unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Zarrab dosyasında yeni iddia: 2 Türk Takımına Çantayla Para

ABD’de tutuklu 17-25 Aralık Büyük Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonlarının kilit ismiReza Zarrab soruşturması Türkiye’deki bazı futbol klüplerine de uzandı.

İlhan Tanır’ın Haberdar’da yayınladığı yeni iddialara göre; New York Güney Bölgesi (NYGB) Başsavcısı Preet Bharara’nın Reza Zarrab ve diğer iki sanık hakkında hazırladıkları soruşturma, Türk spor dünyasında depreme neden olabilir. 

SAVCININ İTİRAZ YAZISININ ORİJİNAL TAM METNİ

Reza Zarrab'ı kaçıran mektup: 'Reza, paraları gönder'

Savcı Bharara, 17 Aralık iddianamesini delil olarak sundu!

Bharara'nın Reza iddianamesine 'Saray darbesi' de girdi!

Ebru Gündeş: Bir Daha Anmasın Benim Adımı

İşte İlhan Tanır’ın o yazısı;

Beşiktaş dışında 2 Süper lig takımı daha var

Yeni iddialar, Bharara’nın Zarrab dosyasında Türk spor dünyasından sadece Fikret Orman’ın olmadığını gösteriyor. Yansıtılanlara göre; Beşiktaş dışında en az iki Süper Lig takımı daha Bharara’nın soruşturma dosyasında bulunuyor. Yine bu iddialar, şimdiye kadar ismi zikredilmemiş bu iki Süper Lig takımından özellikle birinin tamamen Reza Zarrab’ın para çarkının içinde.

O takımlar hangileri?

Sarraf'ın 'önüne yatan' Güler de ABD mahkemesinde!

'Zafer Çağlayan'a rüşvet akışı' da ABD'de delil!

İlhan Tanır’ın iddiasına göre bu kulübün sadece başkanının değil, bizzat kulübün kendisinin de Zarrab’ın para aklama çarkına dönüştüğü, soruşturma sonrasında ortaya çıkan bilgiler arasında yer alıyor.

Soruşturmanın içeriğinden haberdar olan kaynaklar, bu futbol kulüplerinden birinin içinde, kulüp içerisinde önde gelen ve etkili pozisyondaki birçok kişinin Zarrab’ın çarkında bizzat rol oynadığını düşünüyor. Kaynaklar, kanıtların da bu yönde olduğunun altını çiziyor.

Beşiktaş’ın, kulüp olarak Bharara’nın radarında bulunmadığını söyleyen kaynaklar, Türkiye’nin bu diğer önemli takımı için riskin daha yüksek olduğunu vurguluyor.

'Gece kulübü’ gibi spor kulübü yönetilmiş

Bharara’nın ofisinde Türkiye Süper Lig’inde çok bilinen bu takımımız 'gece kulübü mü yoksa futbol kulübü mü’ diye espri konusu dahi olmuş.Bu kulübe yöneltilen başka suçlamalar da var ancak şimdilik bu konuya değinmeyeceğiz. Türkiye’nin bu etkili kulübüne Zarrab tarafından '’ciddi para akışı olmuş ve bu paralar da çantalarla gönderilmiş.’’

“Para akışı siyasi iradenin bilgisi dahilinde'

New York kaynaklarına göre; bu para akışının 'aklama değil de komisyon adı altında’ ve siyasi iradenin bilgisi dahilinde gerçekleştiği düşünülüyor. Suçlamalar buradan sonra daha detaylı hale geliyor ancak o detaylara girilmesi halinde soruşturma sürecininin etkileneceği gerekçesiyle kaynağım daha ileri gitmiyor.

“Para trafiği TAPE’ler halinde Bharara’nın ofisinde'

Şimdi sıkı durun; soruşturma konusunda bilgisi olan kaynaklar, bu bahsedilen para trafiğinin kanıtlarının tapeler şeklinde Bharara’nın ofisinde olduğunu ifade ediyor.

“Kulübe giden para hükümetin komisyonunun bir kısmı olabilir'

Kaynağım şunu da ekliyor; '’Zaten kuşkuları şu, bu kulübe giden para hükümetin komisyonunun bir kısmı olabilir.’’ Buradan sonra kaynağıma somut bir örnek vermesi konusunda ısrar ediyorum. Bunun üzerine şu örneği veriyor; '’Mesela tek seferde 2000 üyenin aidatı olan milyon dolarlar (tam rakam bilgimiz dahilinde) çanta ile yollanıp kulübe resmi ödeme yapılmış. Bu da elden üye aidatı adı altında olmuş.’’ Bu para trafiğinin de, diğerlerinde olduğu gibi tapesinin olduğu sanılıyor. Bu parayı yollayan kişinin bizzat Reza Zarrab olduğunu, kaynağım iddialar ışığında doğruluyor.

“Beşiktaş Kulüp olarak soruşturmada yok''

Fikret Orman’ın da soruşturma kapsamında olduğu yönündeki güçlü iddiaları daha önce yazmıştık. Spor dünyasını iyi bilen Fatih Altaylı’nın da Habertürk’de 23 Mayıs’ta yazdığı bir yazıda, ''Fikret Orman Reza Zarrab iddiası boş değil’’ demesi ve bunu yazının başlığı olarak kullanması (daha sonra yazının başlığı değiştirildi) bence de tesadüf değil.

Güvenilir kaynakların bildirdiğine göre; Fikret Orman ciddi suçlamalara muhatap olsa da, Beşiktaş’ın bana aktarılanlar ışığında, kulüp olarak bu soruşturmanın içinde olmadığı anlaşılıyor. Hatta Beşiktaş’ın şampiyon olduğunu bilen Bharara’nın ofisinde, '’Şampiyonluk kulübün başarısı, bizim odağımızda değil’’ düşüncesi hakim.

NYGB’ye yakın kaynaklara göre, “Beşiktaş’ta sadece başkan olaya karışmış, kulüp yöneticileri, müdürü ve finansman departmanı ise temiz.'

Altaylı yazısında ayrıca 'Zarrab iddiaları boş değil’ ama Orman çıkıp '’Beşiktaş için yaptım’’ der ve kurtulur diyor.

Zarrab ile yolsuzluk çarkının içine girmiş bir başkanlarının olduğu, eğer ciddi kanıtlarla ortaya konursa Beşiktaş taraftarı o zaman ne der, onu ben bilmem. Çarşı’nın, Süleyman Seba’ların ve Gezi protestolarının baş aktörü olan bir takım, New York’da yolsuzluk suçlamalarına muhatap kalmış bir kişiyi halen başkan olarak görmek ister mi, onu da ilerleyen süreçte göreceğiz.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Güncel

Eskişehir'de trafik kazası: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Sınır birliklerine tank sevkiyatı

Güncel

Gazeteciye Suruç paylaşımı soruşturması

Güncel

Bozcaada Belediyesi'nden 'İnce bir fırtına' mesajı

Güncel

İnce'nin Çorlu mitinginde bir kişi gözaltına alındı

Güncel

Ahmet Şık, Demirtaş'ın 'Seher' kitabını imzaladı

Güncel

TSK'dan Kandil operasyonu açıklaması

Güncel

Boğaz Köprüsü'nde Akşener pankartı

Güncel

Gazeteci Sedat Sur'a 'Suruç' soruşturması

Güncel

Bekir Coşkun: 'HDP'ye oy vereceğim' diyenlere kızmayın

Güncel

DİSK'in 'TAMAM' broşürüne YSK engeli

Güncel

Erdoğan: Şu anda Kandil'e biniyoruz