• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 19 °C
 • Adana 21 °C
 • Antalya 19 °C

Artık midemiz bulanıyor!

Ayşenur ARSLAN

Albert Camus, “Alçalmak, yükselmekten çok daha kolaydır” demiş. İnsanoğlunun en karanlık yönlerine bakan.. Daha doğrusu “bakmaktan korkmayan” bir yazar olarak, gördüklerini böyle özetlemiş.

Ne kadar doğru.

Son yıllarda.. Özellikle medyada, kim bilir kaç kez tanık olduk buna. Kaç kişi “inmeyi” tercih etti. Gazetecilik yapmak yerine.. Onuruna sahip çıkmak yerine.. Türkiye’de medyanın en karanlık yıllarını anlatırken aklımdan isimler değil, listeler geçti! Ne yazık!

O yılları anlattığım yazı dizisinin sonu, tesadüfe bakın, tam da dönemin ve zamanın ruhunu anlatan bir örneğe denk geldi!

Hürriyet, o örneği “Usta Gazeteci Abdülkadir Selvi Hürriyet’te” duyurusuyla verdi.

Selvi, Yeni Şafak’tan ayrılıp birinci lige transfer olmuş, Hürriyet’e geçmişti.

Yeni gazetesi, O’nu “usta gazeteci” diye karşıladı. Medya detektifi diyebileceğim Oray Eğin de, Sözcü’deki köşesinde aynı şeyi söylüyordu. Abdülkadir Selvi, çok iyi bir gazeteciydi.. İyi haber alırdı.. Falan..

Aynı kişiden mi söz ediyoruz acaba?

Bu memlekette 13 yıldır AKP iktidarda değil mi!

Abdülkadir Selvi, arada bir Erdoğan’ın vetosunu yese de, hep iktidara yakın bir isim olmadı mı!

Erdoğan’ın vetosunu kaldırdığı zamanlarda O’nun ve sık sık Davutoğlu’nun uçağına konuk olmadı mı!

Peki, Selvi’nin “iktidar kaynaklarının anlattıkları” dışında bir haberini hatırlayan var mı!

Örneğin, Reyhanlı’daki patlama ve sonrasındaki “örtme çabaları” O’nun sayesinde mi haber oldu, yoksa adını bile hatırlamadığınız cesur gazeteciler tarafından mı!

Pozantı Cezaevi’ndeki çocuk mahkumlara tecavüz haberini yapan ve bu yüzden kendisi de “PKK’lı” dye gözaltına alınan gazeteci ustalığın neresindeydi!

Geçiniz!

Aydın Doğan, Erdoğan ile arayı düzeltmek için her şeyi deniyor. Abdülkadir Selvi, işe yarar mı yaramaz mı belli değil ama, bu yüzden Hürriyet’e transfer oldu.

Tıpkı, ustalığı ve hatta gazeteciliği kendinden ve Doğan Grubu yöneticilerinden menkul Akif Beki gibi.

****

Diziyi bitirmek için en ilginç tesadüf dedim ya..

Son bölüme, CNN Türk’ten ayrıldığımda / gönderildiğimde / kovulduğumda Aydın Doğan ile görüşmemizi ayırmıştım.

Gidişim kesinleştikten sonra buluşmuştum Aydın Bey ile. Daha önce görüşürsek “yanlış” anlar diye endişelenmiştim çünkü. Hani, “yapmayın etmeyin” diyeceğimi zanneder diye düşünmüştüm.

Bu yüzden daha sonra ve sadece vedalaşmaya gitmiştim. Vedalaşmaya ve birkaç soru sormaya..

Aklımdaki en önemli soru şuydu:

-Aydın Bey, tamam ben muhalifim ve bu yüzden yanıma “birini” verdiniz. Eşitlik sağladınız. Ama anlayamadığım şey, aynı denge, adı üstünde Dört Bir Taraf programında da var. Ama gönderilen ben oluyorum. Neden?

-O programda bir denge sağlanabiliyor ama senin programında olmadı.

-Nasıl yani! Akif Beki geldi ya yanıma!

-Geldi de ne oldu! Seninle baş edemedi ki!. Nagehan maşallah herkesi susturuyor. Ama sen, her seferinde çatır çatır yedin Akif’i. Denge menge kalmadı.

Tercüme etmeye gerek var mı, bilmem!

Başarılı olmuştum. Bu yüzden gönderiliyordum.

Ne de olsa, dönem başarının değil, Ankara’ya yakınlığın önem kazandığı bir dönemdi.

CNN Türk Haber Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Boratav da zaten buna dayanarak “Akif Beki yoksa Medya Mahallesi de yok, anladın mı!” demişti.

Nitekim öyle olmuştu.

Peki, “Ayşenur Arslan olmasa da Medya Mahallesi olur” derler miydi?

Bu soruya, “latife” kabilinden de olsa (tam da binadan ayrılırken) muhatap oldum.

Odamdaki son birkaç parça eşyayı da almış, aşağıya iniyordum ki, asansörün kapısında Akif Beki ve CNN Türk’ten birkaç “üst düzey” isimle karşılaştım. Onlar da “bakan karşılamaya” iniyorlardı.

İçlerinden biri “gidiyor musun” diye sordu. “Evet” dedim. Sonra Akif Beki’ye dönüp “sen ne yapacaksın” diye sordum.

İşte “latife” o soru üzerine geldi. O “içlerinden biri”, “Akif Medya Mahallesi’ni yapacak” dedi. Akif de (muhtemelen espri yaptıklarını belirtmek için) “ahahahaha” güldü.

“Yapsın” dedim, “bence bir sakınca yok. Yapsın ve boyunun ölçüsünü alsın. Ben de göreyim..”

Akif yine “ahahahaha” güldü.

Asansör giriş katında durdu. Ben yoluma, onlar bakan karşılamaya gittik.

****

O Akif Beki, Hürriyet’te, en önemli sayfalarından birinde yazıyor.

Ve şimdi yanına, yol arkadaşlarından “usta gazeteci” Abdülkadir Selvi geliyor.

Ve ben “düşünüyorum”!

Bu meslekteki en eski arkadaşlarımdan Sedat Ergin, hâlâ Hürriyet’in başında duruyor. Peki neden? Kalarak “hiç değilse bulunduğu mevziyi koruduğunu” mu düşünüyor? Ortada koruyacak mevzi falan kalmadığını görmüyor mu? Bırakmaya cesaret edemiyor mu?

Muhabirleri, editörleri, teknik ekibi saymıyorum elbette.. Ama onların dışındakiler.. Yani karar vericiler.. Yani köşe yazarları.. Yani künyede adı geçenler.. Nasıl bir döneme ve karanlığa suç ortağı olduklarının farkında değiller mi?

Sahiden anlayamıyorum.

Kaybetmekten bu kadar korktukları şey ne olabilir?

O “şey” ya da “şeyler” bugün düştükleri duruma değiyor mu?

Benim çalışkan karınca arkadaşım Sedat.. Kılı kırk yararak araştıran, soruşturan “vicdanlı” köşe yazarı Sedat Ergin.. Hürriyet’in başında olsa ne olur, olmasa ne olur!

****

Hadi bir soru daha:

Kendisi Can Dündar ve Erdem Gül için “bizzat” suç duyurusunda bulunup peşlerine düşen.. Korumalarının da Amberin Zaman’a “PKK’lı kaltak” dediği Erdoğan ile “barışacaklarını” zannediyorlar mı?

Aydın Doğan, o son görüşmemizde içini dökmüştü: “Geçmişte bir gazetenin gazetecilere ait olduğunu zannediyordum. Sonra baktım ki, onlar bir şey yapıyor, ceremesini ben çekiyorum. ‘Yahu’ dedim kendime ‘ben bunların patronu değil miyim!’. Artık böyle. Bu gazetelerin ve televizyonların sahibi gazeteciler değil, benim. Dolayısıyla ben ne diyorsam o olacak…”

Aydın Doğan’ı kınamadım. Kınamıyorum. Çünkü kendisi sahiden “patron”. Evet, medya patronu. Ve dünyanın her köşesinde bu unvan ciddi sorumluluk ve yükümlülükler getirir. Ama burası Türkiye. Medya patronlarının aynı zamanda enerji, turizm, inşaat gibi işlerle uğraştığı.. Bunlar için de iktidara göbekten bağlı oldukları bir ülke. Medya patronları medya dışında başka işler de yapabildiği sürece bunlar yaşanacak.

Örneğin, Ciner.. Gazetesi HaberTürk’te haftanın birkaç günü, içinde “kömür” sözcüğünün geçtiği başlıklarla Enerji Bakanı (ve damat) Berat Albayrak haberinin olması şaşırtıcı değil.

Örneğin şu meşhur Ethem Sancak.. Medyanın yeni patronlarından, Erdoğan aşığı eski solcu.. BMC’yi satın alıp savunma sanayiine atılması.. Askere ve polise zırhlı araç satması.. Hele bugünlerde işinin pek açık olması.. Bu memlekette çoooook normal.

Ha sahi!

Ethem Sancak ile, RTE’ye yakınlığı sayesinde Doğan Medya Grubu’nun başına tam yetki ile atanan (damat) Mehmet Ali Yalçındağ’ın “ortak” olduğunu biliyor muydunuz?

Yalçındağ, kayınpederi ile arasının açık olduğu ve Doğan Medya binasından uzaklaştırıldığı dönemde, yeni girişimlere açılmıştı. Onlardan biri de, Rusya’nın Google’a alternatif olarak kurulan Yandex arama motorunu Türkiye’ye getirmekti.

Sonra öğrendik ki, Yandex Türkiye’nin yüzde 50 hissesine sahip olan Yalçındağ, hisselerinin yarısını Ethem Sancak’a satmış.

Ve Saray’ın gözde medya patronlarından ikisi elele yürümeye başlamış.

Tesadüf mü, bilmiyorum… Erdoğan’ın korumalarının Amberin Zaman’ın üstüne yürüdüğü anın fotoğrafını Yandex’te aradım, bulamadım. Google’da daha ilk hamlede karşıma çıktı.

Belki ben becerememişimdir, olabilir.

Zaten aksi olsaydı, “becerikli baylar” ile birlikte falan yatta veya falan Tower’da olurdum. Medyanın halini anlatacağım diye, bilgisayarımın başında değil!

****

amberin.jpg

Nereden nereye!

Abdülkadir Selvi ile başladık.. Buralara geldik..

Neresi mi “burası”?

Akif Beki ve Abdülkadir Selvi’nin “amiral gemisi”nde köşe yazarı olduğu..

Öte yandan, gazetecilik başarısını Yurt ile kanıtlamış Merdan Yanardağ’ın, bu yazının yayınlanacağı ABC için paralandığı..

Amberin’in “kaltak” diye hakarete uğradığı.. Kadri Gürsel, Mehveş Evin gibi isimlerin Milliyet’ten kovulup Diken’den başka sığınacak yer bulamadığı..

Tanıdığım nice ustanın evinde oturduğu ya da maaş alamadan gazetecilik yapmaya çalıştığı Türkiye medyası..

Medya anılarını, en çirkin sayfalarından biriyle.. Washington’da, Erdoğan’ın korumalarının Brooking Enstitüsü önündeki saldırlarının notlarıyla bitirmek istiyorum.

Amberin’in anlattıklarıyla:

“Birkaç istisna hariç Türk basını olup bitenleri sanırım pek duyurmadı. Çünkü Türk basını diye bir şey kalmadı. Ve lütfen kimse ‘Biz çekilirsek meydanı tümüyle karşı tarafa bırakmış oluruz’ numarasına başvurmasın artık.

Her gün memleketimizin en değerli kalemleri teker teker işinden oluyor. İktidarın hedefinde olup da eğilip bükülerek yerlerini muhafaza edenlerin ise maaşı sağlam ama itibarı sıfır. Kimileri zaten hep öyleydi. Bütün bunlar medya patronları ve kimi arkadaşlarımız maddi çıkarlarını her şeyin üstünde tuttukları için, Erdoğan’dan korktukları için oluyor. Teker teker siniyorlar.

Memleket sevgisi filan palavra. İnanmıyoruz size. Her şey apaçık ortada. Bari medyadan çekin artık o dolmak doymak bilmeyen ellerinizi. Biz gazetecilerin arkasına sığınarak kah ihale peşinde koşmak, kah mağdurları oynamaktan vazgeçin. Midemizi bulandırıyorsunuz.”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Yazarın Diğer Yazıları
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.