unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Yiğit Bulut: Gümrük Birliği’ni bile askıya alırız

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın Ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut, Avrupa Birilği(AB) çifte standarda devam ederse Türkiye’nin Gümrük Birliği dahil Avrupa birliği ile her türlü anlaşmayı askıya alabileceğini söyledi.

Bulut, TRT Haber televizyonunda canlı yayımlanan konuşmasında Türkiye’nin mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğini belirterek, “Onlardan (AB) hiç bir beklentimiz yok. Çifte standart uygulamaya devam etsinler, Türk vatandaşlarına verdikleri sözleri tutmamaya devam etsinler ama şunu bilsinler ki onlar bu tavırda devam ettiği sürece Türkiye’nin de çok yakında çok radikal kararları ortaya çıkacaktır' dedi. Yiğit Bulut konuşmasını şöyle sürdürdü:

SÖZLERİNİ TUTMALILAR
“Türkiye radikal bir şekilde (AB ile) anlaşmaları askıya alabilir. Her türlü anlaşmayı askıya alabilir. Türkiye’de Gümrük Birliği anlaşması da dahil, Gümrük Birliği rejimi de dahil AB ile bütün ilişkileri tekrar gözden geçirebilir. Geri kabul anlaşmaları, diğer tüm anlaşmaları askıya alabilir. Avrupa sözlerini tutmak zorunda.' Bulut, Türkiye’nin AB’nin istekleri arasında yer alan terörle mücadele kanunundaki terör tanımını hiç bir şekilde değiştirmeyeceğini de sözlerine ekledi. Avrupa Birliği Türk vatandaşlarına vize serbestisi getirilmesi için “Terörizm Yasası'nda değişiklik yapılmasını talep ediyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Türkiye’nin bu isteği karşılamayacağını ve bu durumda “kendi yoluna gideceğini' ifade etmişti.

MİLLİ MENFAAT KORUNUR
Bulut, Merkez Bankası’nın bugünkü faiz kararına ilişkin bir soruya verdiği cevapta da, “Dünyadaki gelişmelere uygun şekilde Türkiye’nin milli menfaatlerini koruyan her türlü adımı Merkez Bankası başkanının atacağına inanıyorum' dedi. Dolar/TL’nin 2.98’e yükselişinin yüzde 75’inin euro/dolar paritesinin hareketinden kaynaklandığına da dikkat çeken Bulut, “Kalanı siyasi istikrarsızlık varmış gibi gösterilen spekülatif hareketlerden' dedi. Bulut önümüzdeki dönemde de kurda euro/dolar hareketi haricinde olumsuzluk beklenmemesi gerektiğini de belirtti. 

Piyasa hızlı şekilde normale dönecek
YİĞİT Bulut ABD Merkez Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz kararlarının ardından piyasanın çok hızlı bir şekilde normale dönmesini beklediğini de belirterek, “FED faizde hareket yapmadan geçerse kur ve faizde ciddi anlamda aşağıda rakamlar görebiliriz' dedi. “Dolar kurunda Euro dolar hareketi haricinde olumsuzluk bekleyenler çok ciddi bir yanılgı içinde olduklarını çok kısa sürede anlayacaklardır' diyen Bulut sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de siyasi istikrarsızlık olmadığı gibi siyasi istikrarın perçinlendiğini piyasalar bence daha okuyamıyorlar. FED ve TCMB toplantıları atlatılsın piyasanın çok hızlı bir şekilde normale döneceğini düşünüyorum.' 

Ekonomide bakış belli, değişmez
BULUT, konuşmasında yeni hükümetin kurulması sonrasında ekonomi yönetiminde kim olursa olsun ekonomideki bakışın belli olduğunu bu bakış açısından herhangi bir değişiklik olmayacağına dikkat çekti. “Ekonomiler, sistemler kişiler üzerine kurulmaz, sistemler ana dinamikler üzerine kurulur' diyen Bulut, “Sistem sağlamsa, sistem doğru çalışıyorsa bir bütün dinamik halinde çalışıyorsa oraya kim gelmiş önemli değildir' dedi. “Yeni ekonomi modeli üretime dayanacak, Türkiye’nin bel kemiklerinden biri savunma sanayii olacak' diyen Bulut, “Ekonomideki bakış bellidir, Türkiye üretim odaklı milli bir ekonomi modelini yeni bir paradigmayı uzun süredir tanımlamaktadır. Bu paradigma tüm unsurlarıyla hayata geçecektir' dedi.

Çok Okunanlar

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Ekonomi

Soma Katliamı davasında karar seçim sonrasına bırakıldı

Ekonomi

Bakan Zeybekci'den 'kur' açıklaması

Ekonomi

Dolar haftanın son gününe 4.74'ten başladı

Ekonomi

IMF, Türkiye için teyakkuzda

Ekonomi

Fiyapı-Dumankaya inşaatları için Almanlarla anlaşıldı

Ekonomi

AKP'li Elitaş: Verdiğimiz ikramiye ekonomiye büyük katkı sağladı

Ekonomi

Zeybekci: ABD'ye ek vergi bugün başlayacak

Ekonomi

400 işçi ücretleri için fabrikada direnişe geçti

Ekonomi

Deutsche Bank'a 205 milyon dolar ceza

Ekonomi

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

Ekonomi

Bakan Şimşek: TL diğer para birimlerine göre dirençli

Ekonomi

Emeklinin maaşı, patates ve soğan kadar artış göstermedi