unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Yıldırım: Hem başkan hem partili cumhurbaşkanı olsun Erdoğan!

Erzincan’da toplu açılış törenine katılan Binali Yıldırım, yeni anayasaya ihtiyaç olduğunu savunarak, “Türkiye’nin geleceğini, Türkiye’nin istikrarlı ve kararlı yürüyüşünün yolu yeni Anayasa’dan geçiyor. Yeni Anayasa ve yönetim sistemi Türkiye’nin 2023 hedeflerinin yüzüncü yıla giderken milletimizin beklentisinin en önemli kararıdır' dedi. Erdoğan, "partili cumhurbaşkanlığı da olur, başkanlık da" demişti. Yıldırım, ikisini de getirelim dese de bunun nası olacağını anlatmadı. 

'Türkiye, tarihiyle gurur duyuyor’

Almanya’nın 'Ermeni soykırımı’nı tanımasını eleştiren yıldırım, Türkiye’nin tarihiyle gurur duyduğunu söyledi: “100 yıl önce Birinci Dünya Savaşı şartlarında her ülkede her yerde yaşanan bir göç olayını bugün önümüze soykırım diye getirmeye çalışanlar, şunu iyi bilmelidir ki Türkiye tarihiyle de milletiyle de gurur duyuyor. Eski defterleri açarsak eski hesaplara bakarsak herkes şunu iyi bilsin ki o defterlerde en az kaydı bulunan Türkiye’dir. En az hesabı olan Türkiye’dir.'

Hem başkanlık hem partili cunhurbaşkanlığı

Yıldırım, genel başkan seçildiği AKP kongresinde, “Bir eksiğimiz var, yeni anayasayı, başkanlığı getirmeye hazır mısınız' diyerek Erdoğan’a 'tam bağlılık’ bildirmişti.

Yıldırım açılış törenin de ise hem başkanlık sistemini hem de partili cumhurbaşkanlığını getirelim dedi. Yıldırım'ın sözleri şöyle:

Türkiye 2007’de yapılan referandumla birlikte bir karar verdi. Artık ben cumhurbaşkanımı doğrudan seçeceğim. Sizler 2014’te Türkiye sevdalısı, milletin adamı Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı seçtiniz. Türkiye yeni bir anayasası olsun, darbeler kalıntısı bu anayasa Türkiye’nin işini görmüyor. Yeni anayasada başkanlık sistemini de getirelim, partili cumhurbaşkanlığı sistemini de getirelim. Bu çelişkiyi, kafa karışıklığını kaldıralım. Türkiye’nin geleceğini, istikrarlı ve kararlı yürüyüşünün yolu yeni anayasadan geçiyor. Yeni anayasa ve yönetim sistemi Türkiye’nin 2023 hedeflerinin, milletimizin bekletisinin en önemli kararıdır. El birliğiyle yeni anayasayı da yapacağız, milletimizin gönlünü de yapacağız, yolunu da yapacağız, geleceğini de inşa edeceğiz.

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan'dan koalisyon açıklaması

Politika

Başbakan Yıldırım'dan Kandil açıklaması!

Politika

TSK'dan Menbiç açıklaması

Politika

Erdoğan: Parlamenter demokrasi diye bir şey söz konusu değil

Politika

Çevirmene ‘terör propagandası' davası

Politika

Karamollaoğlu'ndan AKP'ye: İstifa için adaylarımıza baskı var, acınacak haldesiniz

Politika

HDP'den Diyarbakır'da büyük miting

Politika

Ahmet Şık'tan Erdoğan'a: 'Hiç utanmadan “çözüm sürecini HDP bitirdi” diyor

Politika

Meral Akşener: Bunları onlara yedireceğiz!

Politika

Kılıçdaroğlu: Muharrem İnce iktidarın dengesini bozdu

Politika

Erdoğan ses kaydıyla oy istiyor!

Politika

F-35'leri teslim alacak Türk heyet ABD'ye ulaştı