• BIST 101.892
 • Altın 189,295
 • Dolar 4,6043
 • Euro 5,3842
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 23 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 25 °C

Bağdadi muamması ve IŞİD'e karşı mücadele

Alev DOĞAN

IŞİD lideri Bağdadi'nin Rakka'daki operasyon esnasında öldüğüne dair geçtiğimiz haftalarda Rusya'dan bir açıklama yapılmış hatta yapılan açıklamanın ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan konu ile ilgili bir teyit gelmişti.

Dün ise İran Devrim Muhafızları bir açıklama yayımlayarak, Bağdadi'nin öldüğünü doğruladı.

Dünyanın en tehlikeli örgütünün liderinin ölüp ölmediğine ilişkin yine örgütün kendisinden bir açıklama henüz gelmese de biz kamuoyunca 'ölü' olarak kabul edilen Bağdadi'nin IŞİD'in kanlı geçmişine biraz göz gezdirelim.

ABD'nin organize, Suudi Arabistan'ın finanse ettiği , Pakistan'ın ise taşeronluk yaptığı, Afganistan cihadında yeni bir boyut kazanan Selefi yapılanmaların ve  bu yapılanmalardaki militanların CIA'in kanatları altında nasıl yetiştirildiği tüm dünya tarafından bilinen bir gerçek.  Pakistan'ı bir cihatçı okuluna çeviren Ziya ül-Hak'ın "Kabil'de cuma namazı kılma" hülyasının bir yerlerden tanıdık geldiğini de eklemek lazım. 

Ziya ül-Hak, Kabil'de cuma namazını kılamasa da, Afganistan'ın nasıl bir ülke haline geldiğini ve dünyayı kana bulayan selefi örgütlerin yolunun bir şekilde oradan geçtiğini şaşkınlık içinde izliyoruz. Bugün kan kaybettiği düşünülen emperyalizmin her taşın altından bir şekilde nasıl çıktığını da... Bu yüzden bugün Bağdadi'yi ya da IŞİD'i incelerken emperyalizm olgusunu yok sayamayız. Bu da önemlice bir ek olarak burada dursun.

 1 Temmuz 1971'de Samarra'nın El Calam köyünde dünyaya gelen ve asıl adı İbrahim el Bedri es-Samarrai olan Ebu Bekir el Bağdadi selefi bir ailenin çocuğudur. Bağdat İslami İlimler Üniversitesi'nde tarih, kültür ve hukuk alanlarında eğitim gören Bağdadi, üniversitede önce İhvan ile temas kurar ancak örgütün 'amel' eksikliğinden yakınarak ayrılır.

2003'de El Kaim'de kendi örgütü Ehl-i Sünnet ve Cemaat Ordusu'nu kurar. Bir sene sonra Felluce'de tutuklanarak Bucca Hapishanesi'ne gönderilir ve bir süre sonra serbest bırakılır.

Mücahitler Ordusu ile de ilişkili olan Bağdadi, 2006'da örgütünü Irak Mücahitleri Şura Meclisi çatısı altına taşır.2010'da ise Zerkavi'nin kurduğu Irak İslam Devleti'nin şeriat komitelerinin başkanı olur. Ardından iddialara göre, Saddam döneminde albay olan Hacı Bekir sayesinde Şura lideri seçilir.

Emperyalizmin Suriye müdahalesinin ilk kıvılcımlarını çaktığı 2011'de Bağdadi, örgütün Musul sorumlusu Ebu Muhammed el Colani'yi beraberinde 8 kişi ile birlikte Suriye'ye gönderir. Colani'ye ayrı bir örgütlenme emri verir ve Nusra Cephesi'nin kuruluşu gerçekleşir.

Nusra Cephesi ve patronu Irak İslam Devleti arasındaki kimi ideolojik keskinliklerin sivrilmesi Bağdadi'yi rahatsız eder ve 8 Nisan 2013'te Irak ve Suriye cephesini birleştirdiğini ilan ederek, örgütün ismini bugün bildiğimiz adı ile Irak-Şam İslam Devleti'ne (IŞİD') çevirdiğini duyurur.

28 Haziran 2014'de ise Musul'daki El Nuri El Kebir Cami'nde kendisini 'halife' ilan eder. Aynı cami geçtiğimiz günlerde IŞİD tarafından 'hilafet' ilanından tam üç yıl sonra yine IŞİD tarafından havaya uçurulacaktır.

Bugün lideri Bağdadi'nin öldüğü iddia edilen IŞİD dünyanın en acımasız örgütü olmasının yanısıra dünyanın en zengin örgütü konumunda. IŞİD'in ele geçirdiği bölgelerden çıkarttığı petrolü, piyasa fiyatının altından karaborsada Türkiye'deki siyasilerin de ortak olduğu şirketlere satıldığı ve Türkiye'deki rafinerilerde işlendiği de herkesçe bilinen bir gerçek.

Peki IŞİD karşıtı mücadelenin amacına ulaşması için olmazsa olmaz olan ne?

ABD'nin Ortadoğu'daki yeşil kuşak projesinde beslenen, liderleri ve militanları bizzat CIA tarafından eğitilen, Körfez ülkeleri tarafından finanse edilen diğer tüm selefi yapılanmalar gibi IŞİD de emperyalizmin öz be öz çocuğudur. Bu anlamda IŞİD karşıtı mücadelenin can damarı anti-emperyalizmdir.

IŞİD, ne ABD silahları ile ne de Şeyh Sait'i anarak bitirilebilir.

IŞİD'i  bitirecek olan, hem kardeş Suriye'de hem de Türkiye'de filizlenen anti-emperyalist mücadeledir.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Yazarın Diğer Yazıları
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)