• BIST 116.603
 • Altın 172,599
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 11 °C
 • Adana 15 °C
 • Antalya 17 °C

Baykal'dan Meclis açılışında sert konuşma

25. Dönem'de olduğu gibi, 26. Dönem'de de en yaşlı üye sıfatıyla 77 yaşındaki CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Geçici Meclis Başkanı oldu. Baykal, açılış konuşmasında sert bir konuşma yaptı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 26. dönemi 'en yaşlı üye' sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal başkanlığında başladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 26. dönemi bugün saat 15.00'de yemin töreniyle başladı. Meclis'te birleşimi 'en yaşlı üye' sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal yönetiyor.

Milletvekillerinin yemin etme törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu üyeleri, Yüksek Yargı temsilcileri ve yabancı misyon şefleri ile eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve milletvekillerinin aileleri katıldı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş dışında grubu bulunan diğer siyasi partilerin genel başkanları Meclis'te hazır bulundu.

Yemin töreni öncesi İstiklal Marşı okundu. Ardından ise Geçici Meclis Başkanı Deniz Baykal, bir konuşma yaptı. 1 Kasım seçimlerinde tek başına bir partinin iktidar olmasının uzlaşı arayışının sona erdiği anlamına gelmeyeceğini belirten Baykal, bölgede tarihsel bir kırılmanın olduğu bir dönemde görev yapılacağını hatırlattı.

Baykal'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Sayın milletvekilleri

1 kasım 2015'te seçilen milletvekilleri olarak bir aradayız. 5 ayda iki kez seçilen milletvekilleri olarak tekrar toplanıyorız. Tarihi ve şerefli bu çatı altında, geçici başkanınız olarak selamlıyorum.

7 Haziran'dan sonra bir hükümet kurulabilmesi için uzlaşma sağlanması zorunluluğu vardır. 1 Kasım seçimlerinin ardından uzlaşma zorunluluğu kalmamış gözüküyor. Bu bir yanılgı yaratmasın. 

Demokrasi özünde iktidar ile muhalefetin diyalog ve uzlaşmasına dayanır. Hem parlamentoda hem yargıda hesap verebilecek hükümetlerin varlığını gerektirir. Bu varlığın güvencesi TBMM'dir. 

Tarihsel bir kırılmanın yaşandığı bir bölgede görev yapacağız. Yeni güç merkezlerinin şekillenmekte olduğuna tanık oluyoruz. Ortadoğu'nun haritası kanlı bir süreçle yeniden çiziliyor. Mazlum milletimizin büyük fedakarlıklarla gerçekleştirdiği Kurtuluş Savaşı'nın üyeleri olarak bu acıyı izliyoruz. 

2 milyon 200 bin mülteciye kollarını açmış olarak bu konuda en büyük fedakarlığı yapmış durumdayız. Ortadoğu'daki yangının Türkiye'ye sıçramasına engel olmak zorundayız.

Ne kadar onur vericidir ki TBMM 1 Mart 2003'te tezkereyi redderek şerefli bir karar almıştır. Bu kararı alanlar bu Ortadoğu cehennemini 12 yıl önce öngörerek karşı çıkmıştır. Bugün TBMM'nin yine kendisine yakışanı yapacağına inanıyorum.

Dinci ya da ırkçı terör karşısında en sağlam güvence Cumhuriyetimizin temel felsefesidir. Bu en şerefli mirastır. Bu mirasın temelinde din, inanç, mezhep, ırk ayrımı yapmadan eşit vatandaş saymaktadır. Bizim devletimiz bir siyasi bilinç devletidir. Birlikte inşa ettiğimiz, içinde olmayı seçtiğimiz bir devlettir. 

TBMM'nin temelinde yatan bu anlayış ulusal birliğimizin güvencesidir. Din, mezhep ve etnik kimlik savaşları Cumhuriyetimizin temelini oluşturan bu temelin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Hepimiz aynı siyasi birliğin paydaşıyız. İşte o halka Türk milleti denilmektedir.

Laikliği dinsizlik olarak sunmanın nelere yol açmakta olduğunu görüyoruz. Devleti cemaatleştirmenin sakıncalarını görenlerin, mezhep ve din dayatmalarının ne sonuçlar doğurcaklarını gördüğünü savunuyoruz.

Başta bu Meclisi kuran ve yöneten Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aramızdan ayrılanları selamlıyorum. Bütün vatan evlatlarını saygıyla selamlıyorum. Teröre kurban giden bütün insanları selamlıyorum. Cumhuriyetimizle insanları birleştirip, bütünleştirmeyi başarırsak, siyasetimizin temelinde hukuku, bağımsız ve tarafsız yargıyı yerleştirebilirsek en saygın ülkelerden biri olacağız. "

CHP'NİN SAYGI DURUŞU İSTEĞİNİ KABUL ETMEDİ

Konuşmasının ardından Baykal, milletvekilliği yeminini etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Paris, Suruç ve Ankara başta olmak üzere terör eylemlerinde ölenler için bir dakikalık saygı duruşu yapılmasını istedi. Ancak Baykal, Meclis'in henüz tam anlamıyla göreve başlamadığını belirterek teklifi kabul etmedi.

Daha sonra milletvekilleri kürsüye çıkarak tek tek ant içip görevlerine resmen başlıyor.

Leyla Zana yemine Kürtçe başladı!

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, yemin törenine Kürtçe sözlerle başladı. Zana yemine "Biji Aşiti" dedi. Zana ardından yeminini tamamladı. Zana, metnin sonunda "Büyük Türk milleti" yerine "Büyük Türkiye milleti" ifadesini kullandı.

Ancak Meclis Başkanı Deniz Baykal yemin metninin aynen okunmadığını söyleyerek itiraz etti. Baykal Zana'yı kürsüye geri çağırdı ancak Zana bu çağrıya uymayarak yemini tekrar etmedi. 

MHP'NİN YERİNE HDP OTURDU

TBMM'de 26. Dönem bugün milletvekillerinin yemin etmesiyle başladı. Yeni yasama dönemine ise Genel Kurul'daki oturma düzeni damgasını vurdu. MHP'nin daha önce oturduğu yerde HDP'li vekiller yer aldı.

BAYKAL'DAN DAVUTOĞLU'NA: BURADA DA MECLİS KURULUYOR

Baykal'a "Başbakan Davutoğlu yemin edip Külliye'ye çıkacağını söylüyorlar ama böyle bir talep geldi mi, ilk yemini Başbakan mı yapacak?" sorusu yöneltildi. Baykal, şöyle konuştu: "Bu konuda Anayasa, İçtüzük çok net bir düzenleme yaptı. Mazereti olan milletvekilleri mazeretlerini başkana bildirirler. O çerçevede gereken yapılır. Meclis yemin töreni, benim ilk yemini yapmamla başlayacaktır. Daha sonra engelli milletvekili arkadaşlarımızı öncelikle alacağız, bu Meclis teamülüdür. Oradan sonra talebi olanlar bildirirler. Ama genellikle acelesi olan milletvekilleri Ankara'da Atatürk'ün adının okunmasına kadar sabrederler. Ve ondan sonra taleplerini yaparlar. Meclis Başkanlığı da elbette gereğini yerine getirir. Devlet işlerini aksatmamak için."

Bir gazetecinin "Size talep gelirse bu şekilde mi uygulayacaksınız, Ankara'dan sonra mı vereceksiniz." sorusu üzerine ise "Tabi. Daha önce yemin etme arzusunu ifade ederse onu da değerlendiririm. Bana öyle bir arzu henüz yansımadı. Yansırsa bir anlarız, dinleriz hangi acele iş." diye konuştu.

Davutoğlu'nun hükümeti kurma görevini almak için böyle bir talepte bulunacağının söylenmesi üzerine ise Baykal, "Burada da Meclis kuruluyor şimdi, Meclis faaliyete geçiyor. Meclis'e saygı göstermek herkesin, hepimizin öncelikli görevi olmalıdır. İşler öyle başlar. Doğru yola çıkalım. Önce Meclis. Meclisimiz harekete geçirmek üzereyiz bunu yapalım." ifadelerini kullandı.

VEKİLLERİNİN ODALARINA İLGİNÇ NOT

TBMM'de milletvekillerinin odalarına, "Yemîn etmezsin ettirme Türküm Doğruyum ile başla" şeklinde bir yazı bırakıldı.

GENEL KURUL ÖZEL EĞİTİMLİ KÖPEKLERLE ARANDI

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 26. dönemi bugün saat 15.00'da yemin töreniyle başlıyor. Meclis'i 'en yaşlı üye' sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal açacak. Milletvekilleri kürsüye çıkarak tek tek ant içecek ve görevlerine resmen başlayacak. Geçici hükümetin görevi sona erecek.

Yemin töreni öncesi ise Meclis'te tüm hazırlıklar tamamlandı. Milletvekilleri yemin töreni öncesinde TBMM Genel Kurulu, polis tarafından özel eğitimli köpek ile arandı. TBMM kampüsü genelinde güvenlik en üst seviyeye çıkartıldı. Özel eğitimli polis köpeği de Genel Kurul'da tüm sıraları aradı.

TBMM Genel Kurulu'nda siyasi parti gruplarının oturma düzeni de değişti. TBMM'de AK Parti'nin 317, CHP'nin 134, MHP'nin 40, HDP'nin ise 59 milletvekili var. Bu sebeple sol başta yine AK Parti, onun yanında CHP milletvekilleri oturacak. Fakat HDP ve MHP milletvekilleri yer değiştirecek. HDP Meclis'te en çok milletvekiline sahip üçüncü parti olduğu için, milletvekilleri daha önce MHP'ye ait olan koltuklarda oturacak. En sağda ise MHP grubu yer alacak.

MECLİS BAŞKANLIĞI İÇİN ADAYLIK BAŞLIYOR

Yemin töreninden sonra ilk Meclis başkanı seçilecek. Adaylık için 17 -21 Kasım tarihleri arasında yapılacak başvurulardan sonra 22-23 Kasım'da seçim yapılacak. İlk iki turda 367 milletvekilinin oyunu alan aday Meclis Başkanı seçilecek. İki turda kimse seçilemezse üçüncü turda 276 oy alan aday Meclis Başkanı olacak.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)