• BIST 117.110
 • Altın 167,954
 • Dolar 3,9354
 • Euro 4,8467
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 20 °C
 • Adana 22 °C
 • Antalya 18 °C

Barış Günü’ne uygun bir kitap: ‘Savaş Sanatı’

Ender HELVACIOĞLU

Sun Tzu, MÖ 4. yüzyılda yaşadığı ileri sürülen Çinli bir general. Bir kargaşa dönemi olan “Savaşan Devletler Dönemi”nin arifesinde yaşamış ve yazdığı “Savaş Sanatı” adlı kitap bu dönemin sonlanmasında büyük rol oynamış.
 
Sun Tzu’nun son derece başarılı -yenilmez- bir asker olduğu söylenir, hatta hakkında pek çok efsane de mevcut. Fakat “Savaş Sanatı” gibi derin bir eseri “yenilmeyen” bir komutanın yazma olasılığı çok düşük. Ancak yengiler kadar yenilgiler de alan bir askerin elinden çıkabilir böyle bir kitap. Daha doğrusu şöyle söyleyelim: “Yenilmez” olmanın yolu çok sayıda yenilgi tatmaktır. Yenilginin o keskin tadını bileceksin ki yenilmez olasın.
 
Sun Tzu -belli ki birçok acı deneyimden sonra- yenilmezliğin formülünü bulmuş: Savaşmadan yeneceksin! Savaşarak dedem de yener; marifet savaşmadan yenmekte. İşte bunun yolu gösterildiğinde, ortaya çıkan eser sadece bir “savaş” kitabı olmuyor, “savaş sanatı” kitabı oluyor. Yani bir “sanat eseri” oluyor.
 
“Savaş Sanatı” aslında sıcak savaşı aşağılayan bir eser. Şöyle demiş usta: “Mükemmellik her muharebeyi kazanmakta değil düşmanı savaşmadan yenmekte yatar. Savaşın en soylu biçimi stratejiye saldırmaktır.” (Sun Tzu, “Savaş Sanatı”, Say Yayınları, İngilizceden çeviren ve Önsöz: Sinan Köseoğlu, 1. baskı, 2015, s.27)
 
“Stratejiye saldırmak”… Yani, “orduya saldırmak” değil. Orduya saldırdın mı, sonuçta yensen bile sen de ciddi bir kayıp verirsin. Sun Tzu’nun stratejisi, en az kayıpla, mümkünse hiç kayıp vermeden yenmek üzerine kurulu. “Savaş Sanatı”nda bu noktaya döne döne vurgu yapılır; zaten eserin ana fikri de budur. 
 
Aynı stratejiye eski Çin’den kalma konuyla ilgili bütün klasiklerde rastlanır. Kadim savaş ustalarının şöyle bir sıralaması vardır:
 
En üstün konuma yerleştirilen “strategem” yoluyla (yani savaşmadan) yenmektir. “Strategem” sözcüğünün tarihten süzülüp gelen daha derin anlamları var ama Türkçeye “savaş hilesi” olarak çevrilmiş. Sun Tzu da bu noktayı vurgular: “Savaşın temeli hiledir; hile yapan kazanır.” (s.54)
 
Tabii “hile” kavramı Çin’de, bizde ve Batı’da olduğu gibi olumsuz bir anlam taşımaz. Tam tersine “üst düzeyde zekâ ürünü, siyasal ustalık” anlamındadır.
 
İkinci sıraya ise “diplomasi yoluyla yenmek” konur. Bu da bir “savaşmadan yenme” yöntemidir.
 
Üçüncü ve en aşağı konum ise “savaşarak yenmek”tir. Pek matah bir yol değildir, tercih edilmez. Ancak zorunlu kalınırsa uygulanır. Savaşılırken bile daima en az kayıp taktikleri aranır. “Savaş Sanatı”nın önemli bir bölümü buna ayrılmıştır.
 
Hatta düşmanın bile az kayıp vermesi gözetilir. “Düşmana bir kaçış yolu bırak” der Sun Tzu ve ekler: “Köşeye sıkıştıysa üzerine daha fazla gitme”. (s.57) Çünkü bilir ki, çaresiz düşman ölümüne savaşacak ve yenilse bile çok kayıp verdirecektir.
 
***
 
Sun Tzu’nun “Savaş Sanatı”nı, Alman sinolog Harro Von Senger’in “Savaş Hileleri - Strategemler” adlı üç ciltlik eseri (Türkçede Anahtar Kitaplar’dan Mekin Özbalta ve Efkan Canşen’in çevirileriyle çıktı) ve özellikle Lao Tse’nın “Tao Te Ching - Yol ve Erdem Kitabı” (Yol Yayınları, Ömer Tulgan çevirisiyle ve Anahtar Kitaplar’dan Osman Yener çevirisiyle) adlı klasik eseri ile birlikte okumak çok faydalı ve kavratıcı olacaktır.
 
Senger’in eserinde, Sun Tzu’nun aforizmalar biçiminde yazdıklarının hayatın her alanındaki uygulamalarına ilişkin binlerce örnek bulunabilir. Strategemler Çin kültürünün derinliklerinden süzülüp gelen hem savaş hem yönetme hem de yaşam ilkeleri. 36 formülasyon olarak derlenmişler. İzlerine “Savaş Sanatı”nda da bol bol rastlanır.
 
“Tao Te Ching” ise Taoculuğun temel eserlerinden biri. Büyük Usta Lao Tse, olasılıkla Sun Tzu’dan bir veya iki yüzyıl önce yaşamış. Yazdığı kitabı okuduğunuz zaman Sun Tzu’nun esin kaynağı anlaşılabilir. Örneğin şöyle yazar Lao Tse:

“uğursuz araçtır silah
yakışmaz eline kutlu kişinin
ancak başka çare yoksa kullanır onu
huzur ve barıştır en yüce ona
zafer kazanınca sevinmez
kim sevinirse buna
cinayetine sevinir demektir
cinayetine sevinen kimse
hedefe erişemez yer yüzünde”

(Yol Yayınları, Ömer Tulgan çevirisi, s.49)
 
“Usta olan savaşta sonuç alınca durur” (s.48) diyen Lao Tse, şu müthiş öneriyi yapar muzaffer olanlara:
“savaşta zafer kazanan taraf ölü evi gibi davranmalıdır” (s.49)
 
***
 
Peki, neden sıcak muharebeden bu kadar kaçınıyorlar bu büyük savaş ustaları? Çok mu barışçılar? Hayır, her toplum gibi Çin’in de geçmişi savaşlarla dolu. Zaten başka türlü yazılamaz ki böyle damıtılmış eserler. Çok mu pısırıklar, korkaklar? Hele bir bulaş! Bütün birikimini üzerinde uygular ve sana yenilmeyi öğretir.
 
Ancak güçlü olanın ve o gücü kontrol etme yeteneğine sahip olanın uygulayabileceği bir stratejidir Sun Tzu’nunki. Bir “uygar stratejisi”dir. Sadece “yıkıcı” olanın değil, “kurucu” ve “koruyucu” da olanın stratejisi…
 
Aynı bölgede yerleşik, yüzlerce yıl süren üstün bir uygarlık kuran Çin feodal hanedanlarının generalleri sadece savaşmayı bilmekle yetinemezler. Uygarlığı ve düzenin sürekliliğini korumakla da yükümlüdürler. Barbar savaşçılardan farkları budur.
 
Çin içlerine sürekli akınlar düzenleyen Orta Asya kavimlerinin şeflerinin bugüne dek gelen kahramanlık söylencelerinden, birer “savaşarak yenme” üstadı oldukları anlaşılıyor. Ama Sun Tzu gibi “savaşmadan yenme” üstatları da ancak uygar Çin’den çıkabilirdi.
 
***
 
Bu bir “Barış Günü” yazısı ama, şunu da bilelim: Biz Sun Tzu’ları yenmek zorundayız. Barbarlar zaman zaman yenmişler. Ama yendikleri an Sun Tzu’laşmışlar (uygarlaşmışlar). Biz Sun Tzu’ları, Sun Tzu’laşmadan yenmek zorundayız.
 
Uygarlığı barbarlaşmadan yenmeyi becerebiliriz, daha önce yaptık.
 
Peki, uygarlığı uygarlaşmadan yenmek?
 
Soruyu böyle formüle etmek zorundayız, çünkü günümüz uygarlığı barbarlık üretiyor artık.
 
Ya uygarlık, ya sosyalizm! İnsanlığın önündeki çözüm bekleyen asıl çelişki bu olsa gerek.

unnamed-048.jpg

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)