 TL’den toplam 10 bin TL istendi.  Halen Mülkiye’de lisansüstü dersi veren Oran’a göre göre bu bir ilk.

Bilindiği gibi; aralarında Baskın Oran'ın da bulunduğu bir kısım liberal ve sol liberal aydınlar, "askeri vesayete son verdiği ve ülkeyi demokratikleştirdiği" gerekçesiyle Erdoğan'ı ve AKP iktidarını desteklemişlerdi. Bu kesim, 12 Eylül 2010 Anayasa referandumunda, "Yetmez ama evet" sloganıyla simgelenen bir kampanya yürüterek iktidara oy verilmesi yönünde çağrı yapmışlardı. Toplumsal direniş refleksinin kırılmasında ve Erdoğan-AKP diktatörlüğünün kurulmasında önemli payı olan, çoğu sol kökenli liberallerin faydasız son pişmanlıkları ise, muhalif kesimlerde hem komik bulunuyor hem de tepki çekiyor.

 

 

 

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Güncel

Sığınmacıları taşıyan sürat teknesine ateş açıldı: Kaptan yaralandı

Güncel

Elazığ'da korkutan deprem!

Güncel

Leyla'yı, arama çalışmalarına 'seçim' arası

Güncel

İstanbul'da seçimde görevli olacak polis sayısı açıklandı

Güncel

Adil Öksüz'ün bacanağı yakalandı

Güncel

TEMSA işçileri atılma tehdidiyle karşı karşıya

Güncel

Göçükten 6.5 saat sonra sağ çıktılar

Güncel

Van'da 4.7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik