• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 19 °C
 • Adana 15 °C
 • Antalya 17 °C

Bindik bir alâmete, gidiyoruz kıyamete!

Doğan YURDAKUL

Yeni yıla bembeyaz karla kaplı bir ülkede giriyoruz.

Ama o kar kürenince altından kapkara bir bataklık görünümü çıkıyor.

DIŞARDAKİ BATAKLIK  

Ortadoğu’da Birinci Dünya Savaşı’nda emperyalistlerin cetvelle çizdiği sınırların yeniden çizilmesi için büyük bir oyun oynanıyor. ABD’si, NATO’su, AB’si, Rusya’sı, İran’ı, hatta Çin’i bu oyunun içinde yer almış.

Böyle bir uluslararası tablo önünde Türkiye’nin dış politikası hâlâ “Rusya’nın orada ne işi var?” diye sorabilen, ama “Amerika’nın orada ne işi var?” diye soramayan AKP’nin “dünya görüşü” tarafından yönetiliyor. AKP, oyunun tamamen dışında kalmasın diye çaresizlik içinde,  bir Suudi Arabistan’a, bir İsrail’e koşuyor ama “ne İsa’ya, ne Musa’ya” yaranabiliyor. 

Osmanlı özlemli, mezhep odaklı dış politika nedeniyle “değerli yalnızlık” içine düşmüş olan AKP, “Rusya’ya giderim ha!” kartını da kaybetmiş, artık ABD ne derse onu yapar duruma düşmüş. “Kırmızı çizgim” dediği Kuzey Suriye’deki Kürt Hattı’nın ABD desteğiyle ilerlemesini de sineye çekecek duruma gelmiş.

O oyunda AKP’ye kala kala güney sınırımıza ABD tarafından dayatılan neredeyse Çin Seddi kadar uzun bir “utanç duvarı” örme görevi kalmış.

İÇERDEKİ BATAKLIK  

Yıllardır “aman Ortadoğu bataklığına saplanmayalım” derken, o bataklık taşınıp gelmiş, bizim Güneydoğumuza yayılmaya başlamış. “İç savaş”, kır savaşından kent savaşı aşamasına  geçmiş.

Cumhurbaşkanı yeniyıl mesajında 3100 terörist öldürüldüğü müjdesini veriyor! Şehitleri ve sivil halktan ölenleri de eklediğinizde sayının kaça çıktığı belli değil.

AKP 30 yıldır hiçbir sonuç vermeyen devlet terörü yöntemlerine geri dönüyor. Mesken dokunulmazlığı bizzat devlet tarafından çiğneniyor. Keskin nişancılar mevzilenmiş sokağa çıkanı vuruyor. 2015’in sonundaki iki hedeften biri 85 günlük Miray bebek, öteki de sokaktaki bir yaralıya ilk müdahaleyi yapan hastabakıcı.

İktidar, yandaşlarının “siliyoruz, süpürüyoruz, temizliyoruz” manşetleri eşliğinde kentleri, kasabaları, mahalleleri insansızlaştırıyor, vatandaşlarını “kendi ülkesinde mülteci” durumuna düşürüyor.

Başka bir feci görünüm: IŞİD iddianamesinde adları tek tek yazılan canlı bombalar, serbest bırakıldıktan sonra Suruç ve Ankara katliamlarını yaratmışlar. Şimdi göstermelik gibi yeniden yakalanıyorlar.

“İSTİKRAR OYUNUNA” DEVAM

Güneydoğu yanarken, büyük kentler canlı bomba tehdidi altındayken, iktidar, millete ve muhalefete “istikrar oyunu” oynatmayı sürdürüyor, 7 Haziran’da uyananları bu kez sistem tartışmasıyla uyutmaya girişiyor. 

Muhalefet bu oyuna her zaman geliyor. Ana muhalefet, yine “istikşafi görüşmelere” kanmış. “Aman oyunbozan durumuna düşmeyelim” endişesiyle, bu kez “Anayasa değiştirme” elma şekerini yalıyor. Daha sistem konusunda anlaşamamış, biri “Başkanlık sistemi” diğeri “Parlamenter sistem” diyen iki büyük parti ortak Anayasa yapacaklar!

Onlar oynaya dursun, Cumhurbaşkanı gemisini yürütüyor. “Hitler'i örnek gösterdi mi göstermedi mi?” tartışmaları,  Başkanlık sistemi “arama konferansları” hazırlığı falan filan diyerek almış başını gidiyor.

MHP deseniz kendi derdinde. HDP ise maalesef AKP-PKK oyununa teslim olmuş durumda.

Dördüncü kuvvet dediğimiz medya paramparça. Havuz medyası malum, sorumsuzca gerginlikten nemalanmayı sürdürüyor. Kendine “amiral gemisi” adını veren medya ise sonunda baskılara boyun eğmiş, devlet terörü propagandası yapıyor.

Cemaat’in yurtdışına kaçan savcılarının yerini AKP’nin savcıları almış. Gerçekleri yazanları Silivri’ye tıkmaya devam ediyorlar.

VE SOL...

Ülke neredeyse dibe vurmuş, her zamanki gibi görev yine devrimcilere düşüyor. Ama, 12 Eylül’de ezilip dağıtılmış olan sol, ne yazık ki daha kendini bile toparlayabilmiş değil. O Sol ki, 1960’lı yıllarda gerçekçi bir Dünya ve Türkiye tahlili yapmış ve devrimci bir program etrafında birleşebilmişti.  

Bunu yine ve daha etkili bir biçimde yapabilecek gücümüz olduğunu anlamak için daha ne kadar oyalanacağız?

 

 

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)