• BIST 103.200
 • Altın 197,070
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 24 °C
 • Adana 22 °C
 • Antalya 21 °C

Aşık Veysel in ölüm yıl dönümü… Onu saygı ve özlemle

Nahit DURU

Aşık Veysel’i ilk tanıdığımda Malatya’da ilkokul 5’inci sınıf öğrencisiydim.  Malatya’daki İstanbul Sineması’nda verdiği konserde tanımıştım.
Veysel’ı konser sonrasında babamın odasında gördüğümde çok şaşırmıştım. Rahmetli babam Kemal Duru Malatya PTT Müdürüydü. Veysel’in bir telefon konuşması yapması gerekiyormuş, o nedenle babamı ziyarete gelmiş.
1980’lere kadar bir yerden  başka bir  ili, ilçeyi aramak kolay değildi. Şehirlerarası telefon görüşmeleri santral memureleri aracılığı ile yapılırdı. Ancak PTT Müdürü olunca saatlerce beklenmezdi. Veysel de babamın yanına bu nedenle gelmişti. Çocuk yaşta geçirdiği çiçek hastalığı sonucu nasıl kör kaldığını, dünyayı “gönül gözü” ile gördüğünü özetle şöyle anlatmıştı:
"Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven  teyzeye göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kayarak düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım... Çiçek zorlu geldi. Sol gözüme çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan."

Yıllar sonra Ankara’da Savaş Bağcan sayesinde bir araya gelmiştik.
25 Ekim 2016’da yine bu köşede yazmıştım. Şimdi öztetleyeceğim.
Yıl 1967...
O gülerde, Ankara'da Ruhi Su Bulvar Palas'ta; Esin Afşar ve opera sanatçısı Pekin Kırgız Hattuşaş gece kulübünde, halk ezgileri, türküler okumaktadır.
Tunalı Hilmi Caddesinde faaliyet gösteren başında,  tümü müzisyen Bağcan ailesinin en büyüğü dostum Savaş’ın bulunduğu  Kulüp Beethoven'de Barış Manço'nun işi bırakmasının ardından, henüz şöhret olmamış bir genç, Cem Karaca sahne almaktadır.
Savaş ne yapıp edip Aşık Veysel’in kulübünde sahne alması için çabalamaktadır. Onu Beethoven kulübe getirir. Cem Karaca sahneden inmiş yanımıza gelmiştir.
Savaş Bağcan ne düşündüğünü sorar Aşık’a. Veysel, gece kulübünü çok beğendiğinden, hizmetin çok iyi olduğundan dem vurarak şöyle devam eder:
"Bu delikanlı, adı Cem değil mi? Büyük bir sanatçı olacak. Sesi, tarzı mükemmel. Türkiye bu sesi dinleyecek. Bu çocuğa sahip çıkın"
Savaş, Sezer, Sertel kardeşler, program yapma konusundaki düşüncelerini merak ederler. Savaş Bağcan, Veysel'e kulübe gelirken yolda, kabul ettiği takdirde vermeyi düşündükleri ücreti de söylemiştir.
Veysel teklifi şu sözlerle reddeder:
"Yeğenim, kulüp çok güzel, siz çok iyi insanlarsınız. Ancak kabul edemeyeceğim. Bak yeğenim, ben bu namıssız rakıyı hep mezeyinen içtim. Ama hiç rakı mezesi olmadım...”
Rakı mezesi olmayan Aşık Veysel’ın Atatürk’ün ölümünden sonra yazdığı şiir de kendi gibi unutulmazdır:
Atatürk'e Ağıt
Ağlayalım Atatürk'e /Bütün dünya kan ağladı/Başbuğ olmuştu mülke/Geldi ecel can ağladı
Şüphesiz bu dünya fani/Tanrı'nın aslanı hani/İnsi cinsi cem'i mahluk/Hepsi birden ağladı
Doğu batı cenup şimal/Aman tanrım bu nasıl hal/Atatürk'e erdi zeval/Amir memur altın kürsü/Yas çekip mebsan (mebusan) ağladı
İskender-i Zülkarneyin/Çalışmadı bunca leğin/Her millet Atatürk deyin/Cemiyet-i akvam ağladı
Atatürk'ün eserleri/Söylenecek bundan geri/Bütün dünyanın her yeri/Ah çekti vatan ağladı
Fabrikalar icat etti/Atalığın ispat etti/Varlığın Türk'e terk etti/Döndü çark devran ağladı…
Uzatma Veysel bu sözü/Dayanmaz herkesin özü/Koruyalım yurdumuzu/Dost değil düşman 
ağladı.

Ölümsüz usta Aşık Veysel Şatıroğlu ışıklarda uyu…

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)