• BIST 101.892
 • Altın 189,295
 • Dolar 4,6043
 • Euro 5,3842
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 24 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 25 °C

Barış ve demokratikleşme sürecinde son durum-Gandi yönetimi

Torun Ahmet TÜRKMEN

Bugün, Kürt sorunu olarak tartışılan süreç, artık bir bütün olarak Türkiye’nin demokratikleşmesi ve özgürleşmesi  talepleri  boyutuna ulaşmış bulunuyor. Bu durum, eşit haklı yurttaş olarak, birlikte yaşama iradesi ile birlikte ortaya çıkıyor.
  Sosyal uyanışın, ekonomik uyanışın önüne geçtiği görülüyor. Demokratik çevrelerde, özgür ve demokratik bir ülke hedefi  ile ilgili güçlü bir irade ortaya çıkıyor. Bunları umut verici gelişmeler olarak görüyorum.
Medyada,  televizyonlardaki  tartışmaların muhtevasına baktığımızda, sağı ile, solu ile, muhafazakar’ı ile, bir gerçek net bir şekilde ortaya çıkıyor. Değişim isteği farklı şekillerde de olsa kendisini  ülke gündeminin başına koyuyor.
   Artık mevcut haliyle, yasal mevzuatın insanların taleplerini karşılamadığı, yaşanan bir dizi sorunun bu durumdan kaynaklandığı geniş halk kitlelerince,  el yordamıyla da olsa görüldüğü hissediliyor . Burada, toplumda ciddi bir bilinç sıçramasının olduğundan bahsedebiliriz.
  Uzunca bir süredir tartışılan barış sürecinin, özgürlükçü ve eşitlikçi bir demokrasiye evrilebilmesi  için kurumlaşmanın zorunlu olduğu görülüyor.  Barışın ve demokrasinin biri birini tamamlayan, aynı zamanda biri birini koşullayan faktörler olduğunun bilinmesi gerekiyor. Çünkü,  biri olmadan diğerinin yaşama şansının olmadığını deneyimlerle biliyoruz. Dünyada ve ülkemizde bunun birçok örneğinin yaşandığı acı deneylerle biliniyor. Unutulmamalıdır ki, asıl olan  yasal dönüşümlerdir. Toplumsal bilincin değişmesidir.
  Önümüzde, olumlu ve olumsuz yönleriyle,  Avrupa’da yaşanan demokrasi örneği duruyor. Türküyle, Kürdü’yle,  Arabıyla, Çerkez’iyle, Alevi’siyle, Sünni’siyle,  eşit haklı yurttaş olmak çok mu zor. Yüzlerce yıldır kardeşçe paylaştığımız bu topraklarda,  bizi ayıran nedir ki?
  Sadece egemen güçlerin ihtiraslarını aşmanın yolunu birlikte bulmamız gerekiyor. AKP Hükümeti’nin, hegemonyacı,  otoriter siyaset anlayışının,  topluma yaymaya çalıştığı nefret dilinin yerine,  barış dilinin, karşılıklı anlayış ve hoşgörü dilinin egemen kılınması gerekiyor.
   Polis devletine doğru hızlı bir gidişat var. Yeni yasalarla bunun zemini güçlendirilmeye çalışılıyor. Devlet içindeki kimi odaklar bunun için gece gündüz çalışıyor. Bu noktada büyük bir tehlike oluşuyor. Bu önemsenmelidir. Şiddeti,  Devlet ve toplum yaşamından kaldırmamız gerekiyor. Toplumsal  yaşamı zehirleyen en önemli faktörlerden birinin şiddet olduğunu, şiddetin, şiddeti doğurduğunu unutmamalıyız. Yakın dönemde acı deneylerle yaşadığımız, karanlık odakların yeniden ortaya koymaya çalıştığı faili meçhul cinayetler yeniden hortlatılmaya çalışılıyor. Bu karanlık senaryolara  hep birlikte karşı koymalıyız.
  Haksızlığın, eşitsizliğin, adaletsizliğin olduğu her yerde demokratik tepkimizi ortaya koymak temel yöntemimiz olabilir, olmalıdır da. Hukuksuzluğun olduğu her yer, mücadele alanıdır. Gezi direnişinin deneyimi önümüzü aydınlatıyor. Hükümetin gerici, faşizan uygulamaları karşısında, günden güne artan meşruiyet zemininde, ardıcıl ve kararlı olmak önem taşıyor.  Olası, artabilecek şiddet karşısında, şiddet’e şiddetle karşılık vermeden, “ sivil itaatsizlik”, “pasif direniş” yöntemleri ortaya konabilir. Dünyada “GANDİ” yöntemi olarak da bilinen bu yöntemin etkili olabileceğini, mücadelenin, toplumda karşılık bulacağını düşünüyorum. 

*Yazı 27- 10- 2014 tarihinde Egemen gazetesinde yayınlanmıştır

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Yazarın Diğer Yazıları
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)