• BIST 93.389
 • Altın 194,340
 • Dolar 4,7156
 • Euro 5,4730
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 27 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 27 °C

Bilal'in ortağına 200 milyonluk kıyak!

Bilal Erdoğan'ın BMZ şirketiyle inşaat sektöründe ortaklık yapan Mehmet Gür'ün satın aldığı arsada 200 milyon liralık rant yaratıldığı ortaya çıktı. Gür'ün adı, Bilal Erdoğan’a ait olduğu ileri sürülen ses kayıtlarında da 'ortağımız' ifadesiyle geçiyordu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın BMZ şirketiyle inşaat sektöründe ortaklık yapan Mehmet Gür’ün satın aldığı arsada 200 milyon TL’lik rant yaratıldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre AKP’li Pendik Belediyesi, 17 Aralık yolsuzluk dosyasında çok tartışılan "sıfırlama" tapesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın "ortağımız" dediği işadamı Mehmet Gür’ün şirketine büyük kıyak geçti. AKP’li belediye aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın BMZ şirketiyle inşaat sektöründe ortaklık yapan Mehmet Gür’ün Sabiha Gökçen’in hemen yanında satın aldığı değerli arazi için "bodrum katı emsal dışı" bıraktı. Sabiha Gökçen’e komşu 32 bin metrekarelik arsa için bölgedeki metrekare fiyatları baz alındığında 200 milyon TL’lik rant yaratılmış oldu.

RANTIN ÖYKÜSÜ

Pendik’te Sabiha Gökçen Havalimanı’nın karşısında yer alan 31 bin 900 metrekarelik “idari tesis alanı” 2006 yılında Pendik Belediyesi tarafından borçlarına karşılık Maliye’ye devredildi. Maliye tarafından satışa çıkartılan arsayı aynı yıl ilk olarak Mehmet Ali Baldaner satın aldı. Bu sırada AKP’li Pendik Belediyesi burayı ticaret alanına çevirdi. CHP’li Meclis üyeleri dava açtı. Planlar iptal oldu. Pendik Belediyesi aynı arsayla ilgili değişikleri yeniden kabul etti. Tekrar dava açıldı.

Süreç devam ederken bu sırada arazi 3. kez el değiştirdi. Ancak bu kez alan tanıdık bir isimdi. Değerli arazi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın şirketi BMZ ile ortaklık kuran, 17-25 Aralık yolsuzluk dosyasında “sıfırlama tapesinde” ismi geçen İşadamı Mehmet Gür tarafından satın alındı. Gür’ün arsayı satın almasının ardından AKP’li Pendik Belediyesi geçtiğimiz aralık ayında bu arsa için çok önemli bir kıyak daha geçti.

Arsayı satın alan ÖZASR şirketi, Pendik Belediyesi’nden imar planlarına plan notu ekleyerek 2 bodrum katını emsal dışı bırakmasını talep etti. Belediye Meclisi’ne gelen isteğe CHP’li Meclis üyeleri karşı çıktı. Muhalefet şerhinin üzerine "1 bodrum kat emsal dışı" bırakıldı. Böylece ortalama 20 bin metrekarelik ticaret alanı emsal dışı kalmış oldu. Böylece Sabiha Gökçen’in tam karşısında yer alan değerli araziden 200 milyon liralık rant elde edildi.

GÖRÜŞLERDE BİLE İTİRAZ VAR

AKP’li Pendik Belediyesi’nin Planlama Müdürlüğü talebe ilişkin verdiği görüşte, “Bodrum katların emsal harici tutulup ticaret alanı olarak kullanılmasına yönelik bir plan kararı üretilmesini yürürlükteki mevzuata aykırılık teşkil ettiği” ifadesini bile kullandı.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ONAY VERDİ

İstanbul Büşükşehir Belediyesi (İBB) Yeşil Alan ve Tesisler Müdürlüğü de "imar planlarında ticaret alanının kaldırılması şartıyla" olumlu görüş bildirdi. Trafiğin yoğun olduğu arazi için İBB Ulaşım Müdürlüğü’nün görüşü dahi alınmadı.

Pendik Belediye Meclisi’nin CHP’li Meclis üyeleri plan tadilatının bu şekilde geçmesine karşı çıktı ve mecliste sert eleştirilerde bulundu. CHP’li Meclis üyeleri son imar planlarına eklenen plan notuna ve plan notunu uygulayan bu arsaya inşaat ruhsatı verecek belediye yetkililerine dava açacaklarını açıkladı.

BİLAL'İN ORTAĞI MEHMET GÜR KİMDİR?

Mehmet Gür, Ortadoğu Proje Geliştirme Anonim Şirketi’nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın ortak olduğu BMZ şirketiyle ortak inşaat projeleri üretiyor. Bilal Erdoğan’ın amcası Mustafa Erdoğan ile Mehmet Gür ortak.

Ortadoğu Proje Geliştirme Anonim Şirketi’nde Bilal Erdoğan’ın imam hatip lisesinden sınıf arkadaşı Aykut Emrah Polat ve Barış Aksüs’ün de hissesi bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızkardeşi Vesile Erdoğan’ın eşi Ziya İlgen de yönetim kurulu üyesi.

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında Bilal Erdoğan’a ait olduğu ileri sürülen ses kayıtlarında da Gür’ün ismi "ortağımız" ifadesiyle geçiyordu.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)