• BIST 115.147
 • Altın 164,243
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 10 °C
 • Adana 10 °C
 • Antalya 10 °C

Aydınlanma Hareketi'nden Diyanet'in işlediği suça karşı hukuki girişim

Aydınlanma Hareketi'nden Diyanet'in işlediği suça karşı hukuki girişim
Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi, yasalara göre varlığı ve faaliyeti suç olan tarikat ve cemaatleri bir araya getirmeye hazırlanan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu girişimine karşı hukuki girişimde bulunacak.

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın düzenlemeye hazırlandığı "Tarikatlar ve Cemaatler Buluşması"na karşı hukuki girişimde bulunacak. 

Aydınlanma Hareketi tarafından yapılan açıklamada, "Bir anayasal kurumun yasa dışı cemaat ve tarikatlarla bu şekilde bağlantı kurmak istemesi öncelikle varlığını borçlu olduğu anayasanın laiklik ilkesi ile bağdaşmaz" denildi.

Aydınlanma Hareketi'nin açıklamasında şöyle denildi: 

 

"Diyanet İşleri Başkanlığı, politik ve yönetimsel alanlara müdahil olmanın peşindedir. Diyanet yöneticilerinin 26 cemaat ve tarikat lideriyle ön görüşme yaptığı haberlerde yer aldı. Fethullah Gülen cemaatinin darbe girişiminden sonra, aslında 30 Kasım 1925 tarihli ve 677 Sayılı Tekke ve Zaviyeler İle Türbelerin Kapatılmasına ve Türbedarlar İle Bazı Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanun ile fiziksel mekanlarını kaybeden, ancak toplumsal yaşam içinde varlık ve etkilerini sürdüren tarikat ve cemaatlerin neler yapabileceğini gören AKP, bu kez gardını yüksek tutmak ama aynı zamanda Fethullah Gülen cemaatinden boşalan alanları nasıl ve kiminle dolduracağını belirlemek adına, anılan yasa dolayısıyla hukuksal kimliği olmayan, yasa dışı kimi gruplarla Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile bağlantıya geçmenin peşindedir. Amaçlanan, haberde geçen tarikat ve cemaatlerin biatlerini sağlamak, kontrol altında tutmak, gerektiğinde de nereye kadar kullanabileceklerini saptamaktır.

Bir anayasal kurumun yasa dışılığı yukarıda açıklanan cemaat ve tarikatlarla bu şekilde bağlantı kurmak istemesi öncelikle varlığını borçlu olduğu anayasanın laiklik ilkesi ile bağdaşmaz. Yine, belirtilen ilkeler çerçevesinde bir toplantı yapmak üzere böylesine bir ön görüşme yapılmasının gereği, anlamı ve amacı yoktur. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu toplantının yapılması konusunda bağlı olduğu üst kurumdan bir telkin, öneri ya da talimat alması büyük olasılıktır. Böylelikle hükümet hem varlıklarına göz yumduğu yasa dışı oluşumlara meşruiyet sağlamış, hem kendisine bağlamış, hem de gözdağı vermiş olmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın anılan eylem ve amaçlarına ilişkin Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi çağrıcılarından Av. Özlem Şen Abay, Diyanet İşleri Başkanlığı'na gerekli soruları yöneltmiştir. Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi hukuk komisyonu gelişmeleri takip etmekte olup, Diyanet'ten gelecek yanıtlara göre gerekli hukuki girişimlerde bulunulacaktır."

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
   123456
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)