• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 21 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 23 °C

Bakanlık 16 bin lira maaşla personel arıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, aylık 8-16 bin TL arasında değişen brüt ücretlerle 12 bilişim uzmanı alacak.

17-25 Aralık tapelerinin 'montaj' olduğunu hissettiğini açıklayan Fikri Işık'ın başında olduğu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Bilgi İşlem Dairesi’nde çalışmak üzere tam zamanlı 12 bilişim uzmanı alınacak. Başvurular, 13 Ocak’a kadar yapılabilecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sektörde 5 yıllık deneyim ararken, işe alınacak personel yazılım, sistem güvenlik uzmanı, gibi pozisyonlarda görev alacak.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Bilgi İşlem Dairesi’nde çalışmak üzere tam zamanlı 12 bilişim uzmanı alınacak. Başvurular, 13 Ocak’a kadar yapılabilecek.

20 Ocak’ta da sözlü sınava girmeye hak kazanan adaylar duyurulacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sektörde 5 yıllık deneyim ararken, işe alınacak personel yazılım, sistem güvenlik uzmanı, gibi pozisyonlarda görev alacak.

Dış Politika Araştırmaları Merkezi'nin (EDAM) Kadir Has Üniversitesi Ekonomi, Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları Merkezi (MARC) işbirliğinde gerçekleştirdiği Siber Güvenlik Araştırması'nın sonuçları, şirketlerde uzun süredir ertelenen bir ihtiyacı gözler önüne serdi. Araştırmaya göre tüm Türkiye'nin son bir aydır yoğun şekilde maruz kaldığı siber saldırılarla mücadele için şirketlerin yeterli uzmanı yok. Bu savaşta 1 milyon IT uzmanına ihtiyaç var. 

TERCÜMAN DA GEREKİYOR 
MARC Müdürü Doç. Dr. Salih Bıçakcı, siber gücün bir ülkenin bütün siber altyapı tesisleri ile ayakta durmasını sağlayan bir unsur olduğunu ifade etti. Bıçakcı, Türkiye'nin siber güvenlik alanında ilerleyebilmesi için 1 milyon IT uzmanına ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Bilişim sektörü ile politikacılar arasında büyük bir boşluk bulunduğunu dile getiren Bıçakcı, "Stratejinin ne demek olduğunu bilen, IT'den anlayan, ikisi arasındaki ilişkiyi kurabilen, bilişim dilini politikacıya tercüme edebilen, bunun üzerine strateji geliştiren ara elemana ihtiyaç var" diye konuştu. Türkiye'de siber güvenliğin ağırlıklı olarak özel sektöre dayandığını belirten Bıçakcı, "Devlet kurumları için bir iyileştirme planı var ancak gerektiği kadar yapılamıyor. Bütün bu koordinasyonlar yapılamadığı için de problemler yaşıyoruz. Son haftalarda gerçekleşen saldırıların etkili olmasının nedeni budur" diye konuştu. 

TERÖR SİBER SALDIRILARI ARTIRDI 
NATO Yeni Güvenlik Tehditleri Bölümü Siber Savunma Direktörü Süleyman Anıl ise, "Türkiye'nin kağıt üzerinde siber güvenlikte temel hedeflerine ulaştığı görülüyor" dedi. Terör örgütü sayısındaki artışın siber saldırılara yansıdığını belirten Anıl, siber savunma konusunda ülkelerin kendilerini iyi yetiştirmesi gerektiğinin de altını çizdi. Anıl, siber saldırıların dışarıdan geldiğini bu nedenle ülkelerin diğer partnerleriyle iyi ilişkileri olması gerektiğini vurguladı.

GÖREVLER
– Hedeflere ulaşmak için kısa ve uzun dönemli planlar oluşturur,
– Yönetim bilişim sistemleri birimlerinde sistemin alt yapısını planlar,
– Sistem için gerekli donanım, yazılım ve personeli belirler ve bunların teminine çalışır,
– PC bilgisayar sistemini ve gerektiğinde Network ağ sistemini kurar,
– Sistemlerin çalışması sırasında karşılaşılan sorunları ve eksiklikleri saptayarak, çözüm yolları bulur,
– Teknolojideki gelişmeleri izleyerek donanım ve yazılımları güncelleştirir,
– İşletmelerin veriminin artırılması konularında bilimsel çalışma yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Bilgisayar donanımı,
– Bilgisayar yazılımları,
– Büro makineleri,
– Büro malzemeleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Yönetim bilişim sistemleri uzmanı olmak isteyenlerin;
– Üst düzeyde matematiksel düşünme ve analiz yeteneğine sahip,
– Bilgisayara ilgi duyan,
– Bir işi planlayabilen,
– Başkalarını etkileyebilen,
– Dikkatli ve sabırlı
kişiler olmaları gerekmektedir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Bu meslekte kişiler genellikle büro ortamında masa başında çalışmaktadırlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Bilginin eskiye oranla daha kapsamlı olması, çağdaş yöntem ve araçlarla işlenmesi zorunluluğundan dolayı günümüzde bu bölüme giderek artan bir gereksinim vardır. Kuruluşlar varlıklarını sürdürüp gelişmek, kendileri ile ilgili bilgileri üretme saklama, planlama ve değiştirme işlemlerini hızlı ve sağlıklı bir şekilde oluşturmak için bu alanda gelecek bilgileri kullanma zorunluluğu duymaktadır. Bu nedenle mezunlar çeşitli işletmeler ve resmi kuruluşların bilgi işlem merkezlerinde sistem geliştirme birimlerinde, proje geliştirme bölümlerinde, yazılım şirketlerinde ve danışmanlık bürolarında görev alabilirler.
Bu meslekteki kişilere gittikçe artan bir talep olmasına karşın, ülkemizde bu mesleğe sahip kişilerin sayısı da oldukça azdır. Bu sahada işgücü açığı olduğu Devlet Planlama Teşkilatı raporunda da belirtilmiştir. Bu nedenle iş bulma olanakları çok yüksektir.
Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü mezunlarının çalıştıkları bazı kuruluşlar; Finansbank, Toprak Bank, Microsoft, IBM Türk, Pfizer İlaçları, Arthur Andersen Danışmanlık, Akril Kimya.vb.

Bilişim Uzmanlığı

MESLEK EĞİTİMİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi aşağıdaki Üniversitelere bağlı Fakültelerin “Yönetim Bilişim Sistemleri” bölümünde verilmektedir.
– Başkent Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi,
– Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu,
– Beykent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,
– Işık Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)