unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Zamansız harcamalar, ÖTV zammına dönüştü'

Üçüncü Köprü’deki geçiş ücretlerine eklenen akaryakıtta ÖTV zamlarının enflasyonu arttıracağını kaydeden Denizli Milletvekili Kazım Arslan, “Sanayi üretimi bir ayda yüzde 7 geriledi, ama zammı ÖTV yedi. 3. Köprü yüzünden maliyetler 100’er Lira arttı ama iktidar esnafı, sofrayı unuttu, hala kendine kaynak yaratma peşinde. Bayram öncesi 20 milyon 643 bin aracın akaryakıt ÖTV’sini arttırmak, çocuğun bayram harçlığından haraç kesip iktidarın harcamalarına pay ayırmaktır. Milyonlarca vatandaşa kaşıkla verip bir gecede kepçeyle alanlar, bu bayram nasıl geçecek, yola nasıl çıkılacak, hiç düşünmüyor mu? Yüz binlerce esnaf bu maliyet artışlarını nasıl karşılayacak?' ifadesini kullandı.

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan’ın açıklaması şöyle:

KAŞIKLA VERENLER, BİR GECEDE KEPÇEYLE ALDI

“Devlet iyi yönetilmiyor. Adalet ve emniyet büyük bir kriz yaşarken, mali düzen de yılbaşı öncesi ilk kaynak olarak vatandaşın cebine göz dikti. Kurban Bayramı öncesinde, emekliye kurbanlık parası verileceği beklenirken ,kaşıkla maaş dağıtanlar, aynı gün ÖTV zammıyla bunu kepçeyle geri aldı. 

Devletin harcamalarını hesapsızca yapanlar, bugün dara düştükçe önce kanun çıkardı, Varlık Barışı adı altında kara para aklama yasası getirdi, ardından Türkiye Varlık Fonu ve Bireysel Emeklilik Yasası ile vatandaşın maaşından ve varlığından bir gecede pay alıverdi, parti çıkarları için kendisine hazır kaynak ayırdı.

3. KÖPRÜ ZAMMINA ÖTV HARACI EKLENDİ

Bu da yetmezmiş gibi, hayat pahalılığı son sürat ilerlerken, sanayicinin, esnafın maliyetlerini doğrudan artıran bu durumla birlikte, 3. Köprü macerası plansızca uygulamaya sokuldu. Otobüsünden kamyonetine, kamyonundan tırına kadar yüz binlerce araca fazladan 100 Lira köprü-otoyol geçiş maliyeti, fazladan yakılan benzin, mazot faturası çıkarıldı. 

Halkın cebine dadanan iktidar, artık ülkeyi yönetemiyor; ülkede darbecileri vatandaş durduruyor ama hükümet hala güvenlik için vergi topluyor. İktidar, yeni köprü yapıp yolu uzatıyor ama 'firmayla sözleşme yaptım, köprüden geçmeyenden de parasını alacağım’, diyor. Böylece devletin cebinden yandaş müteahhitlere para ödüyor. Dünya petrol fiyatları düşük vaziyette yerinde sayarken, akaryakıt şirketleri de indirime gittiği halde, paraya sıkışmış iktidar, ertesi gün akaryakıtın ÖTV’sini arttırıyor. 

Hükümet, hesabını veremediği yeni harcamalar için vatandaşın dar gelirli bütçesine göz dikmiş, şimdi de akaryakıt bayilerinin bir gece önce fiyat düşürdüğü ortamda, ÖTV adı altında yeni bir zamla haraç kesmeye kalkışmıştır.

İKTİDAR ÜRETİMİ BİTİRMEK İSTİYOR

Bu ÖTV zammıyla maliyeti artan sanayicimiz, üreticimiz, çiftçimiz, esnafımız için enerji tüketiminde KDV ve ÖTV indirimi isteyen kanun teklifi verdiğimizde reddettiler, şimdi de benzin ve mazotta ÖTV arttırıyorlar ve akaryakıta zam yapıyorlar. Anlaşılan bu iktidar üretimi bitirmek istiyor. 

SANAYİ YÜZDE 7 GERİLEDİ, ÖTV ZAM YEDİ

Sanayi üretimi geçtiğimiz Temmuz ayında yüzde 7 geriledi,yatırımlar durdu.Bunlara hiç dikkat etmiyor,para gelsinde nasıl gelirse gelsin deniliyor,günü kurtarmak için çalışılıyor.Dayanıklı tüketim malı üretiminde gerileme yüzde 21'e vardı, önlem alan yok. İmalat sanayiindeki düşüş yüzde 8'e varırken, destek, teşvik ve maliyet düşürülmesi talebinde bulunan esnafımıza, sanayicimize bir de 3. Köprü ve akaryakıtta ÖTV şoku yaşatılıyor.

PİYASA TIKANDI, AKP VERGİYE ZAM YAPTI

AKP kadroları devleti yönetemediği gibi, piyasanın tıkandığı ortamda, tüm piyasaya ilaç niyetine zehir veriyor, vergi toplamak uğruna maliyetleri arttırıyor, sofraya kadar varacak enflasyon artışına göz yumuyor. 

Şimdi depoları doldurmaya zorlanan vatandaş, bayram tatiline nasıl çıkacak; esnafı, kamyoncusu o zamlanan köprülerden, uzayan yollardan nasıl geçecek? 

ÇOCUĞUN BAYRAM HARÇLIĞINA GÖZ DİKTİLER

Çocuğun bayram harçlığına  ÖTV zammıyla göz dikenler, bayram öncesinde Türkiye genelinde 20 milyon 643, Denizli’de 366 bin aracın deposuna bir gecede hortumu taktı, devleti hesapsız harcamalar içinde yüzdürenler için vatandaşın benzininden bir miktar daha çekti aldı. Petrol fiyatlarının düştüğü, piyasanın tıkandığı bir dönemde bu zamlar hem vatandaşı zorlayacak, hem de piyasayı durduracaktır. 

Buna sebebiyet vermemek için, siyasi iktidarın hesapsız harcamalardan vazgeçerek, Saray’ın masraflarını kısarak, israftan kaçınarak yeni vergi almadan ve ÖTV'yi yükseltmeden giderlerini karşılayabilir diye önerilerimizi sunuyor, akaryakıtta yükseltilen ÖTV'nin geri çekilmesini istiyoruz. Artık vatandaşın hayat pahalılığına tahammülü kalmamıştır.'

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan'ın seçim şovu: Bitmeyen havalimanına indi

Politika

Demirtaş'tan Twitter'da e-miting

Politika

Bakan Soylu'dan CHP'lilere tehdit

Politika

Muharrem İnce: Düşünüyorum, Erdoğan ortaokul diploması var mı?

Politika

Reza Zarrab sokakta böyle görüntülendi

Politika

Bülent Arınç'ın damadına bir şok daha

Politika

AKP'nin ittifak ortağı: FETÖ'nün siyasi ayağı gündeme gelmeli

Politika

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Türkkan'ın davasında karar

Politika

'Erdoğan'a hakaret' iddiasıyla yargılanan İyi Partili Türkkan'a beraat

Politika

Akşener'den sert tepki: Kardeşim bu nasıl bir doymazlıktır?

Politika

Meral Akşener'den Erdoğan'ın damadıyla ilgili çarpıcı iddia!

Politika

AKP'li adaydan kendisine tepki gösteren seçmene hakaret ve tehdit