• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 10 °C
 • Adana 13 °C
 • Antalya 11 °C

Bakanlık kitabında 'Kürdistan' kabul edildi

Bakanlık kitabında 'Kürdistan' kabul edildi
Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker döneminde, bitki karantinası denetçileri için bastırılan kitapta, "Kürdistan"a da yer verildiği öğrenildi.

Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker döneminde, bitki karantinası denetçileri için bastırılan bir kitapta, "Kürdistan"a da yer verildiği öğrenildi.Durumun ortaya çıkmasının ardından kitap toplatıldı.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarihi bir skandala imza attı. Eski Bakan ve AKP’nin yeni Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker döneminde bastırılan bir kitapta Asya ülkeleri arasında ‘Kürdistan’ adlı bir ülkenin yer aldığı ortaya çıktı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2014 yılında ‘Bitki Karantinası İnspektör El Kitabı’ adlı bir kitap bastırdı. Ülkeye girişi ve çıkışı yapılan bitki ve bitkisel ürünlerin bitki sağlığı kontrollerinin ülkenin her yerinde aynı yöntemle takibini gerçekleştirmek için bastırılan kitapta tarihi bir skandala imza atıldı. Dönemin Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol’un önsözünün bulunduğu el kitabında, ‘Coğrafi Tanımlar’ başlığı altında dünyadaki bütün ülkeler, ait oldukları kıtaların altında sıralanıyor. Kıtalar da kendi içinde bölgelere ayrılırken, Türkiye’nin de içinde bulundu Asya Kıtası; Orta Asya, Kuzey Asya, Doğu Asya, Güneydoğu Asya, Güney Asya ve Güneybatı Asya diye 6 bölgeye ayrıldı. Bu bölgelerin içinde yer alan ülkelere de ayrıntılı bir şekilde yer verildi.

1(724).jpg

'GÜNEYBATI ASYA ÜLKELERİ: ...KÜRDİSTAN...'

Türkiye, Güneybatı Asya ülkeleri arasında sıralanırken, bu ülkeler arasında "Kürdistan" adlı bir ülkeye yer verilmesi dikkat çekti. Söz konusu kitapta, Güneybatı Asya ülkeleri şöyle sıralanıyor: “Ermenistan, Azerbaycan, Bahreyn, Gürcistan, İran, Irak, İsrail, Yemen, Ürdün, Katar, Kuveyt, Lübnan, Kürdistan, Umman, Filistin, Suudi Arabistan, Suriye, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri”. Kitapta, ‘Kürdistan’a yer verilmesi tepki çekti.

KİTAPLAR TOPLATTIRILDI, 2 KİTABA ULAŞILAMADI

Bakanlık tarafından toplam 6 bin 500 TL'ye bastırılan 600 kitap, konuyla ilgili olan yerlere dağıtıldı. Geçtiğimiz günlerde bu durum, iktidarla kavgalı olan bir gazete tarafından fark edilerek haberleştirildi. Haberin gazetede yayınlanacağı duyumunu alan Bakanlık, hemen harekete geçti. İddialara göre Bakanlık yetkililerinin söz konusu gazetenin genel yayın yönetmeni ile yaptığı görüşmesinin ardından haber yayından çektirildi. Olayın haber olacağının anlaşılması üzerine toplatılan kitaplardan 598’ine ulaşıldı. 2 kitaba ise ulaşılamadı.

2(690).jpg

‘Bitki Karantinası İnspektör El Kitabı’nda dönemin Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol’un önsözüne yer veriliyor.

Önsözde kitabın hazırlanmasındaki amaç şu şekilde ifade ediliyor:

“İthal edilen bitki veya bitkisel ürünlerin tabi olacağı esaslar 5996 sayılı ‘Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’ ve buna bağlı olarak hazırlanan ‘Bitki Karantinası Yönetmeliği’nde belirtilmiş olmakla birlikte, uygulama birliği açısından bu alanda görev yapan inspektörler için detaylı açıklamalara gerek duyulmuş olup, bu nedenle ülkemize girişi ve çıkışı yapılmak istenen bitki ve bitkisel ürünlerin bitki sağlığı kontrollerinin ülkenin her yerinde aynı yöntem takip edilerek gerçekleştirilmesi ve standart hale getirilmesi amacı ile bu inspektör El Kitabı hazırlanmıştır”

 

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)