• BIST 102.258
 • Altın 190,134
 • Dolar 4,5836
 • Euro 5,3954
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 26 °C
 • Adana 24 °C
 • Antalya 24 °C

Binali Yıldırım'ın 'millet kız bakmaya gidiyor' dediği acil servislerde, günde 10 şiddet vakası yaşanıyor

Binali Yıldırım'ın 'millet kız bakmaya gidiyor' dediği acil servislerde, günde 10 şiddet vakası yaşanıyor
Başbakan Binali Yıldırım'ın sağlıkta gelinen noktayı anlatırken "vatandaş artık kız bakmaya gidiyor' diye övündüğü acil servislerle ilgili veriler Türkiye'deki sağlık sisteminin çarpıklığını sergiliyor.

Dünyada bir yılda nüfusundan fazla sayıda yurttaşın Acil Servislere başvurduğu tek ülke Türkiye. Acil Servislerde her gün yaklaşık 10 şiddet vakası yaşanıyor.

Başbakan Binali Yıldırım partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada sağlıkta gelinen noktayı anlatırken artık Acil Servislere vatandaşların "kız bakmak" için geldiğini söyledi. 
Yıldırım şu ifadeleri kullandı: "Artık hastaneler o kadar şirin hale geldi ki, vatandaşlar oğullarını, kızlarını evlendirmek için acil servislere gidiyorlar, oralara yuvalar kurmak için ziyaretler yapıyorlar. Acil servisler artık sadece sağlık hizmeti vermiyor, yuva kurmak için de hizmet veriyor. İşte geldiğimiz nokta bu" diye konuştu.
Yıldırım'ın çok şirin diye övdüğü hastanelere ilişkin şu rakamlar sağlıktaki durumun Başbakan'ın anlattığı gibi olmadığını gözler önüne seriyor:

ACİL SERVİSLERDE 100 MİLYON KİŞİ!

Türkiye'de Acil Servislere yılda 100 milyon kişi başvuruyor. Bu rakam bir dünya rekoru. Dünyada bir yılda nüfusundan fazla sayıda yurttaşın Acil Servislere başvurduğu tek ülke Türkiye. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Sağlık Tesisleri Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı, Sağlıkta Verimlilik Dergisinin Kasım 2014 tarihli sayısında bu çarpık rakamın nedenlerini şöyle sıralıyor: 
“a) Basamak sağlık hizmetlerinin yetersizliği sebebiyle hastaların acil servisi tercih etmesi,
b) Hastane iç ve dışından acil servislere uygunsuz olarak yönlendirilen, diğer birimlerde sonuçlandırılması gereken hastaların acil servisler üzerinde yarattığı ek yük,
c) İç sevkler- polikliniklerden tedavi, yatış ve basit işlemler için acil servislere yönlendirilen hastalar,
d) Kronik hasta bakım olanaklarının yokluğu sebebiyle bu hastaların acil servisler dışında alternatifinin olmaması,
e) Randevusuz bakım olanaklarının olmaması dolayısıyla bu şekilde hizmet veren tek yer olan acil servislere hastaların başvurmak zorunda kalması,
f) Adli vaka giriş-çıkış muayeneleri, enjeksiyonlar, pansumanlar, hastalık raporu alma, işbaşı kağıdı alma gibi acil olmayan durumların acil servis üzerinde yarattığı ciddi iş yükü,
g) Acil servis hizmetlerinin acil olmayan haller için diğer birimlere göre daha ucuz olması.”

ACİL SERVİSLERDE GÜNDE 10 ŞİDDET VAKASI
Ankara Tabip Odası’nın Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Beyaz Kod’dan aldığı veriler sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin geldiği noktayı ortaya koyuyor. 14 Mayıs 2012-27 Ağustos 2014 tarihleri arasında hastanelerden toplam 23 bin 120 şiddet vakası başvurusunda bulunumuş. Şiddetin yaşandığı birimler arasında 7795 vakayla poliklinikler ve 7208 vakayla acil servisler başı çekiyor. Bu rakamlara göre Yıldırım'ın "şirin" diye nitelendirdiği Acil Servislerde her gün yaklaşık 10 şiddet vakası yaşanıyor. 
 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)