• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 17 °C
 • Adana 26 °C
 • Antalya 24 °C

Beyoğlu tamam da Cihangir Cumhuriyeti nasıl fethedilir?

Hayri CEM

Taksim, İstiklal Caddesi... Çocukluğumda korkarak, gençliğimde ise korktuğum yılların intikamını alarak dolaştığım cadde ve ara sokaklar…

Uzun süredir şehre uzak yaşayınca, merkezin kalabalığından daha fazla rahatsız olmaya başladım. İhtiyaç olmadıkça merkezi yerlere gitmemeye özen gösteriyorum. İstiklal Caddesine de çıkmayalı çok uzun zaman oldu; Cuma akşamüstü, Tünel’deki randevuma Taksim’den yürüyerek gitmek, aynı zamanda da anılarımı yâd etmek istedim.

Taksim’den İstiklal Caddesine girer girmez, kendimi farklı bir ülkenin metropolüne gelmiş gibi hissettim. Üstelik bu metropol bir Ortadoğu ülkesine aitti. Çocukluğumun, gençliğimin geçtiği cadde bu olamazdı!

Geçmişte yaşadığım Beyoğlu çok ‘sıradan’ bir yer değildi. Sinemaları, tiyatroları, kitapçıları, meyhaneleri ile İstiklal Caddesi ne kadar üst kültürün bir vitriniyse, caddeyi diklemesine kesen ara ve arka sokaklar tam bir viraneydi. Üst ve alt sosyo-ekonomik statülerin bu kadar bir birine yakın, bu kadar iç içe olup da, bir birini rahatsız etmeden yaşadığı başka bir mekan olduğunu zannetmiyorum. Sınırları sanal olarak çizilmiş olan bu semtte sanki sınır boyu gümrükler vardı; ara sokaklardakiler İstiklal Caddesine, caddedekiler ise ara sokaklara çok fazla girmezlerdi.

Caddedeki değişim, araç trafiğine kapandıktan sonra başladı. Yaya trafiğinin artması alış verişin artması demekti. Alış verişin artması ise ünlü giyim markalarının dikkatinin bu caddeye çevrilmesine neden oldu. Beymen ile başlayan caddeye akın sonrasında kiralar yükselmeye başladı. Esnafın büyük bir kısmı yükselen kiraları ödeyemez oldu. Önce birahaneler ve meyhaneler terk etti caddeyi.

Neyse ki fazla uzağa gitmediler, arka sokaklara doğru kaçtılar. Arka sokakların pavyonları ve batakhaneleri ise, caddeden kaçıp, bu sokakları işgal eden yeni esnafa dayanamayıp, semti terk etmeye başladılar.

Sonraki yıllarda, öğrencilerin ve entelektüellerin ilgisinin artması üzerine arka sokaklar büyük ölçüde ‘temizlendi’ ve korkmadan yaşanabilir yerler haline geldi.

Caddeye tekrar dönelim; birahane ve meyhanelerden sonra çiçekçi, ayakkabıcı, terzi gibi küçük esnaf ile meşhur Bonmarşe oyuncakçısı da caddeyi terk etti; kimi iflasa sürüklendi, kimi ise başka semtlere taşındı. İstilacı büyük giyim markalarının Caddedeki saltanatı da çok uzun sürmedi. Alış veriş merkezlerinin kurulması ile İstiklal gibi pek çok cadde cazibe merkezi olmaktan çıktı. Bu yeni alış veriş merkezleri, tüketiciler satın alma alışkanlıklarını değiştirince, sadece İstiklal Caddesi değil, Osmanbey, Pangaltı, Eminönü gibi pek çok cadde esnafı kepenk kapatmak zorunda kaldı.

Bu yıllar öğrencilerin, entelektüellerin bölgeye ilgisinin artarak sürdüğü dönemdi. Kültür hayatı henüz caddede ve çevresinde bitmemişti. Ara ve arka sokaklarda, kızlı erkekli gidilebilen kafeler, birahaneler, nargile dükkanları vs. bu kesim için yeni çekim merkezleri olmuştu.

Ancak Cadde’de durum farklıdır. Artan kiralar karşısında çaresiz kalan kitapçılar, sinemalar ve tiyatrolar da fazla direnemez ve teker teker kapanır.

Bu dönem aynı zamanda AKP iktidarının yükselişe geçtiği dönemdir. Türban takarak sokakta vakit geçirme özgürlüğünü elde ettiğini sanan kızlar ve ‘entelektüel İslamcılar’ Beyaz Türklere kendileri kabul ettirme kompleksine girmişlerdi. Çözüm olarak Beyaz Türklerin sembolü olan Bağdat Caddesi, Nişantaşı ve İstiklal Caddesi gibi mekanlara hücum ederler.

Beyoğlu profilindeki bu değişim, bir anda bölgeyi kebapçı ve dönerci cenneti haline getirdi. Ağaca ve yeşile tahammülü olmayan AKP belediyesinin kesip yok ettiği ıhlamur ağaçlarının mis gibi kokusunun yerini et kokusu almıştı artık. Bu koku, ülke turizminin ana gelir kaynağı olmaya aday Arap turistlerin de burnuna gitmiş olmalı ki, eskiden Tarabya ve Sarıyer’de mekan tutmaktayken, yönlerini Beyoğlu’na çevirmişlerdi.

Arap turistlerin bölgeye ilgisi, esnaf bileşenini de tamamen değiştirmişti. Bölge tamamen yeni efendilerine göre dizayn edilmiş. Öncelik, Arap turistleri ziyadesiyle mutlu eden etçilere ve tatlıcılara geçmişti. Eskinin küçük ve orta boyutlu lokantalarının yerini devasa boyutta lokantalar almış. Yeni açılan tatlıcı dükkanlarının yanında, tarihi Hacı Bekir Lokumcusu mahalle bakkalı gibi kalmış. Değişim öyle bir boyuta taşınmış ki, bölgedeki Türkiyeli dilencilerin bile yerine Arap dilenciler gelmiş!

Eskiden, Cadde esnafının tercihi İngilizce, Almanca, İspanyolca gibi dilleri konuşabilen elemanlardı. Dükkânların vitrinlerinde bu lisanların konuşulduğunu belirten levhalar bulunurdu. Şimdi Arapça bilen elemanlar kıymete binmiş. Bu elemanların bir kısmı dükkân içinde görev yaparken bir kısmı da dükkânların dışında, caddede Arapça bağırıp, çağırarak müşteri çekmeye çalışıyor. Bununla da yetinmeyip, insanları kolundan tutup, dükkânlarına girmeye zorulorlar. Bu daveti yapanlara Arap olmadığınızı söylediğinizde ise size küçümseyerek bakıyor, hatta ‘neden daha önce söylemeyip, benim vaktimi çaldın’ diye içten içe hayıflanıyorlar.

Beyoğlu esnafının dalkavukluğu paralı Arap turistleri fazlasıyla şımartmış. Kendi evlerinde bile olamayacak kadar rahat davranıyorlar. Kimse kendilerini uyarmadığı için, elindeki çöpü yerlere atamayı kendilerinde hak olarak görmeye başlamışlar. Caddede yürürken yanından geçene çarpmaları, omuza atmaları artık çok sıradan bir olay olarak kabul ediliyor. Neredeyse omuzu yiyenin özür dilemesi beklenir olmuş. Bu şımarık Arap turistle tamamen, “Para konuşur” anlayışıyla yaklaşılıyor. Bunun en önemli sebebi de esnafın dalkavukluğa varan ‘hoş görüsü’ dür.

* * *

Beyoğlu böyle bir istila yaşarken, hemen yanı başında, bir kurtarılmış bölge var; Cihangir sanki emperyalizmin en güçlü kalesi ABD’nin yanı başında direnen Küba gibi ayakta duruyor. ‘Cihangir Cumhuriyeti’ olarak adlandırılan bu bölge, kültür, sanat, edebiyat merkeziymiş gibi lanse edilir. Oysa semtin sakinleri sadece kültür, sanat ve edebiyattan, özellikle de sinema ve TV’den iyi para kazanan kesimdir. Entelektüel faaliyetlerden para kazanamayanların bu semtte işi olamaz. Belki arada sırada çay içmeye, kendilerini göstermeye gelebilirler.

Bu Cihangir Cumhuriyeti, iktidarın özellikle de devletin tepesindekileri çok rahatsız ediyor. Önce, türbanlı bacılarını, sakallı gençlerini bu semte göndererek dejenere edebileceklerini zannettiler. Ama tersi oldu; türbanlı bacılar, sakallı gençler asimile olarak Beyaz Türkleştiler.

Semte gıcık kapan devlet erkanı çareyi sertlikte aramaya başladı. Her fırsatta TOMA’ları yollayıp, semti gaz ile dezenfekte etmeyi denediler. Halbuki bu kadar kendilerini üzmeye gerek yok, çözüm çok basit. Cihangir Cumhuriyetinin nasıl fethedileceğini anlatarak devletime, milletime hayırlı bir iş yapayım:

Arap ülkelerinde Türk TV dizileri pek revaçta. Bu dizlerde oynayanlar da Cihangir’de yaşadığına göre Arabistan’dan Cihangir’e dizi artistleri ile tanışma turları düzenleyerek  işe başlanabilir. Aşk-ı Memnu’nun çekildiği Sarıyer’deki konağı görmek için az Arap turist gelmemişti, Cihangir için daha da çok gelir.

İlk iş olarak Beyoğlu Belediyesi semtin bazı parklarına TV dizilerinin ismini verip, oyuncularının heykellerini dikmesi gerekir. Tur esnasında bu park ve heykellerin ziyaretinden sonra, ev adresleri tespit edilmiş olan ünlülerin kapısında geçilip, rehber tarafından evler tanıtılabilir. Öğlen yemeği için semtte oturan ama yakın zamanda iş bulamamış ünlülerle semtin önemli mekânlarında sohbet edilip, yemek yenilir.

Ev sahipliği yapan restaurantlar zengin Arap turistlere hesabı bir güzel yükselterek ödetirler. Arap turistlerin bu ziyaretlerinden iyi para kaldırmaya başlayan mekanlar, gelen yoğun talebi reddedemez ve mönülerini Arap turistlerin damak zevkine göre yeniden düzenlerler. Tabii bu arada Arapça bilen Urfalı, Hataylı gençleri de garson olarak işe alırlar. Tabelalar değişmeye başlar; Bizans kebapçısı, Leyla Baklavacısı, Thessaloniki tatlıcısı, Çınaraltı nargilecisi vs.

Esnaftaki bu değişim emlakçıların da dikkatini çeker. Önce evler kısa dönem için, çok iyi paralara Araplara kiralanır. Bu kira rakamları duyulunca ev sahipleri mevcut kiracılarını evden çıkarmaya başlar ve bu yeni paralı taliplere kiraya verirler. Çok değil, iki yıl içinde Cihangir’deki evlerin yüzde 70’i Arap turistler tarafından kiralanır. Ünlülerin bu semtten taşınıp gitmesi de onların şevkini kırmaz. Zira semt Taksim’e, Karaköy’e, Dolmabahçe’ye, Beşiktaş’a yürüme mesafesinde, Sultanahmet, Kapalı Çarşı, Beyazıt gibi semtlere ise metro ile beş dakikalık mesafededir.

Bu planım uygulandığı takdirde, Cihangir Cumhuriyeti maksimum üç yıl içerisinde, son derece demokratik ve barışçıl bir şekilde fethedilebilir. Devlet büyüklerimize duyurulur!

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.